Herec Sean Bean: Búrlivák, ktorý si musel zvyknúť na umieranie

Sean Bean ako Ned Stark v seriáli Game of Thrones (Hra o tróny)
01.10.2014Herci a herečkyOceňovaný herec, no zároveň aj búrlivák v osobnom živote. Reč je o Britovi Seanovi Beanovi, ktorý sa do análov Hollywoodu okrem skvelých výkonov a alkoholických excesov zapísal aj jednou zaujímavosťou - jeho postavy naozaj často umierajú. Pozor, spoilery!
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Shaun Mark "Sean" Bean svoj život započal 17. apríla 1959 v anglickom meste Sheffield. Pôvodne sa chcel stať profesionálnym futbalistom, avšak ako dieťa počas hádky o nožnice prerazil sklenené dvere, čo zanechalo na jeho nohe veľkú jazvu a okrem iného obmedzilo jeho bežecké možnosti. Vďaka tomu však neskôr vzplanula jeho vášeň pre herectvo, ktorú naplno rozvinul na "Royal Academy of Dramatic Art" pri štúdiu herectva. Debut si Bean odbyl v roku 1983, keď sa zhostil úlohy záporáka Tybalta v Shakespearovej hre Rómeo a Júlia, pričom už o pár rokov neskôr sa stal členom slávnej "Royal Shakespeare Company".


Tvorbu Williama Shakespeara si môžete vychutnať aj vďaka stránke ipark.sk!


Premiéra vo svete filmu vyšla Beanovi na jednotku. Už vo svojej prvej úlohe v životopisnej snímke Carravagio zahynul, keď mu po zabití priateľky podrezali krk. O tri roky na to účinkoval vo vojnovej dráme War Requiem aj po boku herečky Tildy Swinton. Nemýlite sa, konca príbehu sa nedožil ani tentokrát, pretože bol ako nemecký vojak prebodnutý bajonetom. V istom zmysle konvenčné smrti však od tej chvíle dostali akoby stopku, pretože už v írskom projekte The Field zomiera pádom z útesu, kam ho zahnalo stádo kráv. To bolo ironické, pretože Bean v snimkej stvárnil pokojného a mierumilovného farmára.

Vďaka trilleru Patriot Games (Vysoká hra patriotov) sa Sean Bean stal známejším aj u amerického publika a podarilo sa mu to, ako inak, aj s pomocou toho, ako zomrel. Do večných lovíšť ho poslal hrdina Harrison Ford napichnutím na lodnú kotvu, a aby to bolo efektnejšie, celé plavidlo následne aj explodovalo. Definitívneho uznania ako hercovi na medzinárodnej scéne sa mu dočkalo až vďaka úlohe Aleca Trevelyana v bondovke GoldenEye (Zlaté oko) z roku 1995. Okrem bravúrneho výkonu ako zradcu MI6 sa, samozrejme, ako to v prípade záporákov vo filmoch o agentovi 007 býva, konala aj smrť. Alec ešte pád z obrovskej výšky na tvrdý povrch prežil, ale následné padajúce zariadenie satelitu už mu šancu nedalo.


O excesoch herca Seana Beana si môžete prečítať na webe Topky.sk.


Po týchto slávnych scénach však nasledovalo až smrtiace sucho, pretože Sean Bean prežil vo všetkých filmoch, v ktorých nasledujúcich päť rokov účinkoval. Do formy sa opäť dostal v kanadskej akcii Airborne: Smrtiaca hrozba (Airborne), kde bol prvýkrát počas svojej kariéry zastrelený. Zrejme sa mu zapáčilo, keďže v krimitrilleri Essex Boys z roku 2000 jeho postave Jasona Lockea brokovnicou odstrelili kus hlavy. V krátkom časovom slede si ho ešte revolverom zblízka v sci-fi snímke Equilibrium vychutnal Christian Bale. Ale pretože už týchto zabití strelnými zbraňami bolo až-až, smrť v podobe pochovania zaživa Michaelom Douglasom si musel "užiť" v priemernom krimi Nepovedz ani slovo (Don’t Say a Word).

Potom však konečne prišiel jeho najslávnejší moment, teda aspoň podľa mnohých hercových fanúšikov. V monumentálnom spracovaní slávnej fantasy knihy Pán prsteňov spisovateľa J.R.R. Tolkiena, ktorú si pred 13 rokmi na starosť vzal Peter Jackson, sa zhostil role Boromira. Zahynul mimoriadne hrdinsky - v úsilí napraviť svoju zradu a chybu zomiera pri ochrane hobita Froda. Aj napriek obrovskej presile ozrutných Orkov a niekoľkým obrovským šípom trčiacim z jeho hrude bojuje až do posledného dychu, aby si hlavná postava spoločne s priateľmi zachránila život a mohla tak neskôr poraziť Saurona. Vďaka heroickému výkonu Seana Beana ako Boromira sa scéna stala naozaj legendárnou.

V televíznom projekte Henrich VIII. ho zas ako zradcu museli popraviť natiahnutím na škripci. Za zmienku ešte stojí niekoľko scén z nasledujúcich filmov. Michael Bay snímkou Ostrov (The Island) z roku 2005 zabŕdol do sci-fi a nechýbal pri tom ani Bean, ktorý, ako ste si už asi domysleli, opäť zomrel. Na druhý svet ho poslal Ewan McGregor, keď ho uškrtil káblom. Film Far North francúzsko-britskej produkcie zas pripravil postavu Lokiho, ktorú Bean stvárnil, o život opäť inak. Loki nahý vybehol do arktickej tundry, kde, samozrejme, umrzol.


Knihu Hra o tróny a diela spisovateľa Georgea R.R. Martina si môžete zakúpiť aj na stránke ipark.sk


Poriadne brutálnu smrť si pred štyrmi rokmi vyskúšal v mysterióznej dráme Čierna smrť (Black Death). V úlohe rytiera si totiž Bean asi povedal, že po 20-tich rokoch by bolo fajn zomrieť inak, ako so všetkými končatinami pokope, a tak ho rozštvrtili rozzúrené kone. Svoj široký zoznam projektov, v ktorých sa jeho postava nedočkala záverečných titulkov, zatiaľ uzatvára seriál Hra o tróny (Game of Thrones). Knižnej predlohy neznalí fanúšikovia sa síce tešili, že Sean Bean ako Ned Stark, čiže jedna z hlavných postáv, určite len tak nezomrie, no na konci prvej sezóny zistili, ako sa škaredo mýlili. Pevne veríme, že v seriáli Legends, ktorý odštartoval iba nedávno a stvárňuje v ňom tiež hlavnú úlohu, neskončí rovnako.

Zdroj: telkac.sk  imdb.com  ign.com 

Foto: SITA

Tagy: sean bean

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov