Skvelí herci v tieni Hollywoodu: Kto sa skrýva za hlasom vašich obľúbencov?

16.11.2016Herci a herečkyMnohé filmy a seriály by sme nemali možnosť vidieť v našom materinskom jazyku nebyť hercov a herečiek, ktoré prepožičiavajú zahraničným kolegom svoje hlasy. Katarína Brychtová ako Jennifer Aniston, Louis De Funès v podaní nezabudnuteľného Františka Filipovského či obľúbený a nemotorný David Schwimmer v úlohe Rossa, ktorého nadaboval Stano Král. To je len niekoľko mien a hlavne skvelých hlasov, na ktoré sa nezabúda.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Elena Podzámska (Jenna Elfman)

Okrem toho, že Podzámska je vynikajúca divadelná a televízna herečka, mnohí diváci ju ľahko spoznajú aj podľa hlasu. S dabingom totiž začínala a nemieni sa ho vzdať. Zo začiatku dabovala mnohé telenovelové, väčšinou záporné postavy, no neskôr sa jej hlas objavoval aj v amerických seriáloch a filmoch. K srdci jej však prirástla práve postava Dharmy v seriáli Dharma a Greg, ktorú hrala Jenna Elfman. Podľa vlastných slov jej zo všetkých dabovaných postáv bola práve Dharma najbližšia svojou uletenosťou, a tým, že má, rovnako ako Podzámska, rada ľudí.

František Filipovský (Louis De Funès)

Filipovského netreba predstavovať. Svoj hlas prepožičal skvelému francúzskemu hercovi Luois De Funèsovi a spolu vytvorili kultovú a divácky nezabudnuteľnú dvojicu. Mnohé hlasové výkony Filipovského boli lepšie ako originál. De Funès sa chcel s Filipovským dokonca stretnúť, ale vtedajší režim to nedovolil. Po Filipovskom prebral v piatich filmoch métu Jiří Krampol, ktorý uznal, že to bude veľmi ťažké. Spomedzi takmer 40-ich uchádzačov vybrali Krampola kvôli tomu, že jeho hlas sa najviac podobal Filipovskému.

Katarína Brychtová (Jennifer Aniston)

Čo by bola Rachel bez príjemného hlasu Kataríny Brychtovej. Tá však nedabovala Jennifer Aniston iba v Priateľoch, ale v mnohých ďalších filmoch, v ktorých si zahrala. Jej hlas sa americkej herečke veľmi hodil, a preto je dnes takmer nepredstaviteľné, aby Aniston dabovala nejaká iná herečka. Napriek tomu ju v dvoch filmoch (Vykoľajení - Hra s neverou, Zbožňujem prachy!) dabovala Henrieta Mickovičová.


Mohlo by vás zaujímať: 5 hollywoodskych filmov, o ktorých ste nevedeli, že ich režíroval Slovák


Ivan Krúpa (Bruce Willis)

S Bruceom Willisom si na seba jednoducho zvykli. Podľa slov Ivana Krúpu sa mu Willis dabuje vynikajúco, je veľmi uvoľnený a mentálne mu zodpovedá. Krúpa ho daboval v drvivej väčšine jeho filmov. Výnimkou boli len snímky Piaty element, Pozri, kto to hovorí a Smrť jej pristane, kde ho daboval Peter Rúfus.


Mohlo by vás zaujímať: 5 hollywoodskych filmov, o ktorých ste nevedeli, že ich režíroval Slovák


Ján Kožuch (Hercule Poirot)

Jemný, decentný, no inteligentný elegán. Taký je legendárny detektív Hercule Poirot, ktorý spríjemňuje nedeľné poobedia mnohým divákom. Jeho jemný hlás patrí Jánovi Kožuchovi. Vraj spolu už takmer tvoria pár, rozumie mu a vie presne kedy, čo a ako spraví. Kožuch má postavu Poirota rád aj s jeho chybami - je samoľúby a puntičkársky, ale na druhej strane veľmi veľkorysý a inteligentný. Poirota si právom nevieme bez Kožucha ani predstaviť.

Lenka Košická (Angelina Jolie a Gwyneth Paltrow)

Hlas Košickej patrí taktiež k nesmierne známym slovenským dabérskym hlasom. Požičala ho herečkám ako Drew Barrymore, Catherine Zeta-Jones či Renée Zellweger. K najznámejším postávam, ktoré nadabovala a spájame si ich s Lenkou Košickou patrí Angelina Jolie a Gwyneth Paltrow. Za dabing Gwyneth Paltrow v snímke Pády a vzlety dokonca získala aj slovenské ocenenie Zlatá slučka 2003 za najlepší dabing.

Ivan Romančík (Danny Glover)

Skvelá komédia Smrtonosná zbraň v hlavnej úlohe s nezabudnuteľným Melom Gibsonom by nebola úplná bez jeho parťáka, ktorého si zahral Danny Glover. Ivan Romančík je herec a pedagóg na bratislavskom konzervatóriu prepožičal svoj hlas mnohým hercom. Najviac si ho však mnohí spájajú práve s Dannym Glover, za ktorého dabing získal Zlatú slučku. Počuť sme ho mohli v stovkách filmov a desiatkach seriálov. Okrem iného daboval Clinta Eastwooda, Seanna Conneryho či Anthonyho Hopkinsa.

Peter Rúfus (Chuck Norris, Robert De Niro)

Petra Rúfusa si dnes spájame najmä so slovenským seriálom Prvé oddelenie, no videli, lepšie povedané počuli sme ho už dávno predtým. Peter Rúfus prepožičal svoj hlas drsným chlapom, medzi ktorými nechýbal neporaziteľný Chuck Norris či elegán a komik Robert De Niro. Títo páni však neboli zďaleka jediní, pri ktorých môžeme Rúfusa identifikovať. Medzi jeho ďalšími hlasovými dielami je aj Michael Douglas, Dustin Hoffman, Richard Gere či Harrison Ford.


Mohlo by vás zaujímať: Slovenský šoubiznis hore nohami: Známe tváre opustili manželky kvôli mladším milenkám 


Juraj Kemka (Ben Stiller, Matt Damon, Owen Wilson)

Komik na slovenskej scéne a nevzdal sa toho ani v dabovaní. Juraj Kemka, súčasný obľúbenec mnohých divákov, momentálne známy z Kredenca, sa ujal postáv Bena Stillera, Matta Damona a Owena Wilsona. Kemkov hlas má mnoho podôb, preto ho mnohí nedokážu identifikovať, no nedajte sa oklamať, je to naozaj on. Svoj hlas požičal aj potkanoví vo filme Ratatouille.

Stano Dančiak (Alf)

Legendárna vtipná postavička mimozemšťana z Melmaku - Alfa, rozosmievala nielen detského diváka roky. Aby sa však tak mohlo stať, museli sme nájsť správneho herca, ktorý by ho nadaboval. Stano Dančiak bol skvelou a určite nezabudnuteľnou voľbou. Tvrdí, že pri dabingu je najdôležitejšie potlačiť svoje herecké ego a herec sa musí absolútne ponoriť do postavy, ktorú dabuje.

Vladimír Jedľovský (Dr. House)

Cynický, sarkastický a neľútostný doktor Gregory House, ktorý však napriek tomu diagnostikuje a vylieči každého svojho pacienta. Hugh Laurie, u nás známy skôr ako Vladimír Jedľovský, stvárnil v postave Housa zrejme svoju životnú úlohu a bez hlasu Jedľovského by to na slovenských obrazovkách nebolo ono. Pri dabovaní pomáhalo Jedľovskému aj to, že boli skvelá partia. Seriál robili takmer päť rokov. Každý diel si pozrel vopred, aby dal skvelému Lauriemu hlasovo to, čo si v tomto seriáli zaslúži.

Stano Král (Charlie Sheen, David Schwimmer)

Stano "Stanley" Král daboval legendárnu postavu Rossa Gellera v seriáli priatelia. David Schwimmer sa mu v tomto seriáli síce daboval dosť náročne, no zvolil trochu rozospatý a zastretý hlas. Stano Král je zvyknutý skôr na dynamických hercov ako je Tom Cruise, no nemožno mu absolútne nič vyčítať, pretože sa tejto úlohy zhostil naozaj skvele. Jeden diel (keď Ross "chytal bronz") bol pre Krála vtipný do takej miery, že mal s dabovaním naozaj problém. Nemohol sa prestať smiať. Niet sa mu čo čudovať.

Zdroj: AMaj 

Foto: SITA, internet, Video: YouTube, YouTube/MojaMarkiza, YouTube/TVJoj, viis.sk

Tagy: Alf Jennifer Aniston Katarína Brychtová Stano Dančiak

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov