Najznámejší veksláci v Československu: Hercov z Bony a klid zasiahli ťažké osudy

04.01.2019Herci a herečkyMožno ste to nezažili na vlastnej koži, ale tento kultový film priblížil aj mladšej generácii obraz vtedajšej doby. Postávanie pred Tuzexom a klasická otázka - "Bony, chceš nejaké bony"? A takýto osud stretol hercov, ktorí si tu pred 31 rokmi zahrali hlavné úlohy.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Jan Potměšil (52 rokov) ako Martin

Dva roky po úspešnom filme ho zasiahla veľká tragédia. Bol spolujazdcom v aute, ktoré havarovalo. Nehoda však pre herca mala doživotné následky v podobe vážnych zranení a pripútania na invalidný vozík. Bol v bezvedomí a lekári mu nedávali dobré vyhliadky. On zabojoval a v roku 2004 sa oženil, pričom má dve deti. Úspech zožal aj na divadelných doskách. V rámci filmu si dokonca znovu strihol úlohu v Bony a klid 2.

Roman Skamene (64) ako Bíny 

Po úspešnom filme sa mu v súkromí až tak nedarilo. V Prahe vlastnil reštauráciu, ale po vážnych finančných dlhoch mal patálie s podsvetím, ktoré sa mu vyhrážalo smrťou. Čoraz viac mu bol bližší alkohol, vyviedol zopár faux pas a prežil aj infarkt. Napokon sa všetko aspoň trochu na dobré obrátilo. Je ženatý, má dve deti, ale v hereckom svete viac neprerazil. Zaujímavá bola najmä jeho výška, aj v dospelosti meral len 160 centimetrov.

Josef Nedorost (63) ako Robert 

V roku 1997 ho zasiahlo vážne ochorenie. Ako priznal, v kravíne sa napil čerstvo nadojeného mlieka a dostal kliešťovú meningoencefalitídu. Tá napadla nervovú sústavu a rok sa liečil v rehabilitačnom ústave. Podpísalo sa to pod jeho psychické problémy. Patril medzi sexsymboly a lámačov ženských sŕdc, ale z hereckého kolotoča vypadol. Dnes žije s matkou a venuje sa archeológii. Aj on si ale zahral vo voľnom pokračovaní veksláckeho príbehu.

Miroslav Kopečný (74) ako Slepejš

V roli filmového veksláka zožal najväčší úspech, ale potom ako herec úplne padol do zabudnutia. Dvadsať rokov strávil v Divadle pod Palmovkou, no do smotánky už neprerazil. Teší ho však manželka, tri deti a už aj vnúčatá. V roku 2014 sa objavil v epizóde seriálu Stopy života.

Zdroj: telkáč 

Foto: Filmové studio Barrandov, Koláž Telkáč

Tagy: Bony a klid Jan Potměšil Roman Skamene Josef Nedorost Veronika Jeníková

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov