Modrooký fešák a najlepší kamarát Buda Spencera: Viete, odkiaľ sa tí dvaja poznajú?

Terence Hill
30.03.2019Herci a herečkyTalianski filmoví herci Terence Hill a Bud Spencer vytvorili legendárnu dvojicu známu zo "špagety westernov". Ich popularita dosiahla vrchol v 70. rokoch 20. storočia. Sympatický modrooký Terence Hill sa v piatok 29. marca dožil 80 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Život a začiatok kariéry

Terence Hill je Benátčan, v tomto meste sa narodil 29. marca 1939 ako Mario Girotti. Jeho matka bola pôvodom Nemka a tak Mario Girotti strávil niekoľko rokov v Drážďanoch a počas druhej svetovej vojny a tam prežil aj bombardovanie mesta. Po návrate do Talianska sa ešte v detskom veku venoval svojmu obľúbenémo plávaniu. Okrem športu mal blízko aj k literatúre a umeniu. 

V začiatkoch hereckej kariéry angažovali Hilla do detskej úlohy vo filme Vacanze col gangster (Prázdniny s gangstrom, 1954) a pre dvanásťročného chlapca sa tak otvorila cesta do filmového sveta. Vo veku osemnásť rokov si zahral v romantickej komédii Lazzarella (1957), ktorá sa stala razom najúspešnejšou snímkou roka.

V roku 1963 ho režisér Luchino Visconti obsadil do svojho nového historického veľkofilmu Gepard, kde si zahral po boku hercov zvučných mien - Alaina Delona, Claudii Cardinalovej a Burta Lancastera. Snímka zaznamenala mimoriadnu pozornosť filmovej kritiky a Hill sa stal známym. Rozhodol sa preto zanechať štúdium klasickej literatúry na univerzite v Ríme a venoval sa herectvu. V rokoch 1964-1965 účinkoval v nemeckých dobrodružných filmoch nakrútených podľa románov Karla Maya, ako Winnetou 2 (Vinetou 2 - červený gentleman, 1964), Der Ölprinz (Petrolejový princ, 1965), Old Surehand (1965), čo mu zaistilo popularitu aj v Nemecku.

Osudové spojenie s Budom Spencerom

Jednu z hlavných postáv stelesnil vo filme Dio perdona... Io no! (Boh odpúšťa... ja nie!, 1967) kde sa stal jeho partnerom Bud Spencer, kamarát z plaveckého tímu z detstva. Prvá veľká spolupráca dua Spencer-Hill sa ešte nezakladala na komediálnych výstupoch. Nasledovala snímka I quattro dell’Ave Maria (Tromfové eso, 1968). Išlo o druhé spojenie dua Terence Hill a Bud Spencer, ku ktorým sa pridal výborný Eli Wallach.

V roku 1970 sa dvojica objavila v ďalšej snímke z divokého Západu s názvom Lo chiamavano Trinita (Pravá a ľavá ruka diabla). Hill a Spencer mali nezvyčajný zmysel pre humor a spolu vytvorili zohratý tandem. "Keď sa k sebe s Budom priblížime, akoby niečo cvaklo a začne sa zábava," priznal sa pred rokmi Terence Hill.

Nezabudnuteľní komici získali pestré úlohy spolu v ďalších "špagety westernoch" aj v akčných bitkárskych komédiách napríklad Piu forte, ragazzi! (Dvaja machri medzi nebom a zemou, 1972), E poi lo chiamarono il magnifico (Podivné dedičstvo, 1972), divácky úspešný bol film ...continuavano a chiamarlo Trinitŕ (Malý unavený Joe,1972). Scénky v salóniku pri kartách, spovedi, či obede v luxusnej reštaurácii zabávali publikum.

Nasledovali ...Altrimenti ci arrabbiamo (Ak sa nahneváme, budeme zlí, 1974), I Due superpiedi quasi piatti (Dvaja ničomníci, 1977), Pari e dispari (Párna a nepárna, 1978), IIo sto con gli ippopotami (Hrochy v Afrike, 1979) alebo Nati con la camicia (Choď na to!, 1983). V roku 1984 zarezonovala snímka Non c'č due senza quattro (Dvojníci, 1984), v ktorej Terence Hill a Bud Spencer stvárnili bohatých no bojazlivých bratrancov a zároveň ich nebojácnych dvojníkov.

Pozvánka do Hollywoodu

V roku 1976 sa Hillovi ozval americký filmový Hollywood. Príležitosť dostal vo filmoch March or Die (Pochoduj, alebo zomri, 1977), Mr. Billion (Pán Bilión, 1977) a v mnohých ďalších. Sympatický herec je známy je aj z televízneho detektívneho seriálu Don Matteo (2000). Prijal v ňom rolu katolíckeho kňaza, ktorý pomáha polícii pri riešení kriminálnych prípadov. Za svoju postavu Dona Mattea dostal cenu na 42. medzinárodnom filmovom festivale v Monte Carle.

V roku 2016 jeden z dvojice komikov, Bud Spencer, zomrel. Na poslednej rozlúčke nechýbal ani jeho dlhoročný priateľ Terence Hill. Procesiu ulicami Ríma sprevádzal spev, tanec a potlesk, presne v súlade s hercovým posledným želaním. Smrť blízkeho priateľa a filmového kolegu znášal Terence Hill veľmi ťažko.

Herec Terence Hill je vo svojom veku stále aktívny a ešte vo filmoch sporadicky účinkuje. V roku 2018 sa objavil v snímke Il mio Nome e Thomas (Moje meno je Thomas) a navyše v úžasnej forme. Na otázku ako si udržiava kondíciu odpovedal slovami: "Bol som dobrý gymnasta. To mi vždy pomohlo s filmami s Budom Spencerom, s bitkami alebo keď som sa chcel elegantne dostať na koňa. A tiež verím, že mám dobré gény."

Zdroj: TASR 

Foto: en.terencehill.com, Video: Youtube

Tagy: Bud Spencer Terence Hill

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov