Životná cesta Roberta Downey Jr. - alebo od feťáka po najlepšie plateného herca

Robert Downey Jr.
15.11.2017Herci a herečkyV súčasnosti tohto herca už pravdepodobne pozná úplne každý. A môže za to hlavne úloha Iron Mana v megaúspešnom kolotoči komiksových filmov od Marvelu. Čo však predchádzalo tomu, že je Robert momentálne jeden z najlepšie platených hercov súčasnosti?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Ťažké detstvo

Robert sa narodil 4.4. 1965 na Manhattane ako mladší z dvoch detí do herecky založenej rodiny Roberta Downeyho Sr. a Elsie Ann. Obaja rodičia boli herci a jeho otec súčasne aj nezávislý režisér, čo malo za následok, že Robert sa pred kameru dostal už vo svojich piatich rokoch v otcovej absurdnej komédii Pound. Kvôli práci rodičov sa rodina často sťahovala, a tak Robert krátko študoval balet v Londýne a po rozvode rodičov zostal žiť s otcom v New Yorku, no dlho s ním nevydržal a odsťahoval sa do Los Angeles, kde rok navštevoval školu v Santa Monice. Avšak iba dovtedy, pokiaľ ho nevyhodili a on bol nútený vrátiť sa za otcom do New Yorku usilovať sa o hereckú kariéru, ktorú si začal budovať už v niekoľkých jeho filmoch.

Bohatí a slávni aj bez školy: Vzdelanie obetovali kvôli herectvu!

V mladosti ho najviac pravdepodobne ovplyvnila skutočnosť, že bol dieťaťom silného narkomana, vďaka čomu mal Robert prístup k drogám už vo veku šiestich rokov, čo jeho otec neskôr oľutoval. Downey sa v jednom rozhovore vyjadril, že užívanie drog sa stalo emocionálnym putom medzi ním a otcom. "Keď sme s otcom spolu brali drogy, bolo to tak, že sa snažil vyjadriť jeho lásku ku mne jediným spôsobom, akým vedel." Robertova závislosť prerástla k dennodennému užívaniu alkoholu spolu s kokaínom.

Začiatky kariéry

Otec mu pomohol nájsť agenta, vďaka ktorému si zahral malú rolu vo filme Firstborn. Tu sa prvýkrát stretol so Sarah Jesiccou Parker, ktorá sa k nemu po dvojtýždennej známosti nasťahovala a vzťah im vydržal takmer dva roky. Do roku 1987 vystupoval v divadle Joyce Theater, ktoré hralo prevzaté muzikály z Broadway. V roku 1985 sa objavil v novom, mladom obsadení populárnej šou Saturday Night Live, ale po roku stále klesajúcej sledovanosti a vlažného prijatia kritikov, bola väčšina obsadenia vymenená. V tom istom roku si zahral spolu s Jamesom Spaderom vo veľmi dobre prijatom filme Tuff Turf.

Nebudete veriť, že sa tieto príbehy naozaj stali: Pozrite si najlepšie biografie slávnych

Najväčším zlomom v jeho pred-marvelovskej kariére bol film Less Than Zero (1987), v ktorej si zahral presne to, čím v tej dobe bol - feťáka. Za túto úlohu získal Robert veľké uznanie kritiky, no on sa o tejto role vyjadril, že bola niečo ako jeho duch Vianoc budúcich, keďže jeho návyk na drogách sa stále stupňoval. Do konca tisícročia si zahral ešte svoju veľkú hlavnú rolu vo filme Chaplin (1993), za ktorú bol dokonca nominovaný na Oscara a Zlatý Glóbus, no ani jednu nomináciu nepremenil.

Problémy s drogami

Od roku 1996 do roku 2001 bol niekoľkokrát zadržaný za prechovávanie kokaínu, heroínu, marihuany a neoprávneného držania zbrane, neskôr bol zadržaný v susedovom dome, do ktorého sa vlámal pod vplyvom drog a zaspal v jednej z postelí. Následne na to bol odsúdený na 3 roky skúšobnej doby spojenou s pravidelnými drogovými testami, no na jedno testovanie sa nedostavil, a tak nasledoval ročný pobyt vo väzení.

Skutočné hviezdy menia slová na činy: VIDEO Herci Avengers navštívili fanúšika!

Počas doťahovačiek so zákonom Robert stratil nespočetné množstvo filmových a seriálových rolí, režiséri a producenti sa pri spolupráci s ním museli zaväzovať 40% podielom ich platu ako poistením jeho návykového správania. V roku 2006 dokonca podpísal s vydavateľstvom HarperCollins zmluvu o napísaní monografie o jeho životných vzostupoch a pádoch, no v roku 2008 vrátil Downey zálohu a zmluvu zrušil bez ďalšieho komentára.

Do roku 2008 sa objavil vo filmoch ako Gothika, Kiss Kiss Bang Bang, Zodiac alebo Tropická búrka, za ktorú bol nominovaný na Oscara za vedľajšiu úlohu. Nespomenúť nejde ani seriál Ally McBealová, v ktorej mal taký úspech, že získal nomináciu na Zlatý Glóbus, no kvôli vyššie spomenutým dôvodom bol zo seriálu vyškrtnutý.

Na vrchole

Prichádza rok 2008 a najväčší zlom v jeho kariére. Je obsadený do role Iron Mana a povedzme si úprimne, je to práve on, kto kraľuje MCU (Marvel Cinematic Universe). Postava Iron Mana mu spolu s dvojicou filmov o Sherlockovi Holmesovi už dva roky po sebe zaistila titul najbohatšieho herca v Hollywoode. Okrem spomínaných sa Robert objavil aj v dráme The Judge, Chef a v budúcnosti ho uvidíme v  marvelovkách, filmovej verzii Pinocchia a v treťom pokračovaní Sherlocka Holmesa.

Zdroj: telkáč 

Foto: SITA, Video: Youtube

Tagy: Marvel Iron Man Robert Downey Jr. herec kariéra

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov