Stal sa nečakanou hviezdou a potom... Trápenie v chudobe a skorá smrť!

Nazif Mujić
07.03.2018Herci a herečkyBosniansky Róm Nazif Mujić sa pred piatimi rokmi stal vďaka úlohe v dokumentárnej dráme Danisa Tanoviča prekvapivou hviezdou filmového festivalu Berlinale, kde získal Strieborného medveďa pre najlepšieho herca.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

V Bosne ho ale čakal návrat k životu v úplnej chudobe a k minimálnemu zárobku zberača kovov, ktorého stvárnil aj vo filme. Mujić zomrel 18. februára vo veku 48 rokov, informovala agentúra AFP.

Telkáč roka 2017 si pýta vašu pozornosť: Podporte svojich favoritov!

Tanovičova balkánska dráma o Rómoch s názvom Epizóda zo života zberača železa si v roku 2013 z Berlína odviezla aj Veľkú cenu poroty a Mujića potom v Bosne vítali ako filmovú celebritu. Veril, že zostane pri herectve, nedostal ale žiadne ponuky a živil sa potom okrem iného ako zberač odpadkov. Svoju ťaživú finančnú situáciu sa rozhodol vyriešiť tým, že odcestoval spolu s manželkou a tromi deťmi do Nemecka, kde požiadal o azyl. Ten nezískal a musel sa vrátiť do Bosny.

Vo vlasti jeho boj o lepšiu existenciu pokračoval a Mujić nakoniec predal aj svoju cennú filmovú trofej: na internete za ňu získal 4000 eur. V Bosne žije okolo 75.000 Rómov, ktorí sa podľa správy organizácie Human Rights Watch stretávajú s rozsiahlou diskrimináciou na trhu práce a vo vzdelávaní.

Zdroj: ČTK 

Foto: meaww.com

Tagy: Nazif Mujić

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov