Smutná správa z Francúzska: Zomrela slávna herečka, preslávili ju snobské úlohy

Stéphane Audranová
30.03.2018Herci a herečkyVo veku 85 rokov zomrela francúzska herečka Stéphane Audranová, ktorá patrila k najväčším hviezdam filmového režiséra Clauda Chabrola. Audranová bola aj druhou ženou tohto filmára, ktorý zomrel v septembri 2010.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Audranová, vlastným menom Colette Suzanne Jeannine Dechavilleová, ktorá sa pôvodne chcela stať učiteľkou, hrala nakoniec vo viac ako stovke filmov. Jej prvým manželom bol herec Jean-Louis Trintignant.

Až v spolupráci so Chabrolom, predstaviteľom francúzskej novej vlny, sa v 60. rokoch stala herečkou prvej kategórie. V 24 filmoch napospol detektívneho žánru, ktoré s ňou Chabrol nakrútil, predstavovala hlavne snobské ženy z vyššej spoločnosti.

Medzinárodné renomé dosiahla ziskom ceny Strieborný medveď na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne za rolu vo filme Lane (Les Biches) z roku 1968. O niekoľko rokov neskôr ju ocenila aj Britská filmová a televízna akadémia (BAFTA) a takisto jej rodné Francúzsko, keď cenu César dostala za rolu v dráme Violette Noziere.

"Moja matka bola nejakú dobu chorá, bola v nemocnici asi desať dní a potom sa vrátila domov. Zomrela v tichosti v noci okolo druhej hodiny," povedal dnes jej syn Thomas Chabrol agentúre AFP.

Zdroj: ČTK 

Foto: purepeople.com

Tagy: Stéphane Audranová

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov