Mama Kami, Škopková či kráľovná faciek: Pred 15 rokmi prehrala Helena Růžičková svoj boj

Helena Růžičková
04.01.2019Herci a herečkyK neprehliadnuteľným osobnostiam medzi českými herečkami patrila dlhé roky Helena Růžičková, ktorá zomrela pred 15 rokmi, 4. januára 2004, vo veku 67 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Jej zjav a herecký prejav ju predurčili najmä pre komediálne role, ale počas svojej takmer päťdesiatročnej kariéry dokázala, že jej herecký register je oveľa bohatší. Růžičková bola celý život veľkou optimistkou a aj napriek svojmu boju s rakovinou dokázala až do posledných dní rozdávať druhým smiech a povzbudenie.

Narodila sa ako Helena Málková 13. júna 1936 v Prahe. Po štúdiách na Vyššej zdravotníckej škole krátko pracovala ako zubná laborantka, než absolventku baletnej prípravky zlákalo divadlo a film. Hercom bol aj jej manžel Jiří Růžička (1932 až 2003) a syn Jiří Růžička (1956 až 1999), s ktorým si zahrala aj v populárnej sérii Zdeňka Trošku Slunce, seno... Do sŕdc divákov sa zapísala ale už o viac než dekádu predtým ako Heduš Homolková z trilógie o rodine Homolkových.

K Růžičkovej najznámejším dramatickým rolám patrí postava ráznej aj citlivej kuchárky Anny v televíznom seriáli Karla Kachyňu Vlak detstva a nádeje. Zahrala si tiež v televíznej adaptácii knihy Evy Kantůrkovej Priateľka z domu smútku. Helena Růžičková sa uplatila aj v rozhlase a dabingu, napísala niekoľko kníh - vedľa kuchárok vydala tiež pamäte nazvané A tak som išla životom.

Zdroj: ČTK 

Foto: ČSFD, Video: Youtube

Tagy: Helena Růžičková

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov