Slováci a Česi zažiarili aj v zahraničí: Toto sú naše najväčšie ocenenia!

Zuzana Mauréry vo filme Učiteľka
19.10.2016Herci a herečkyNa medzinárodných festivaloch bývajú nominované rôzne druhy filmov. Medzi oceňovanými sa zväčša nachádzajú najmä tie najznámejšie hollywoodske filmy či herci. No aj slovenská a česká produkcia sa môže pýšiť niekoľkými zahraničnými oceneniami. Toto sú tie najvýznamnejšie z nich.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Zuzana Mauréry

Snáď najčerstvejšie ocenenie patrí Zuzane Mauréry za úlohu nekompromisnej komunistickej učiteľky v rovnomennej snímke Učiteľka. Tento film bol prvým majoritne slovenským filmom, ktorý sa predstavil v hlavnej súťaži Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Za hlavnú úlohu vo filme Jana Hřebejka získala Mauréry cenu za najlepší ženský herecký výkon. Herečka poďakovala Hřebejkovi za to, že film natáčal na Slovensku a že s ním mala tú česť spolupracovať. 

Karel Roden

Roden patrí k jedným z českých hercov, ktorí sa presadili v slávnych filmoch nielen v Českej republike, ale aj v zahraničí. Tento rok si prevzal v košickej Kunsthalle počas festivalu Art Film Fest ocenenie Hercova misia. Zahral si v snímkach Beštiár (2007), Habermannov mlyn (2010), Lidice (2011), Fotograf (2015) či Rodinný film (2015). Najbližšie uvidíme Karela Rodena vo filme Masaryk. 


Mohlo by vás zaujímať: Študent VŠMU uspel za veľkou mlákou: V New Yorku vyhral prvú cenu sci-fi filmov!


Eva Nová

Film Marka Škopa Eva Nová vyvolal takisto veľmi pozitívne ohlasy a diváci aj kritici ho prijali veľmi dobre. V hlavnej úlohe sa predstavila vynikajúca Emília Vášaryová, ktorej patril celý film. Príbeh o alkoholičke snažiacej sa o obnovenie vzťahu so svojím synom (Milan Ondrík) získal cenu za Najlepší klubový film na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest.

Chronos

Prestížne ocenenie za sci-fi film si vyslúžil študent Vysokej školy muzických umení Martin Kazimír. Prvú cenu za krátky desaťminútový študentský film získal na štvrtom ročníku medzinárodného festivalu sci-fi filmov The Philip K. Dick Science Fiction Film Festival, ktorý sa konal v New Yorku. Vo filme mladého tvorcu o vyčerpanom podnikateľovi nachádzajúcom sa na mieste, kde čas plynie inak sa v hlavnej úlohe predstavil Richard Stanke.


Mohlo by vás zaujímať: Slováci a Česi sa rozbehli: Tieto filmové novinky ohúrili divákov!


Obchod na Korze

Túto snímku netreba predstavovať. Československá vojnová dráma z roku 1965 to dotiahla až do Hollywoodu a vyslúžila si Oscara za Najlepší cudzojazyčný film. V réžii Jána Kadára a Elmara Klosa sa Obchod na Korze zapísal do dejín svetovej kinematografie hneď niekoľkými témami, ktoré zobrazil - prenasledovanie Židov počas nacizmu, prvýkrát poukázal na aktívnu účasť Slovenského štátu na holokauste a vymanil sa zo štandardného rámca stvárnenia kolektívnych hrdinov. V hlavných úlohách sa predstavili Jozef Kroner a Ida Kamińska.

Kolja

O niekoľko rokov neskôr sa v kategórii Najlepší cudzojazyčný film uchádzala o cenu ďalšia tentokrát česká snímka Kolja. Nomináciu premenila na cenu a Česká republika sa tešila zo svojho prvého Oscara. Film Jana Svěráka v hlavnej úlohe so Zdeňkom Svěrákom z roku 1996 opisuje príbeh starého muža a mladého chlapca, ktorí si nerozumejú, no čaká ich dlhá cesta. V snímke si zahrali aj Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý či Stella Zázvorková.

Zdroj: AMaj 

Foto: PubRes, SITA, camerimage.pl, Video: YouTube

Tagy: Karel Roden Zuzana Mauréry Eva Nová Chronos Obchod na Korze Kolja

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov