Veľká pocta pre Jiřího Menzla: Osemdesiatku oslávi významným ocenením!

Film Tlmočník
08.02.2018Herci a herečkyMedzinárodný filmový festival Berlinale oznámil, že ocení mimoriadny prínos Jiřího Menzela svetovému filmu cenou Berlinale Camera.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Toto ocenenie festival udeľuje od roku 1986 a jeho laureátmi sa v minulosti stali veľké osobnosti svetového filmu - herec a režisér Clint Eastwood, režiséri Sydney Pollack, Richard Linklater, Claude Chabrol, herci Jodie Fosterová, Isabella Rosselliniová, Daniel Day-Lewis, Geoffrey Rush, Gina Lollobrigida a mnohí ďalší.

Na berlínskom festivale sa zároveň uskutoční svetová premiéra nového filmu Martina Šulíka Tlmočník s Jiřím Menzelom v hlavnej úlohe. Film bude uvedený v hlavnom programe v sekcii Berlinale Special, ktorá predstavuje mimoriadne kinematografické počiny či svetové filmárske osobnosti. Slávnostné uvedenie snímky je naplánované na piatok 23. februára, v deň, keď Menzel oslávi svoje 80. narodeniny.

Tlmočník je roadmovie o dvoch svojráznych mužoch, ktorých zvedie dohromady absurdná situácia, vďaka ktorej a možno i navzdory ktorej sa vydajú hľadať pravdu o vlastnej minulosti. Na ich spoločnej púti nechýbajú bizarné stretnutia, humorné situácie, ale aj poznanie minulosti a súčasnosti, ktoré nebude vždy príjemné.


Mohlo by vás zaujímať: Nestarnúci Milan Lasica: Nechcem upadnúť do celoplošnej nasratosti


Po boku Jiřího Menzela v titulnej úlohe asketického tlmočníka Aliho si úlohu rakúskeho učiteľa, bonvivána so slabosťou pre ženy a alkohol, zahral popredný rakúsky herec Peter Simonischek, držiteľ ocenenia Felix pre najlepšieho európskeho herca roku 2016 v komédii Toni Erdmann. Ďalej sa predstavia Zuzana Mauréry, Attila Mokos či známa internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová a Anna Rakovská.

Film bol ešte pred svetovou premiérou zakúpený do medzinárodnej distribúcie. Okrem koprodukčných krajín Česka, Slovenska a Rakúska, bude uvedený v kinách krajín Beneluxu, Grécka a tiež v Číne. Svetový predaj práv realizuje spoločnosť Celluloid Dreams. Do slovenských kín Tlmočníka uvedie Garfield Film vo štvrtok 1. marca.

Zdroj: TASR 

Foto: IN Film, Video: Youtube GarfieldFilmSK

Tagy: Jiří Menzel Tlmočník

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov