Extrémne prípravy hereckých špičiek: Izolácia, rozchod či pobyt na psychiatrii!

25.01.2017Herci a herečkyLen málo hercov je ochotných podstúpiť kvôli svojej úlohe riskantné kroky. Tí, ktorí to dokážu, patria často k úplnej špičke. Nerobí im problém žiť na psychiatrii či vo väzení. Bez mihnutia oka sa vzdajú všetkého, podstúpia drastické diéty, hodinové tréningy a neboja sa naučiť niekoľko cudzích jazykov či zahraničných prízvukov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Meryl Streep

Majsterka v prízvukoch a jazykoch. Aj tak by sa dalo hovoriť o oscarovej herečke Meryl Streep, ktorá má na svojom konte desiatky úspešných filmov a skvelo stvárnených postáv. Osvojiť si nový jazyk a imitovať rôzne prízvuky nie je jednoduché, ale Meryl to zvládla. Kvôli oscarovej úlohe vo fime Sophiina voľba (1982) sa naučila hovoriť plynulo po nemecky a po poľsky, ako aj po anglicky s poľským prízvukom. Výrazným britským akcentom musela obohatiť svoju americkú angličtinu pre snímku Železná lady (2011). Naučila sa aj niekoľko ďalších prízvukov - taliansky v Madisonských mostoch (1995), dánsky v Spomienkach na Afriku (1985) či austrálsky pre film Výkrik do tmy (1988).

Jack Nicholson

Nicholson stvárnil mnohé nezabudnuteľné postavy a prešiel si aj mnohými prípravnými fázami. Vo filme Prelet nad kukučím hniezdom (1975) nechal režisér Miloš Forman hercov žiť a pracovať v Štátnej nemocnici v Oregone na skutočnej psychiatrii. Herci sa stali pacientmi a pacienti zas hercami - reálnou kulisou filmu. V Kubrickovom Osvietení (1980) na motívy knihy Stephena Kinga si Nicholson zahral spisovateľa a neskôr šialeného manžela Jacka. Pred natáčaním legendárnej scény so sekerou na pľaci poskakoval a evidenetne sa dostával do šialeného stavu. Skutočne sa mu to podarilo, jeho výkony boli až desivo dôveryhodné.


Mohlo by vás zaujímať: Život na samotke, zlomeniny, smrť: Pre Oscara riskovali svoje zdravie aj život 


Leonardo DiCaprio

Mnohí herci dokážu posunúť vlastné hranice, aby skutočne dokázali precítiť a prežiť to, čím ich postavy prechádzajú. Leonardo DiCaprio nie je výnimkou. Zapísal sa na univerzitu na hodiny o živote bývalého šéfa FBI J. Edgara Hoovera kvôli snímke J. Edgar (2011). Zahral si hlavnú úlohu a aby v koži exšéfa FBI pôsobila čo najdôveryhodnejšie, musel spraviť detailný prieskum. Takisto sa zdržiaval v blízkosti žoldnierov, aby sa pripravil na úlohu v Krvavom diamante (2006). DiCaprio povedal, že neexistuje žiadna náhrada za živú interakciu so skutočnými ľuďmi. Knihy a spisy slúžia len ako sprievodca. Pri mysterióznom thrilleri Prekliaty ostrov (2010) zašiel ešte ďalej. Navštívil niekoľko psychiatrických liečební, aby sa naplno dostal do prostredia, v ktorom sa film odohrával.

Robert De Niro

De Niro patrí k stáliciam Hollywoodu, ktoré sa zapísali do dejín desiatkami skvelých filmov. Medzi inými sa objavil aj v kultovej trilógii Krstný otec. V druhom diele stvárnil mladého Vita Corleoneho. Kvôli tejto úlohe sa naučil sicílsky dialekt a na Sicílii strávil aj niekoľko mesiacov. Chcel vedieť, aké to je byť rodákom z tohto regiónu. To však nebolo všetko. Keď ho Martin Scorsese obsadil do hlavnej úlohy vo filme Taxikár, De Niro si vybavil taxikársku licenciu a strávil 15 hodín denne v koži pravého newyorského taxikára. Takisto študoval psychické choroby a posttraumatický šok, ktorým trpelo mnoho vojnových veteránov z Vietnamu.

Heath Ledger

Svojím hereckým nasadením sa preslávil za svoj krátky život zrejme najviac. Jeho posledným filmom bolo Imaginárium dr. Parnassa (2009). Bohužiaľ, nikdy ho nedotočil. Zomrel ako 28-ročný na srdcový kolaps. Zanechal za sebou niekoľko skvelých snímok. Patrí medzi ne aj Nolanov nezabudnuteľný Temný rytier (2008) spolu s Ledgerovým bravúrnym stvárnením Jokera. Dokonca zaňho dostal cenu Oscara in memoriam. Kým väčšina videla v Jokerovi iba komixového zloducha, Ledger videl šancu vytvoriť niečo viac. Na šesť týždňov sa izoloval od všetkých v hotelovej izbe, aby pochopil psychiku a maniere manického klauna. Písal si denník ako Joker a skúšal rôzne druhy šialeného smiechu hlasov, postojov a pohybov. Vložil do toho všetko a vytvoril postavu, ktorú bude ťažké niekedy prekonať. Nakoniec aj to bol možno jeden z dôvodov jeho smrti spolu s absolútnym vyčerpaním, nespavosťou a depresiami.


Mohlo by vás zaujímať: Kvôli úlohám spravia takmer všetko: Najextrémnejšie premeny Hollywoodu!


Halle Berry

Halle Berry inšpiruje mnoho žien nielen svojím dokonalým telom a charakteristickým účesom, ale aj svojou silou a charizmou. Na jednu zo svojich prvých úloh sa pripravovala naozaj svedomite. Po Poslednom skautovi (1991) spravila niečo, na čo by sa podujala máloktorá herečka. Nekúpala sa a neumývala celých desať dní počas natáčania. Chcela sa dostať do menšej roly prostitútky Vivian, ktorú stvárnila v snímke Tropická horúčka (1991). Režisér Spike Lee si totiž myslel, že Halle Berry je na tú úlohu až príliš pekná a ľudia by jej neuverili. Herečka mu evidentne dokázala opak. Nezabudla sa ospravedlniť ostatným na pľaci, ak by náhodou smrdela až priveľmi.

Daniel Day-Lewis

Diváci si Daniela Day-Lewisa pamätajú najmä ako prezidenta Lincolna. V rovnomennom životopisnom filme Stevena Spielberga z roku 2012 si zahral jedného z najznámejších prezidentov v americkej histórii. Pre jeho čo najdôveryhodnejšie stvárnenie vyvinul stredoamerický prízvuk, aby Lincolna v jeho podaní zahral čo najviac autenticky. Kvôli dráme Boxer (1997) si dal dokonca vytetovať hrubú značku na ruku a trénoval ako skutočný bojovník. Nevyhol sa ani času strávenému vo väzení a väzenskej strave pre snímku V mene otca (1993). V roku 1989 ho obsadili do hlavnej úlohy v životopise Moja ľavá noha (1989). Strávil istý čas na vozíčku a nechal sa kŕmiť lyžicou, aby vedel, aké to naozaj je.

Adrien Brody

Vzdať sa všetkého. Doslova. Presne to bol ochotný podstúpiť Adrien Brody v momente, keď ho obsadili do úlohy legendárneho pianistu Wladyslawa Szpilmana v snímke režiséra Romana Polanskeho Pianista (2002). Brody musel vidieť, čo to znamená, keď sa mu zborí celý svet. Szpilman stratil všetko kvôli nacistom a to isté chcel zažiť aj Brody. Vzdal sa svojho Porsche, telefónu, bytu a svojho luxusného života. Dokonca sa rozišiel so svojou dlhoročnou priateľkou, aby jeho plač vo filme bol dôveryhodný. Naučil sa hrať na klavír a zapamätal si komplikovanú skladbu Chopina, ktorá v snímke odznela a sám ju v nej odohral. Tieto obete mu vyniesli Oscara v mladom veku a ako prvý Američan získal francúzskeho Cézara.


Mohlo by vás zaujímať: Fascinujú vás ladné baletné kreácie? Tieto filmy by ste si mali pozrieť!


Natalie Portman

Príprave osudnej bielej labute sa Natalie Portman venovala  viac než rok. V Aronofského Čiernej labuti (2010) stvárnila hlavnú úlohu Niny, až príliš snaživej baletky. V baletnej sukničke strávila dlhé hodiny zdokonaľovaním svojich baletných schopností. Nebola v tom sama, spojila sa so svojou kolegyňou Milou Kunis a spoločne absolvovali baletné sedenia. Päť hodín baletu denne, k tomu tréningy a plávanie neboli jej jedinými aktivitami. Natalie musela dodržiavať aj prísnu diétu - prijímala denne len 1200 kalórií. To všetko robila rok predtým, než sa natáčanie vôbec začalo.

Michelle Williams

Manželka zosnulého Heatha Ledgera je tiež herectvu náramne oddaná. Zahrala si jednu z ikon Hollywoodu Marilyn Monroe v životopisnej dráme Môj týždeň s Marilyn (2011). Hodiny a hodiny dookola počúvala jej hlas. Pomohlo jej to prelomiť akési vzory maniérizmu v jej hlase a dostať sa Marilyn na korienok. V snímke Blue Valentine (2010) si zahrala hlavnú úlohu po boku Ryana Goslinga, s ktorým absolvovala naozaj kurióznu prípravu. Založili si svoju vlastnú malú falošnú rodinku - Ryan, Michelle a ich filmová dcéra. Absolvovali falošné Vianoce aj narodeniny, takže keď začali natáčať vybavovali si svoje vlastné spomienky, ktoré si vytvorili, povedal Gosling.

Zdroj: AMaj 

Foto: internet, Video: YouTube

Tagy: Daniel Day-Lewis Leonardo DiCaprio Meryl Streep Robert De Niro Natalie Portman Adrien Brody Michelle Williams

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov