Žiarivá kariéra skončila: Oscarový Daniel Day-Lewis odchádza do hereckého dôchodku

Daniel Day-Lewis
22.06.2017Herci a herečkyBritský oscarový herec Daniel Day-Lewis ukončuje svoju úspešnú kariéru pred kamerou. V utorok to oznámila jeho hovorkyňa Leslee Dartová, ktorú v noci nadnes citovala agentúra Reuters.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Daniel Day-Lewis už nebude viac pôsobiť ako herec. Je nesmierne vďačný všetkým spolupracovníkom aj publiku. Je to jeho osobné rozhodnutie. On ani jeho zástupcovia sa k tomu nebudú ďalej vyjadrovať," uviedla Dartová.

Trojnásobný držiteľ Ceny Akadémie je podľa agentúry AP jedným z najrešpektovanejších hercov svojej generácie. Povestnou sa stala jeho mimoriadne precízna príprava na stvárnenie každej postavy a vžitie sa do jej charakteru.


Mohlo by vás zaujímať: Posledný mohykán jubiluje: Bol prezidentom, naučil sa písať nohou a odoláva Hollywoodu!


Posledným titulom vo filmografii 60-ročného Daya-Lewisa tak zostane Phantom Thread režiséra Paula Andersona z prostredia sveta módy v 50. rokoch. Film sa práve dokončuje a jeho premiéra je naplánovaná na december. Day-Lewis ako jediný herec získal troch Oscarov v kategórii hlavná úloha - za filmy Moja ľavá noha (1989), Čierna krv (2007) a Lincoln (2012). Nominovaný bol aj za snímky V mene otca (1993) a Gangy New Yorku (2002).

Účinkoval tiež vo filmoch Neznesiteľná ľahkosť bytia (1988), Posledný Mohykán (1992), Vek nevinnosti (1993), Čarodejnice zo Salemu (1996), Boxer (1997), Ostrov samoty (2005) či Nine (2009). Má za sebou i účinkovanie v divadle. Okrem troch Oscarov je držiteľom i dvoch Zlatých glóbusov a štyroch cien BAFTA.

Day-Lewis je ženatý s britskou režisérkou a scenáristkou Rebeccou Millerovou, s ktorou má dvoch synov. Z predchádzajúceho partnerstva s francúzskou herečkou Isabelle Adjaniovou má jedného syna. Daniel Day-Lewis je synom básnika Cecila Daya-Lewisa a herečky Jill Balconovej. Okrem britského občianstva má i občianstvo Írskej republiky, kde žije od roku 1997. V roku 2014 bol povýšený do šľachtického stavu.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA

Tagy: Daniel Day-Lewis

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov