Tvrdý trest Oscarovej komisie: Cosby a Polanski končia, vylúčili ich z akadémie!

05.05.2018Herci a herečkyAmerická Akadémia filmových umení a vied, ktorá organizuje a udeľuje Oscary, vylúčila zo svojich radov hlasovaním komika Billa Cosbyho a režiséra Romana Polanského. Oznámila to agentúra AP. Cosby bol minulý týždeň uznaný vinným zo znásilnenia, Polanski bol v USA usvedčený zo sexu s neplnoletou a v obave zo stíhania pred 40-imi rokmi Spojené štáty opustil.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

O vylúčení oboch umelcov rozhodla v utorok rada guvernérov na základe nedávno revidovaného etického kódexu, napísala AP. Cosbyho vylúčili aj zo zo zoznamu osobností uvedených do Siene slávy americkej Akadémie televíznych umení a vied zverejneného na jej webstránke.

Trest za sexuálne násilie

Osemdesiatročného Cosbyho porota v americkom Norristown označila minulý týždeň za vinného v prípade znásilnenia Andrey Constand z roku 2004. Hrozí mu až desať rokov väzenia. Cosby vzťah s Constandovou priznal, podľa neho ale táto žena so sexuálnym stykom súhlasila. Prípad Constandovej nie je jediným, ktorý sa proti Cosbymu objavil. Postupne sa prihlásilo zhruba 50 žien, ktoré tvrdia, že ich Cosby v priebehu uplynulých desaťročí sexuálne napadol či znásilnil. 

Foto: SITA/AP/Jacquelyn Martin

Polanski, ktorý žije striedavo vo Francúzsku a v Poľsku, mal v roku 1977 v USA styk s neplnoletým dievčaťom. Režisér vtedy uzavrel s prokuratúrou dohodu, na základe ktorej si mal odsedieť 90 dní. V cele však strávil 42 dní, načo utiekol do Európy v obave, že súd prípad znovu otvorí a dospeje k prísnejšiemu verdiktu. V USA je považovaný za muža na úteku, ​​Poľsko koncom roka 2016 odmietlo Polanského do Spojených štátov vydať.

Foto: SITA/AP/Alastair Grant

Vlani v októbri bol z Akadémie filmových umení a vied vylúčený producent Harvey Weinstein, ktorý sa mal podľa sťažností jeho údajných obetí dopustiť sexuálnych útokov proti desiatkam žien. Dovtedy bol jediným vylúčeným z prestížnej organizácie herec Carmine Caridi, ktorý musel v roku 2004 akadémii opustiť kvôli tomu, že svojvoľne distribuoval videá s filmami navrhnutými na ocenenie.

Zdroj: ČTK 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: SITA/AP

Tagy: Oscar Bill Cosby Roman Polanski

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov