Šarmantná a nadaná bohyňa: Búrlivá cesta Charlize Theron na vrchol! Smrť, sklamanie i depresie

07.08.2018Herci a herečkyJe krásna, charizmatická a talentovaná. O tom nikto z nás nepochybuje. Herečka Charlize Theron to však v živote nemala ľahké. Rodená juhoafričanka prežila búrlivé detstvo, smrť otca alkoholika a zložitú cestu k sláve. Jej pôvodným snom bolo stať sa baletkou, no zranenie jej tanečnú kariéru ukončilo. Dnes je oscarová herečka známa vďaka svojmu bravúrnemu herectvu a obrovskému šarmu. Toto je jej cesta do Hollywoodu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Krásna, úspešná a talentovaná. Charlize Theron. Držiteľka Oscara z roku 2004 za film Monštrum má na konte niekoľko úspešných snímok. Napriek tomu, že ju poznáme ako tajomnú, usmievavú a najmä skvelú herečku, prostredie, v ktorom vyrastala až také hostinné nebolo. Charlize prežila ako tínedžer búrlivé obdobie. 

Búrlivé detstvo

Charlize Theron sa narodila v juhoafrickom meste Benoni ako jedináčik. Vyrastala na farme svojich rodičov blízko Johannesburgu. Bohužiaľ, žiadna idylka sa nekonala. Jej otec Charles bol alkoholik a často sa uchyľoval k domácemu násiliu, čo si často odniesla Charlize a jej mama Gerda. Všetko vyvrcholilo, keď mala Charlize 15 rokov. 

Jedného dňa prišla Charlize domov zo školy a bola svedkom tragickej nehody. Manželstvo Theronovej rodičov bolo problémové, no v Južnej Afrike nebol rozvod v tom čase možnosťou. „Môj otec bol veľký muž, vysoký, chudé nohy, veľké brucho,“ povedala pre ABC News v roku 2006. „Vedel byť vážny, ale dokázal sa zo života aj tešiť. Lenže bol chorý, bol to alkoholik,“ uviedla v jednom z prvých otvorených rozhovorov o jej rodinných problémoch. Povedala, že fyzicky ju nikdy netýral, no psychicky áno. 

Obe vás zabijem!

Jednu júnovú nov v roku 1991 sa Theronovej otec so svojím bratom vracali domov z flámu. Domov im volala teta, aby ich upozornila. „Príroda vám dala inštinkt. Vedela som, že sa stane niečo hrozné,“ spomínala vtedy Theron. Keď otec prišiel domov, začal strieľať. Najprv na zavretú bránu domu, potom cez kuchynské dvere. Potom začal agresívne búchať na dvere Charlizinej izby. Podľa neskoršieho svedectva jej matky kričal, že ich „dnes večer obe zabije zbraňou“.

„Strašné je, že všetci v Južnej Afrike majú zbraň, viete. To je proste tamojší životný štýl,“ povedala herečka. „Nemali by ste mať takéto veci v dosahu, pretože keď je človek iracionálny a emotívny a ešte k tomu opitý, môžu sa stať naozaj hrozné veci,“ uviedla Theron. Potom, čo jej tú noc búchal na dvere, začal do nich strieľať. V tom matka Gerda vzala svoju zbraň a na oboch vystrelila. Svojho manžela zabila a jeho brata poranila. „Viem, čo sa stalo. No viem, že keby moja dcéra bola v rovnakej situácii, spravila by som to isté,“ dodala.


Mohlo by vás zaujímať: Šialené scény, drsné bitky a boj o život: Toto sú najlepšie akčné snímky súčasnosti!


Kvôli zraneniu trpela depresiami

Zdevastovaná Gerda prikázala Theron, aby odišla z domu a žila nový život na inom mieste. Obvineniam chcela čeliť sama. „Pre ňu povedať, aby som odišla z domu a spravila niečo zo svojho života, znamenalo obrovskú odvahu,“ opísala pocita matky Theron. Nakoniec Gerda nikdy nečelila žiadnym obvineniam. Streľbu vyhodnostili ako sebaobranu, preto Gerdu nečelila žiadnemu trestu. V tom čase študovala na umeleckej škole v Johannesburgu, okrem toho tancovala.

V 16-ich vyhrala ročný modelingový kontrakt v miestnej súťaži v Salerne. S matkou sa presťahovala do Milána. Po tom, čo strávila ako modelka rok cestovaním po Európe, sa spoločne s matkou presťahovali do Spojených štátov. V New Yorku študovala na Joeffrey Ballet School, kde trénovala balet až kým si nezranila koleno. O kariére tanečníčky tak mohla už len snívať. „Šla som do New Yorku na tri dni kvôli modelingu. Potom som tam strávila aj zimu v podzemnom apartmáne bez okien. Bola som na mizine, chodila som na hodiny baletu a moje koleno to vzdalo. Uvedomila som si, že viac nemôžem tancovať a upadla som do ťažkých depresií,“ povedala Theron pre magazín The New York TImes.

Za keriéru vďačí výbušnej povahe

V ťažkých časoch jej pomohla matka. „Buď vymyslíš, čo spravíš so svojím životom, alebo sa vrátiš domov, pretože trucovať môžeš aj v Južnej Afrike,“ spomína si na matkine slová herečka. Gerda jej kúpila jednosmernú letenku do Los Angeles a Charlize šla. Rozhodla sa pracovať vo filmovom priemysle. Zo začiatku mala problém s financiami, preto si šla do banky v Hollywoode vybrať peniaze zo šeku, ktorý jej poslala matka, aby jej pomohla s nájomným. Bankár jej ho nechcel vyplatiť, preto po ňom herečka začala kričať. 

Rozhovor s mladučkou Charlize v čase, keď začínala ako modelka

Nemala z toho problém, práve naopak. V tom čase stál v banke priamo za ňou talentový agent John Crosby. Potom ako videl jej emotívny výkon, dal jej svoju kartu a predstavil ju niekoľkým kastingovým agentom a manažérom a zariadil jej aj náštevu hereckej školy. Neskôr ho ako svojho manažéra vyhodila, pretože jej posielal scenáre k filmom podobným erotickej dráme Showgirls či hororu Mutanti. 

Bohyňa menom Charlize Theron

Po niekoľkých mesiacoch prišiel jej nie veľmi úspešný herecký debut vo filme Kukuričné deti 3 (1995). Svoj prvý úspech zaznemala o rok neskôr vo filme Drsný a drsnejší. Skutočný zlom v jej kariére prišiel v roku 1997, keď si zahrala hlavnú ženskú úlohu v úspešnom thrilleri DIablov advokát po boku Keanu Reevesa a Al Pacina. V priebehu rokov 1998 a 1999 natočila tri úspešné snímky - objavila sa v Allenových Celebritách, Pravidlách muštárne s Tobeym Maquirom a Astronautovej žene s Johnnym Deppom. Odvtedy jej hviezda stúpala čoraz rýchlejšie a rýchlejšie. Objavila sa aj na titulke Vanity Fair a Playboya.

Romániky a prvý Oscar

V rokoch 2000 a 2001 sa objavila až v piatich snímkach - Ten najlepší, Temné zákutia, Legenda o slávnom návrate, Falošná hra a Novembrová romanca. Rýchlo sa stala tzv. "It girl" a novým fenoménom medzi herečkami v Hollywoode. „V tom čase som si začínala romániky s viacerými režisérmi, s tými, ktorých som naozaj obdivovala. Dokonca som robila naozaj zlé filmy. Falošná hra nebol dobrý film, no šla som do toho, pretože som milovala Johna Frankenheimera,“ povedala v roku 2008 herečka.

Po niekoľkých snímkach prišiel prvý obrovský úspech. V roku 2003 si zahrala vrahyňu Aileen Wuornosin vo filme Monštrum. Ako 28-ročná získala svojho prvého Oscara za bravúrne stvárnenie tejto úlohy, maskéri ju zmenili takmer na nepoznanie. Stala sa prvou juhoafričankou, ktorá vyhrala Oscara za najlepší ženský výkon v hlavnej úlohe. O necelé tri roky sa dostala na list najlepšie zarábajúcich herečiek v Hollywoode. 

Stabilný úspech

Ďalšiu nomináciu na Oscara získala za film Jej prípad z roku 2005. Po dvoch rokoch pauzy od veľkého plátna sa Theron vrátila na scénu vo filme Znovu a inak (2011). Napriek nie veľmi dobrým hodnoteniam divákov získala snímka vysoké kritické ohlasy najmä kvôli výkonu Charlize Theron v hlavnej úlohe spisovateľky. V tom čase si zahrala aj zlú kráľovnú Ravennu v snímke Snehulienka a lovec. 

Naledovali úlohy v mnohých úspešných filmoch ako Prometheus (2012), Mad Max: Zbesilá cesta (2015), Rýchlo a zbesilo (2017) či Atomic Blonde (2017). V roku 2018 sa objavila v snímke Tully. Okrem úspešnej hereckej kariéry vlastní produkčnú spoločnosť Denver & Delilah, pomenovanú po jej dvoch psoch. Jej nadácia Charlize Theron Africa Outreach Project pomáha africkým deťom a vynakladá prostriedky v boji proti HIV a herečka podporuje manželstvá rovnakého pohlavia.

Neúspešné vzťahy a adopcia

V roku 2002 začala randiť s hercom írskeho pôvodu Stuartom Townsendom. Žili striedavo v Írsku a v Los Angeles. Po ôsmich rokoch vzťahu sa v januári 2010 rozišli. V decembri 2013 sa zamilovala do herca Seana Penna. O rok na to sa zasnúbili no ich vzťah vydržal len do júna 2015.

Kedysi tvorila pár aj s Keanu Reevesom. Dnes žije sama v Los Angeles. V roku 2012 si adoptovala chlapčeka, ku ktorému o tri roky pribudla adoptívná dcérka. V roku 2007 sa stala občiankou Spojených štátov, no súčasne si ponechala aj svoje juhoafrické občianstvo. K jej najnovším projektom, ktoré sa ešte len dočkajú premiéry, patrí komédia so Sethom Roganom a animovaný film o legendárnej Addamsovej rodine. 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: koláž Telkáč, Video: YouTube/Astrotema, Worley Clarence, PICTURESHO, Oscars

Tagy: Charlize Theron Sean Penn Diablov advokát

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov