Legendárny lámač sŕdc i netvor: Zaujímavosti, ktoré ste o TEJTO filmovej hviezde nevedeli

Jean Marais
15.12.2018Herci a herečkyFrancúzsky herec Jean Marais patril k filmovým hviezdam 20. storočia. Popularitu mu priniesli snímky Le Capitaine Fracasse (Kapitán Fracasse, 1961), Le Masque de fer (Železná maska, 1962) i séria filmov o Fantomasovi. Od narodenia umelca uplynulo v utorok 11. decembra 105 rokov. V približne 80 filmoch stvárnil zväčša postavy romantických milencov či hrdinov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Jean Alfred Villain-Marais sa narodil 11. decembra 1913 v Cherbourg-Octeville vo Francúzsku. Krátko predtým zomrela jeho malá sestra. Kvôli tomu syna údajne matka najprv odmietala, neskôr ho však až rozmaznávala a obliekala ako malé dievčatko. Rodičia sa za krátky čas rozviedli a tak Jean Marais svojho otca takmer nepoznal.

V škole nevynikal, výborne však kreslil a miloval divadlo. Pracovať začal ako retušér v parížskom fotoateliéri, kde sa mal vyučiť za fotografa. Po vojenskej službe nastúpil do komparzu. Ako mladý muž sa stretol u matky s nepochopením pre svoje nežné priateľstvo s významným básnikom, dramatikom a režisérom Jeanom Cocteauom. Režisér bol dvakrát starší ako Jean Marais a uviedol budúceho herca medzi francúzsku smotánku, do ktorej patrili aj maliari Picasso, Modigliani a návrhárka Coco Chanel.

Maraisa objavil legendárny režisér Jean Cocteau

Jean Cocteau, ktorý bol homosexuál, žil bohémskym životom, písal básne, divadelné hry, navrhoval výpravy pre balet i činohru pozval dvadsaťštyriročného Maraisa na konkurz do Kráľa Oidipa a zistil, že má nesmierny herecký talent. Od tohto obdobia ho obsadil aj do ďalších svojich celovečerných filmov. Vďaka staršiemu mentorovi sa stal zo začínajúceho herca kultivovaný, vzdelaný muž oddaný umeniu a poézii.

Maraisa preslávili role v snímkach ako napríklad La Belle et la bęte, (Kráska a zviera, 1946), Les parents terribles (Hrozní rodičia, 1948), Orphée (Orfeus, 1950). Nasledovala Le Comte de Monte-Cristo (Gróf Monte Cristo, 1954). V tom čase išlo o najlepšie filmové spracovanie románu Alexandra Dumasa. Režisér Robert Vernay vybral do hlavnej úlohy kinohviezdu Jeana Maraisa, ktorý ju zahral s noblesou. Inak to nebolo ani vo filme Le Bossu (Hrbáč, 1959), nakrútenom podľa rovnomenného románu Paula Févala. "Herectvo je pre mňa vášňou, drogou i neresťou," priznal Marais v rozhovore v roku 1998.

Herec sa objavil aj vo filmoch Le Testament d'Orphée (Orfeov testament, 1960), Le Capitaine Fracasse (Kapitán Fracasse, 1961), Le Masque de fer (Železná maska, 1962) a v sérii filmov o Fantomasovi. Ocitol sa i v dielach špičkových filmových tvorcov ako boli Luchino Visconti a Jean Renoir. Ako filmový herec účinkoval ešte aj v 90. rokoch 20. storočia.

Divadlo mal najradšej

V televízii vytvoril niekoľko postáv v populárnych seriáloch. Najradšej však mal divadlo. Bol členom Comédie Francaise. V pokročilom veku zamenil milostné a často nebezpečné rytierske úlohy napríklad za titulnú postavu v Shakespearovej tragédii Kráľ Lear. Na sklonku svojej divadelnej kariéry hral na javisku parížskeho divadla Bouffes Parisiens.

Po odchode do ústrania sa venoval maľovaniu, sochárstvu a keramike. Žil striedavo vo svojom parížskom byte na Montmartri a vo vidieckom sídle vo Vallauris v regióne Alpes-Maritimes. Jean Marais zomrel 8. novembra 1998 v nemocnici vo francúzskom Cannes po náhlej nevoľnosti krátko pred svojimi 85. narodeninami.

Zdroj: TASR 

Foto: ČSFD/Photo © La Société des Films Sirius; ČSFD; ČSFD/Photo © Globe Films International; TASR/AP;

Tagy: Jean Marais Jean Cocteau

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov