Oscarovému hercovi dal súd za pravdu: Odškodné vo výške 540-tisíc eur! Novinári si neoverili fakty

13.04.2019Herci a herečkyAustrálsky herec Geoffrey Rush vyhral súdny spor so spoločnosťou Nationwide News a denníkom The Daily Telegraph. Sudca Rushovi, oscarovému hercovi známemu aj z divadla, prisúdil za ohováranie ohľadom sexuálneho obťažovania odškodné 850-tisíc austrálskych dolárov (takmer 540-tisíc eur).
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kauza sa týkala informácií zverejnených predvlani v dvoch článkoch v denníku The Daily Telegraph, ktorý vychádza v Sydney a ktorý patrí Nationwide News. Sťažovateľkou bola herečka Eryn Jean Norvillová minulý rok Rusha obvinila, že ju obchytkával, keď spoločne účinkovali v divadelnej inscenácii Kráľ Lear v rokoch 2015 až 2016. Články o tom zverejnil novinár Jonathan Moran.

Chýbal dôkaz, že je to pravda

Podľa súdu tieto články vyvolali dojem, že Rush je perverzný sexuálný predátor, ktorý sa v divadle dopustil sexuálneho útoku. Sudca austrálskeho federálneho súdu Michael Wigney dospel k záveru, že ani vydavateľstvo Nationwide News, ani novinár Jonathan Moran nedokázali, že informácie obsiahnuté v oboch článkoch boli pravdivé.

Norvillovú označil za nedôveryhodnú svedkyňu so sklonom k ​​"preháňaniu". Jej výpoveď podľa neho nebola dôveryhodná a odporovala tvrdeniu ďalších členov divadelnej spoločnosti, s ktorými vystupovala. „Išlo o mimoriadne nezodpovedný typ žurnalistiky najhoršieho razenia,“ povedal k Moranovej práci sudca.

11 najhorších mesiacov môjho života

Šesťdesiatsedemročný Rush zahájil súdne konanie vlani a zastáva názor, že články boli spísané narýchlo v snahe získať austrálsku kauzu k obvineniu vznesenému v tomto roku proti americkému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi. Proces sa začal vlani v októbri, keď Rush povedal, že prežil „11 najhorších mesiacov svojho života“. Sudca Wigney dospel k záveru, že si The Daily Telegraph a Moran pred zverejnením článkov fakty dostatočne neoverili.

„Je to smutný a nešťastný prípad,“ povedal sudca. Bolo by podľa neho pre všetkých lepšie, keby sa vec vyriešila mimosúdnym konaním za ohováranie. Rush po dnešnom vypočutí povedal, že rozsudok akceptuje, ale dodal, že záležitosť bola nepríjemná pre všetkých zúčastnených. Šéfredaktor denníka The Daily Telegraph je rozsudkom sklamaný.

Filmové ponuky ubúdajú

Austrálska stanice ABC pripomenula, že odškodné, o ktorom sudca rozhodol dnes, sa týka iba ohovárania. Súd má znovu rokovať 10. mája a bude zvažovať ekonomickú stratu, ktorú kauza Rushovi spôsobila. Náhrada za ňu sa môže podľa ABC vyšplhať na niekoľko miliónom dolárov. Podľa sudcu Rush nedostane ani po očistení svojej povesti seriózne pracovné ponuky ešte veľa mesiacov a navyše jeho "cena" vo filmovej brandži klesne.

Rushov právnik Bruce McClintock povedal, že rok pred vytlačením článkov zarobil Rush „mnoho miliónov dolárov“, avšak v minulých desiatich mesiacoch iba 44-tisíc dolárov. Rush sa v Austrálii venoval hlavne divadelnému herectvu a k filmu sa dostal až po svojej štyridsiatke. Film Žiara z roku 1996 ho preslávil, diváci ho poznajú aj z Bedárov alebo z filmu Kráľova reč, natočeného v roku 2010.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/AP/Jordan Strauss/Invision

Tagy: Geoffrey Rush

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov