Maestro Michael Douglas: O dobytí filmovej scény a boji s rakovinou

Michael Douglas
25.09.2014Herci a herečkyAmerický herec a producent Michael Douglas sa v štvrtok 25. septembra dožíva životného jubilea - 70 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Preslávil sa ako mladý detektív Steven Keller v detektívnom seriáli zo 70. rokov 20. storočia V uliciach San Francisca (1972). Držiteľ dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a mnohých ďalších ocenení predviedol svoj talent napríklad vo filmoch Wall Street (1987), Osudová príťažlivosť (1987), Vojna Roseovcov (1989) alebo Základný inštinkt (1992). Jeho manželkou je herečka a hollywoodska hviezda Catherine Zeta-Jonesová.


Aký má Michael Douglas momentálne vzťah s manželkou Catherine Zeta-Jones?


Michael Kirk Douglas sa narodil 25. septembra 1944 v New Brunswicku v americkom New Jersey. Pochádza z umeleckej rodiny, jeho otcom je Kirk Douglas, slávny hollywoodsky herec 60. rokov 20. storočia a matkou Diana Dillová, ktorá je známou britskou herečkou. Po rozvode rodičov vyrastal mladý Douglas spoločne s matkou a mladším bratom Joelom v Connecticute. Za svoje životné rozhodnutie považuje štúdium herectva na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare, v ktorom neskôr pokračoval na divadelnej škole v New Yorku.

Mladý herec na filmovom plátne debutoval v úlohe pacifistického predstaviteľa generácie hippies v dráme Hail, Hero! (1969). Jeho výkon mu vyniesol nomináciu na Zlatý glóbus za objav roka. Po úlohe v rodinnej dráme Napoleon and Samantha (Napoleon a Samantha, 1972) bol Douglas po boku Karla Maldena obsadený do kriminálneho televízneho seriálu The Streets of San Francisco (V uliciach San Francisca, 1972).

V čase najväčšej popularity detektívky ju však Michael Douglas opustil, aby sa ako producent mohol naplno venovať dráme Miloša Formana One Flew Over the Cuckoo's Nest (Prelet nad kukučím hniezdom, 1975). Filmová adaptácia knižného bestselleru Kena Keseyho dosiahla obrovský celosvetový úspech a pozbierala všetky hlavné Ceny akadémie za najlepší film, réžiu, scenár, hlavnú mužskú a ženskú rolu. Po producentskom triumfe sa úspešný umelec znovu postavil pred kameru v mysterióznom filme Coma (Kóma, 1978), v športovej dráme Running (1979) a v thrillery The China Syndrome (Čínsky syndróm, 1979), ktorý zároveň produkoval.


Ako to vlastne bolo s hercovou rakovinou?


Oscarového herca spravila z Michaela Douglasa úloha chamtivého a nenásytného makléra Gordona Gekkoa vo filme Wall Street (1987). V roku 1989 si po boku Kathleen Turnerovej zahral v úspešnej snímke The War of the Roses (Vojna Roseovcov, 1989). Americký herec nezanedbával ani svoju produkčnú činnosť. V roku 1988 založil vlastnú produkčnú firmu Stonebridge Entertainment, Inc., ktorá sa podieľala na niekoľkých celovečerných filmoch ako napríklad Flatliners (Hráči so smrťou, 1990) alebo Made in Amerika (1993).

Jednou z najvýraznejších Douglasových rolí bola úloha detektíva Nicka Currana v erotickom thrillery Basic Instinct (Základný inštinkt, 1992). Výborný výkon podal tiež vo filmoch Falling Down (Voľný pád, 1993), The American President (Americký prezident, 1995), The Game (Hra, 1997) alebo A Perfect Murder (Dokonalá vražda, 1998). K bohatej filmografii obsadzovaného herca patrí aj snímka Traffic (Traffic-nadvláda gangov, 2000), ktorá získala štyroch Oscarov.


Romantická dráma Americký prezident už v sobotu na HBO Comedy!


V posledných rokoch sa Michael Douglas predstavil v dráme Wall Street: Money Never Sleeps (Wall Street - Peniaze nikdy nespia, 2010) a v komédiách Last Vegas (Frajeri vo Vegas, 2013) a And So It Goes (Lepšie teraz ako nikdy, 2014).

Prvou hercovou manželkou bola do roku 2000 Diandra Lukerová, potom sa Douglas oženil s o 25 rokov mladšou populárnou britskou herečkou Catherine Zeta-Jonesovou. Jeden z najsledovanejších hollywoodskych párov vychováva hercovho syna Camerona z prvého manželstva a dve spoločné deti syna Dylana Michaela a dcéru Carys Zetu.

Verejnosť šokoval v auguste 2010, keď sa priznal, že trpí rakovinou hrtana, ktorú mu podľa všetkého spôsobil dlhoročé fajčenie cigariet a priveľa alkoholu. V roku 2013 však svoje tvrdenie poopravil, keď vysvetlil, že má rakovinu jazyka a nie hrtana. 'Všetko sa to stalo predtým, ako sme mali ísť propagovať film Wall Street: Peniaze nikdy nespia a tak sme sa rozhodli, že nemôžeme zrušiť naplánované schôdzky. Povedal som si, že musím oznámiť, že mám rakovinu. Lekár mi však odporučil, aby som povedal, že mám rakovinu hrtana a nie jazyka. Pretože ak by som povedal pravdu, všetci by sa ma vypytovali, ako sa vysporiadam s operáciami, pri ktorých by som mohol prísť o časť úst a jazyka. Doktor ma upozornil, že by to naozaj nevyzeralo dobre,'' vysvetlil herec.

Skúsený herec, zástanca OSN, odporca jadrovej energie, vášnivý golfista a zberateľ vín - to všetko sa spája v osobe slávneho sedemdesiatnika Michaela Douglasa.

Zdroj: TASR  SITA  telkac.sk 

Foto: SITA

Tagy: Michael Douglas Catherine Zeta-Jones

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov