Fešák Clooney oslavuje: Začínal pomaly, no dnes je jeho pozícia neotrasiteľná

06.05.2016Herci a herečkyAmerický herec, producent a režisér George Clooney sa v piatok 6. mája dožíva 55 rokov. Herecké výkony mu vyniesli prestížne filmové ocenenia vrátane Zlatých glóbusov a Oscara, jeho charizma mu zabezpečuje opakované umiestnenie na vrchole rebríčkov najpríťažlivejších mužov sveta.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Zažiaril v mnohých kvalitných filmoch ako sú Tenká červená čiara (1998), Dannyho jedenástka (2001), Po prečítaní spáľte (2008) alebo Gravitácia (2013). V histórii udeľovania Cien Akadémie je George Clooney jediným umelcom, ktorý bol na Oscara nominovaný v šiestich rôznych kategóriách.

Narodil sa 6. mája 1961 v meste Lexington v americkom štáte Kentucky ako syn televízneho moderátora Nicka Clooneyho a bývalej kráľovnej krásy Niny Bruceovej. V mladosti bol zapáleným hráčom bejzbalu a basketbalu a práve v týchto športoch videl svoju budúcnosť. Usiloval o členstvo v profesionálnom bejzbalovom tíme Cincinnati Reds, zmluvu sa mu však získať nepodarilo. Krátko študoval televíznu žurnalistiku na kentuckej univerzite (Northern Kentucky University) a neskôr sa vzdelával na univerzite v Cincinnati (University of Cincinnati), štúdia ale nedokončil. Budúci slávny hollywoodsky herec si privyrábal rezaním tabaku a predajom mužským odevov.

Herecká kariéra Georgea Clooneyho sa rozbiehala pomaly, začínal v televíznych reklamách a seriáloch, ktoré mali k úspechu ďaleko. Zmena prišla s úlohou pediatra Douglasa Rossa v mimoriadne populárnom seriáli z prostredia chicagskej pohotovosti s názvom ER (Pohotovosť, 1994–1999).


Mohlo by vás zaujímať: Clooney sa stal spolu s manželkou obeťou podvodu: Médiá zverejnili vymyslené interview! 


Okrem popularity mu vyniesla i viacnásobné nominácie na Zlatý glóbus a Cenu Emmy. Šarmantnému hercovi sa otvorili dvere do sveta filmu, následne si zahral v snímkach From Dusk Till Dawn (Od súmraku do úsvitu, 1996), One Fine Day (1996), Peacemaker (Mierotvorca, 1997), Out of Sight (Zakázané ovocie, 1998) alebo The Perfect Storm (Dokonalá búrka, 2000). Komédia O Brother, Where Art Thou? (Braček kde si?, 2000) v réžii bratov Coenovcov sa stretla s nejednoznačným prijatím, Clooneymu však vyniesla Zlatý glóbus (2001). Mnoho filmových divákov si ho vybaví aj ako Dannyho Oceana, ktorý bol hlavou partie vynaliezavých zlodejov v obľúbených kriminálnych komédiách Ocean's Eleven (Dannyho jedenástka, 2001), Ocean's Twelve (Dannyho dvanástka, 2004) a Ocean's Thirteen (Dannyho trinástka, 2007).

Zlatú sošku Oscara získal George Clooney v roku 2006 za skvelý výkon v dráme Syriana (2005). Na rovnaké ocenenie v rovnakom roku bol nominovaný aj v kategóriách Najlepší pôvodný scenár a Najlepšia réžia za film Good Night, and Good Luck (Dobrú noc a veľa šťastia, 2005). Ďalšie výborné herecké kreácie ocenené nomináciou na Oscara predviedol tiež v snímkach Michael Clayton (2007), Up in the Air (Lietam v tom, 2009) a The Descendants (Deti moje, 2011). Cenu Akadémie dostal spoločne s Grantom Heslovom a Benom Affleckom ako producent dramatického trileru Argo (2012), ktorý sa stal Najlepším filmom v roku 2013.

Vplyvný americký herec je známy svojím politickým aktivizmom a humanitárnou činnosťou. V roku 2014 sa oženil s poprednou britskou advokátkou, aktivistkou a spisovateľkou libanonského pôvodu Amal Alamuddinovou, dnes Clooneyovou.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA

Tagy: George Clooney

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov