Weinstein je v ďalších problémoch: Jeho spoločnosť zažaloval aj newyorský prokurátor

Harvey Weinstein
12.02.2018Herci a herečkyNewyorská prokuratúra zažalovala americkú filmovú spoločnosť The Weinstein Company, pretože nedokázala ochrániť svojich zamestnancov pred producentom a spolumajiteľom štúdia Harvey Weinsteinom, ktorého mnoho žien verejne obvinilo z obťažovania alebo znásilnenia. Generálny prokurátor štátu New York Eric Schneiderman podal žalobu proti spoločnosti The Weinstein Company, Harveymu Weinsteinovi a Robertovi Weinsteinovi.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Žaloba konštatuje, že akýkoľvek predaj spoločnosti "musí zabezpečiť odškodnenie obetí". Generálny prokurátor vo vyhlásení uviedol, že "ani páchatelia, ani tí, čo ich skutky umožnili, nebudú predajom štúdia nespravodlivo obohatení". "Každý Newyorčan má právo na pracovné prostredie bez sexuálneho obťažovania, zastrašovania a obáv," píše sa vo vyhlásení. Schneiderman začal vyšetrovanie filmového štúdia vlani v októbri hneď potom, čo Weinsteinov škandál vypukol. Harvey Weinstein bol neskôr prepustený.

Práca s Weinsteinom bola plná vulgarizmov a narážok

"Pracovať pre Weinsteina znamenalo pracovať pod neustálou záplavou sexuálnych obscénností, vulgarizmov, sexuálnych narážok a hrozbe násilia. Pracovisko bolo všeobecne nepriateľské voči ženám," uvádza sa v materiáli. Zo Schneidermanovho vyšetrovania vyšlo najavo, že Weinsteinovi zamestnanci boli permanentne vystavovaní jeho verbálnym vyhrážkam ako "zabijem ťa, zabijem tvoju rodinu" a "nevieš, čo ja môžem urobiť". Na jednu podriadenú kričal, že by mala firmu opustiť a robiť deti, pretože to je všetko, na čo je dobrá.

Šesťdesiatpäťročný Harvey Weinstein čelí obvineniam, že sexuálne obťažoval viac ako desiatku žien. Producent však popiera, že by s kýmkoľvek mal nedobrovoľný sexuálny styk. Weinsteinova kauza odštartovala vlnu ďalších obvinení, ktorá mierila do radov politikov, novinárov a manažérov. Medzi ženami, ktoré o producentovom správaní prehovorili, sú aj hviezdy ako Salma Hayek, Gwyneth Paltrow alebo Angelina Jolie.

Filmové štúdio, ktoré založili Harvey a Robert Weinsteinovci, už od jesene minulého roka rokuje o predaji so skupinou investorov. The Weinstein Company má za sebou mnoho úspešných hollywoodskych snímok, ku ktorým v posledných rokoch patrili predovšetkým diela režiséra Quentina Tarantina ako Divoký Django či Osem hrozných.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/AP/Michael Sohn

Tagy: žaloba Harvey Weinstein sexuálne obťažovanie

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov