Elegán David Suchet: Viac ako len tvár Hercula Poirota

David Suchet
18.09.2014Herci a herečkyKeď sa spomenie meno Hercula Poirota, v mysli väčšine detektíviek znalých fajnšmekrov sa vybaví tvár anglického herca Davida Sucheta. Viete si predstaviť, že by belgického elegána a tak trochu samoľúbeho, no geniálneho detektíva predstavoval niekto iný?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Londýnsky rodák sa narodil rok po skončení druhej svetovej vojny. Vlohy na herectvo zdedil predovšetkým po matke, ktorá pôsobila ako muzikálová herečka. Jeho bratia sa síce divadlu či filmu nevenovali, no jablká nepadli až tak ďaleko od stromu. Starší John pracuje ako redaktor jednej televíznej stanice a mladší Peter sa venuje reklame.

Charizmatický umelec sa už po skončení strednej školy rozhodol pre kariéru herca. Začal ju v šesťdesiatych rokoch, keď nastúpil na National Youth Theatre of Great Britain. Jeho otec, uznávaný gynekológ, s jeho rozhodnutím spočiatku príliš spokojný nebol, avšak postupom času sa s tým zmieril a synovi veľmi fandil. Matka s jeho voľbou problém, samozrejme, ako muzikálová herečka problém nemala. Po prvej zastávke nasledovalo pôsobenie vo Watermill Theater v meste Bangor, na ktoré dodnes spomína s radosťou a veľkým rešpektom. „Watermill spĺňal moju víziu perfektného divadla,“ tvrdí.

Za prelomový však môžeme označiť predovšetkým rok 1973, kedy sa Suchet pridal ku Royal Shakespeare Company. Počas svojho pôsobenia sa do histórie v tomto divadle zo Stratfordu, rodného mesta samotného Williama Shakespeara, zapísal zlatými písmenami. Presvedčivo sa totiž zhostil mnohých úloh antagonistov v predstaveniach na motívy legendárneho literáta – či už to bol Iago z Othella, Caliban z Búrky alebo Tybalt z Rómea a Júlie. V osemdesiatych rokoch sa začal aj jeho prienik na televíznu sféru. Z menších úloh v tomto období možno spomenúť rolu Sigmunda Freuda z minisérie Freud (1984) či francúzskeho poľovníka v aj u nás veľmi populárnom sitkome Harry a Hendersonovci.

Medzi najznámejšie persóny na medzinárodnej scéne ho však katapultovalo až rok 1989 a prijatie role Hercula Poirota, malého a zavalitého belgického detektíva z románov a noviel Agathy Christie. Suchet nebol prvým hercom, ktorý túto postavu stvárnil, až jemu sa však podarilo verne zachytiť Poirotov excentrizmus a suchý humor. Do tejto úlohy sa jednoducho vžil a podarilo sa mu ju majstrovsky vyšperkovať. Či už šlo o charakteristickú chôdzu, belgický akcent alebo aj fúziky, bez ktorých si ho fanúšikovia už ani nevedia predstaviť.

David Suchet sa na belgického detektíva poctivo pripravil. Ako sa vyjadril pre online verziu The Strand Magazine, prečítal si všetky knihy o obľúbenom hrdinovi od Agathy Christie. "Celé týždne som sa vŕtal v románoch o Poirotovi a vypisoval si jeho charakteristické črty, aby som mal kompletnú dokumentáciu postavy. Mojou úlohou nebolo iba vedieť, aký bol, ale sa ním aj stať skôr, ako sa začne nakrúcanie." Oddanie profesii a herecké srdce mu teda nechýbalo.


Seriál na motívy tvorby Agathy Christie si môžete pozrieť aj v nedeľu o 13:40 na Jednotke.


Postava Hercula Poirota a všetko s ňou spojené však nebola iba prechádzkou ružovou záhradou. Ako tvrdí herec, najťažšou skúškou bolo akceptovanie faktu, že producenti sa rozhodli zostať verní predlohe. To znamenalo žiadne, respektíve minimálne zmeny v charaktere Poirota, rovnako ako to bolo aj v knihách od Christie. Inak by si tvorcovia seriálu a filmov vypočuli od priaznivcov svoje.

Suchet však aj po mnohých rokoch a nespočetných úspech zostáva pri zemi a vďačný. S radosťou spomína najmä na čerstvý zážitok z Los Angeles, ktorý mu utkvel v pamäti. Po jednom z predstavení ho totiž v zákulísi čakal verný fanúšik, 12-ročný chlapec oblečený ako Poirot, pričom nechýbala ani známa palička. „Spýtal som sa ho, či chce podpis na klobúk. Úprimne, nikdy v živote som nevidel nikoho tak šťastného, neuveriteľne ma to potešilo. Bolo to nádherné,“ opisoval Brit príjemné chvíle.


Hercula Poirota si môžete vychutnať aj v sobotu o 20:00 na ČT2!


Všetko dobré sa však raz musí skončiť a inak to nebolo ani v prípade obľúbeného seriálu, resp. filmov. Poirotovi v tomto roku po štvrťstoročí na televíznych obrazovkách odzvonilo. Suchet priznal, že po takomto dlhom časovom období bude nesmierne ťažké naňho zabudnúť, veď svojrázny Belgičan bol časťou jeho identity viac ako tretinu života. Takisto si uvedomuje, že ľudia si s ním vytvorili zvláštne a hlboké puto. Poirot totiž disponoval zmyslom pre spravodlivosť a suchým, no často aj láskavým humorom. "Bude mi chýbať," priznáva herec a dopĺňa: "Z Poirota sa stalo čosi viac ako iba charakter. Stal sa mojím najlepším priateľom."

Zaujímavosti:

  • Suchet chcel, aby bol prízvuk Poirota špecifický. Striedavo preto počúval belgické a francúzske rozhlasové stanice, aby vytvoril mix dvoch akcentov.
  • Medzi jeho najobľúbenejšie epizódy patrí "Vražda v Orient exprese", "Smrť na Níle" a "Vraždy podľa abecedy".
  • Vždy pri sebe nosil zoznam 93 vecí, ktoré si musel pamätať o Poirotovi. Takýmto spôsobom chcel docieliť, aby bol jeho výkon bezchybný.
  • Suchet sa usiloval odpovedať na otázky fanúšikov. Jedna z nich ho však obzvlášť prekvapila, pretože priaznivec považoval postavu Poirota za nesmierne príťažlivú a dožadoval sa, aby ho v niektorej zo scén bolo vidno s holým hrudníkom.
  • Rovnako ako jeho herecká kariéra je stabilné aj manželstvo. S manželkou Sheillou Ferris žije od roku 1976 a majú spolu dve deti.

Vyberte si niektorú z kníh od Agathy Christie na www.ipark.sk


Zdroj: telkac.sk  imdb.com  poirot.us  washingtonpost.com 

Foto: IMDb.com

Tagy: David Suchet Hercule Poirot Agatha Christie

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov