Má diabolský úsmev, šarm a vytvoril legendárne postavy: Rebel Nicholson je nesmrteľný!

Jack Nicholson
22.04.2017Herci a herečkyDiabolským úsmevom, upreným pohľadom a zdvihnutým obočím fascinuje Jack Nicholson filmových divákov už bezmála pol storočia. Živelný herec vytvoril niekoľko legendárnych postáv strieborného plátna, získal tri Oscary a rekordných 12 nominácií, ako aj povesť jedného z najväčších hollywoodskych lámačov ženských sŕdc.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Hviezda kultových snímok Bezstarostná jazda, Prelet nad kukučím hniezdom, Cena za nežnosť alebo Lepšie to už nebude dnes (22.4.) oslavuje osemdesiat rokov. "Na osobnosti Jacka Nicholsona milujeme prakticky všetko, počnúc jeho manickým smiechom, čiernymi okuliarmi, zapálenosťou pre úlohy alebo citom na zásadných režisérov, s ktorými spolupracoval," uviedla Zuzana Kameníková, riaditeľka pražského kina Aero, ktoré aktuálne uvádza jeho filmy.

K týmto režisérom patrí aj Roman Polanski, ktorý si Nicholsona vybral pre úlohu detektíva vo svojom ikonickom thrilleri Čínska štvrť (1974). Nicholson si tu dokonca nechal zlomiť nos, čo je v hollywoodskom systéme vec nevídaná: "Jack je ten najpríjemnejší človek na prácu, ktorého som kedy stretol, dokáže rozmaznať režiséra i scenáristu, pretože v jeho ústach znejú aj tie najhoršie texty jednoducho skvele," povedal o ňom Polanski.


Mohlo by vás zaujímať: Psychopatické skvosty na filmovom plátne: Vidieť ich raz nestačí!


Naopak ako násilník McMurphy v Prelete nad kukučím hniezdom (1975) s ďalším režisérskym velikánom Milošom Formanom je Nicholson predobrazom všetkých svetových rebelov. A v napätím naplnenom Osvietení Stanleyho Kubricka sa zase prevtelil do silnejúceho spisovateľa Jacka Torrencea.

"Aj málo je s ním na dlho," hovorí ďalšie režisérske eso Martin Scorsese, ktorý sa s impulzívnym hercom dlho poznal, ale pred kamerou ho mal až v krimi Skrytá identita (2006) čoby gangstera Franka Costella.

Nicholson sa narodil v New Jersey dva roky pred začiatkom druhej svetovej vojny. Otec John Joseph robil dekoratéra výkladov, matka Ethel bola kaderníčkou a prevádzkovala salón krásy, o šestnásť rokov starší sestra June tancovala vo varieté: "Vyrastal som medzi ženami a naučil sa, čo majú rady a ako s nimi vychádzať," spomínal raz pre Daily Mail.

Neskôr vyšlo najavo, že jeho sestra bola v skutočnosti jeho matkou. Za ňou odišiel v sedemnástich do Kalifornie a začal sa neskôr venovať svojmu úmyslu stať sa hercom. Spočiatku to nevyzeralo veľmi dobre, okrem epizódnych rolí písal scenáre a skúšal režírovať, prvý film The Cry Baby Killer u divákov prepadol, nasledovali ďalšie nie príliš úspešné.


Mohlo by vás zaujímať: Extrémne prípravy hereckých špičiek: Izolácia, rozchod či pobyt na psychiatrii! 


Ale potom prišiel ožratý, slobodomyseľný odborár a južanský právnik George Hanson v Bezstarostnej jazde (1969) a prvé nominácie na Oscara. Na festivale v Cannes, kde snímka vyhrala cenu pre Najlepší debut (réžia Dennis Hopper), si Nicholson uvedomil, že to dokázal. A začal natáčať: Malé životné etudy (1970), Posledná eskorta (1973) a ďalšie slávne tituly.

Za Osvietenie (1980) prekvapivo oscarovú nomináciu nezískal, ale o štyri roky neskôr už trofej vyhral za úlohu za bonvivánskeho astronauta v melodráme Cena za nežnosť (1983). Tretieho Oscara má za obsedantského spisovateľa v romantickej komédii Lepšie to už nebude (1997). Celkovo má na konte vyše 50 napospol dobrých snímok.

Exceloval aj v dráme Poštár zvoní vždy dvakrát, bizarnej strašidelnej komédii Čarodejnice z Eastwicku alebo v horore Vlk. Naozaj naplno nasadený bol naposledy v Skrytej identite. A teraz sa má vrátiť na plátna kín v anglickej verzii nemeckej snímky Toni Erdmann.

Okrem vlastných piatich detí a zástupov žien, ktoré prešli jeho životom, má Nicholson rád Vladimira Putina či Fidela Castra a túto náklonnosť nijako nacionálne nezdôvodňuje: "Vždy som ho mal rád," vyhlásil raz o Catrovi. Keď mu odovzdávali cenu Amerického filmového inštitútu za celoživotný výkon, jeho kamarát Danny DeVito poznamenal: "Podľa môjho skromného názoru je nesmrteľný. Čas Jacka Nicholsona je od roku 1937 do nekonečna. Je to čas širokého vedúceho úsmevu, ktorý je bez konca rovnako ako všetky americké diaľnice." 

To najlepšie z Jacka Nicholsona

Zdroj: ČTK 

Foto: Youtube, internet, SITA, Video: YouTube

Tagy: Čínska štvrť Jack Nicholson Osvietenie

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov