Lotyšský herec v nemilosti brutálneho Stalina: Ukrutná smrť kvôli jedinému dôvodu!

Solomon Michoels
02.02.2018Herci a herečkyPred 70 rokmi zomrel násilnou smrťou lotyšský židovský herec a režisér Solomon Michoels. Pozrite si, čo všetko predchádzalo jeho mimoriadne tragickému osudu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tento divadelník pôsobil za druhej svetovej vojny ako riaditeľ Moskovského štátneho židovského divadla. Po vojne upadol do nemilosti sovietskeho vodcu Josifa Stalina, ktorý ho nechal zavraždiť.

Prierez kariérou

Michoels sa narodil 16. marca 1890 ako Šlojme Vovsi, vyštudoval právo v Petrohrade. V roku 1918 začal hrať v divadle, sám sa neskôr pokúsil vytvoriť národné židovské divadlo v Rusku. V roku 1920 odišiel do Moskvy, po ôsmich rokoch sa dokonca stal divadelným riaditeľom.

Počas tridsiatych rokov sa ocitol v ohrození, pretože udržiaval kontakty s obeťami Stalinových čistiek. Napriek tomu aktívne podporoval Stalina proti Hitlerovi a v roku 1942 sa stal predsedom Židovského antifašistického výboru. Cestoval okolo sveta a schádzal sa so židovskými spoločnosťami, ktoré mali povzbudzovať Sovietsky zväz proti tretej ríši.

Hitchcock sa ho bál a Chaplin miloval: Pozrite si príbeh slovenského herca Petra Lorrea

V nemilosti Stalina a ukrutná smrť

Po vojne začal Stalin židov prenasledovať. Národné židovské divadlo nechal zavrieť a niekoľko hercov odsúdiť na trest smrti a popraviť. Michoels sa v tom čase zdržiaval v Minsku, kde ho Stalinovi agenti vypátrali a dobili na smrť, telo potom nechali prejsť nákladným autom, aby tak zakryli násilnú príčinu smrti. Zomrel vo veku 57 rokov za tragických okolností, konkrétne 13. januára 1948. Paradoxom je, že počas života mu bola udelená Stalinova cena či Leninov rád.

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: learnrussianineu.com, russia.tv

Tagy: Solomon Michoels

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov