Obľúbený slovenský herec jubiluje: Svoj nezameniteľný hlas prepožičiava svetovým hviezdam

11.01.2019Herci a herečkyVďaka charakteristickému, hlbokému a príjemnému hlasu daboval také hviezdy strieborného plátna ako sú Morgan Freeman, Samuel Leroy Jackson, Jean-Claude Van Damme či Denzel Washington. Na televíznych obrazovkách zaujal nielen kritiku ale aj divákov vynikajúcim dabingom postavy lekára Cliffa Huxtablea v situačnej komédii Šou Billa Cosbyho. Filmový, divadelný a muzikálový herec s nezameniteľným hlasom Ivo Gogál mal v piatok 11. januára 60 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Ivan (Ivo) Gogál sa narodil 11. januára 1959 vo Zvolene. Vzhľadom na rodinné prostredie, v ktorom vyrastal - mama režisérka a otec herec a režisér, bol priam predurčený pre povolanie herca. Už ako malý chlapec zakúsil herecký "chlebík". Keď mal šesť rokov, hral v inscenácii Strakonický gajdoš v Divadle Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) vo Zvolene. Ako desaťročný účinkoval vo filmoch Maroško (1968) a Sladký čas Kalimagdory (1968).

Po skončení štúdia herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave v roku 1982 bol deväť sezón členom Činohry Slovenského národného divadla (SND). V tomto období účinkoval v mnohých výrazných úlohách. Z divadla odišiel v roku 1991 a istý čas sa venoval podnikaniu.

Predurčený pre povolanie herca

Ivo Gogál vyrastal v rodine režisérky, tak priestory filmových štúdií neboli pre nádejného herca neznáme. Už v roku 1978 si zahral spolu so svojou sestrou Inou v televíznej dráme Horúci dych v réžii Marty Gogálovej. V roku 1983 účinkoval v televíznom filme Kováčova múdrosť, nakrútenej podľa novely Jána Kozáka "Marianna Radvaková. V roku 1988 sa objavil v svižnej konverzačnej televíznej komédii Synovec strýkom v réžii Petra Opáleného.

Televízna komédia Karola Strážnického s názvom Rozmar starej dámy sa objavila na televíznych obrazovkách v roku 1990. Jednu z postáv odohral aj Ivo Gogál. Stará dáma v deň svojich 75. narodenín sa rozhodne preveriť, čo sa skrýva v jej deťoch. Postupne sa odhaľujú ich charaktery zabalzamované v pretvárke. Na vine sú ako vždy majetkové záležitosti. V tom istom roku si zahral aj v televíznom filme Keď báčik z Chochoľova umrie. V roku 1996 herec účinkoval v psychologickej dráme režiséra Stanislava Párnického Starožitné zrkadlo. V tom istom roku prijal rolu v poeticko-psychologickom príbehu režiséra Ivana Fílu s názvom Lea. Hlavná predstaviteľka Ley Lenka Vlasáková bola za svoj výkon ocenená Českým levom a film bol nominovaný na Zlatý glóbus.

Lyrický muzikál s názvom Cigáni idú do neba režiséra Juraja Jakubiska vstúpil na javisko Divadla Nová scéna (NS) v roku 2001. Príbeh o Zobarovi a jeho láske ku krásnej cigánke Rade videlo na doskách divadla viac ako 27.000 divákov. Hlavné postavy v deji plnom temperamentu, dynamických tancov, clivých i bujarých melódií stvárnili Ivo Gogál a Katarína Hasprová. Umelecké výkony herca mohli diváci vzhliadnuť aj v muzikáloch Hamlet a Krysař.

Česká televízia v dramaturgii Bedřicha Ludvíka priniesla v roku 2003 voľný cyklus Oběti. Herec sa objavil v jednej z epizód s názvom Jiný člověk. V príbehu nielen o rasizme ocenila česká kritika výkony hercov Veroniky Žilkovej a Iva Gogála.

Známy aj v televíznych seriáloch

Slovenskí diváci mali možnosť herca vidieť v ostatných rokoch v televíznych seriáloch Priateľky (2008), Odsúdené (2009), Ako som prežil (2009), Dr. Dokonalý (2012). Ivo Gogál bol jedným z protagonistov v seriáli Horúca krv (2012). Režisér Vladimír Balko rozohral neshakespearovský príbeh dvoch rodín z prostredia súčasného vidieka, kde tragická udalosť zmení životy všetkých a oberie o česť jedného z nich.

V júni 2013 účinkoval v hudobnodramatickom diele Legenda o rytieroch zo Sitna, v ktorom vystupovalo v rámci desaťmesačného projektu Viva zbor! aj 800 detí zo základných škôl Bratislavského kraja. Rozhlas a televízia Slovenska prišla v roku 2014 s novým pôvodným televíznym seriálom Kolonáda, kde si Gogál zahral spolu s Marekom Geišbergom a Andreou Karnasovou.

Rolu v českom seriáli Četníci dostal v roku 2016. Celý projekt bol akoby výletom do minulosti, do čias, keď vznikal prvý spoločný štát Čechov a Slovákov. Začiatok augusta 2018 priniesol do slovenskej kinodistribúcie filmovú novinku, animovanú rozprávku Rodinka Úžasných. Opäť v dabingu exceloval Ivo Gogál spolu s Dianou Mórovou, Zuzanou Porubjakovou, Alexom Koníčkom i Luciou Hurajovou.

Zdroj: TASR 

Foto: Photo © Česká televize, TASR/Michal Svítok, TASR/Alica Jančoková, TASR/Zuzana Čižmáriková,

Tagy: Ivo Gogál

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov