Filmový svet nikdy nezabudne: Legendárny James Bond mal svojský zmysel pre humor

Roger Moore
23.05.2017Herci a herečkyBritský herec Roger Moore zomrel 23. mája 2017 vo veku 89 rokov vo Švajčiarsku v kruhu svojej rodiny. Preslávil sa najmä ako tretí predstaviteľ postavy známeho agenta Jamesa Bonda.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Hercova rodina oznámila, že Sir Roger George Moore zomrel v kruhu svojich najbližších "po krátkom, ale statočnom boji s rakovinou". Súkromný pohreb sa uskutoční v bližšie neurčenom termíne v Monaku.

Záujem o umenie priviedol Rogera Moora, ktorý sa narodil 14. októbra 1927 v Londýne, na začiatku kariéry do firmy vyrábajúcej dokumentárne a výchovné animované filmy. Niekoľkokrát sa objavil v hrách na javiskách londýnskeho West Endu. Počas druhej svetovej vojny pôsobil v pomocnej armádnej jednotke zabezpečujúcej zábavu pre spojenecké vojská. Po vojne hral v divadlách, v televízii a rozhlase.

Prelom v jeho kariére nastal v roku 1973. Vtedy získal ako tretí v poradí rolu Jamesa Bonda vo filme Live and Let Die (Žiť a nechať zomrieť). Obľúbenej postave agenta britského veličenstva vtlačil pečať uhladenosti a svojský zmysel pre humor. Bonda hral ešte v šiestich ďalších filmoch s absurdnými komediálnymi situáciami. Boli to Muž so zlatou zbraňou (1974), Agent, ktorý ma ľúbil (1977), Moonraker (1979), Len pre tvoje oči (1981), Chobotnička (1983); jeho poslednou bondovkou bola Vyhliadka na vraždu (1985).

Moore 3. decembra 1985 oficiálne oznámil, že končí s Bondom. O svojom pôsobení v tejto úlohe napísal knihu My World is My Bond (Môj svet je môj Bond, 1985). Moore v rozhovore pre nemecký nedeľník Bild am Sonntag v roku 2008 povedal, že o najlepšie na úlohe superagenta Jamesa Bonda bola skutočnosť, že prichádzali peniaze. Autá neboli také úžasné, ani ženy, dodal.

Kráľovná Alžbeta II. udelila v roku 2003 Rogerovi Moorovi šľachtický titul sir. Bolo to za jeho charitatívnu prácu, ktorú vykonával ako veľvyslanec dobrej vôle pre UNICEF. Krátko pred svojimi 80. narodeninami v roku 2007 sa Moore dočkal svojej hviezdy na hollywoodskom Chodníku slávy. Roger Moore sa naposledy objavil v snímke The Carer (Opatrovateľka, 2016).

Zdroj: TASR 

Foto: TASR

Tagy: Roger Moore

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov