Má sedemdesiatku na krku aj vo filmovom repertoári: Milovaný Poirot jubiluje

David Suchet
01.05.2016Herci a herečkyBritský herec David Suchet začínal svoju kariéru na regionálnych javiskách, v slávnej Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti potom stvárnil rad klasických postáv. Životnou filmovou rolou tohto londýnskeho rodáka, ktorý 2. mája oslávi sedemdesiatku, je bezpochyby belgický detektív Hercule Poirot z diel Agathy Christie. Mnohí fanúšikovia diela "anglickej kráľovnej zločinu" Sucheta považujú za najlepšieho predstaviteľa Poirota, a to ho predtým stvárnil napríklad aj hviezdny Peter Ustinov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Suchet sa ako slávny Poirot predstavil v asi sedemdesiatich televíznych filmoch. Prvá séria sa začala vysielať v roku 1989, "Poirotov posledný prípad" sa na obrazovkách objavil o 24 rokov neskôr. Najslávnejšia Suchetova filmová postava je samozrejme radená medzi "kľuďasov", Suchet ale vždy tvrdil, že má rád oba typy postáv. Divákov tento sympatický herec, ktorý má nielen vďaka Poirotovi početnú základňu fanúšikov aj v Čechách a na Slovensku, tak napríklad prekvapil presvedčivým stvárnením teroristu v snímke Boeing 747 v ohrození.

Suchetov ješitný detektív s povestným navoskovanými fúzami, tými najlepšími spôsobmi a mravmi a nesmierne schopnou "šedou kôrou mozgovou" by kráľovnej detektívok Agathe Christie (1890-1976) určite urobil radosť. Veď Sucheta si vybrala priamo jej rodina. Herec sám toho pre úspech veľa urobil, vrátane nácviku akcentu, kostýmov alebo typickej cupitavej chôdze. Samozrejme, tiež hltal romány s Poirotom, čo sa mu vyplatilo. Vernými pomocníkmi filmového Poirota boli aj ďalšie postavy, ktoré sa objavujú v knihách Agathy Christie. Napríklad niekedy ľahko natvrdlý, ale sebavedomý aj dobrácky inšpektor Japp, Poirotov verný pomocník a priateľ kapitán Hastings alebo snaživá slečna Felicity Lemonová.


Mohlo by vás zaujímať: 


David Suchet sa narodil 2. mája 1946 v Londýne, na ktorý nedá dopustiť. Jeho otec, ktorý sa narodil v Johannesburgu ako potomok litovských židovských prisťahovalcov, bol uznávaným gynekológom. Matka, napoly Angličanka a napoly ruská židovka, bola herečka. Suchet má dvoch bratov.

Vyštudoval Londýnsku akadémiu hudby a dramatického umenia (LAMDA) a s hraním začal v malom divadle Watermill v osade Bagnoro v grófstve Berkshire. V roku 1973 sa stal členom Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti, kde stvárnil rad klasických postáv a niekoľkokrát bol nominovaný na prestížnu britskú divadelnú cenu Laurenca Oliviera. Vďaka svojmu výraznému typu nikdy nepočítal s milovníkmi, kritika veľmi oceňovala jeho londýnskeho Jaga v Othellovi alebo Salieriho v Amadeovi na newyorskom Broadwayi.

Vo filme sa začal objavovať od 70. rokov a počas svojej kariéry vytvoril celú škálu výnimočných postáv. Zahral si napríklad zakladateľa psychoanalýzy Sigmunda Freuda, jedného z hlavných vynálezcov vodíkovej bomby Edwarda Tellera alebo hlavného hrdinu románu Jamesa Joycea Odysseus Leopolda Blooma. Vo filme Trinásť pri stole si najslávnejší filmový Poirot dokonca zahral inšpektora Jappu, Poirotom bol v tejto snímke jeho najväčší konkurent Peter Ustinov. Svoj výkon však označil za najhorší vo svojej kariére, paradoxne mu ale pomohol k úlohe Poirota.

V roku 2008 bol pri udeľovaní medzinárodných televíznych cien Emmy vyhlásený najlepším hercom za životopisný seriál Maxwell, kde stvárnil titulnú postavu britského mediálneho magnáta Roberta Maxwella.

Nielen za svoje herectvo dostal Suchet od britskej kráľovnej Alžbety II. Rád britského impéria. "Zverila sa mi, že jej robí mimoriadnu radosť fakt, že práve mne môže odovzdať rád, a to kvôli potešeniu, ktoré som jej aj jej rodine a tiež národu priniesol Poirotom," povedal s hrdosťou tento milovník Giuseppe Verdiho, ktorý je už 40 rokov šťastne ženatý s herečkou Sheilou Ferrisovo. Sympatický pár má dcéru a syna.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA

Tagy: David Suchet Hercule Poirot

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov