Choroby sa nevyhýbajú ani slávnym: Týmto hviezdam zachránila transplantácia život!

15.04.2019Herci a herečkyPostavenie hviezdy nechráni pred prípadnými problémami so zdravím, niekedy aj celkom ťažkými, píše taliansky denník Corriere della Sera. Niektoré celebrity dostali orgány od priateľov, rodiny, ale aj od úplne neznámych ľudí.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Americká herečka a speváčka Selena Gomezová trpí roky autoimunitným ochorením nazvaným lupus, ktoré môže viesť ku komplikáciám s obličkami. Keď sa choroba zhorší, býva transplantácia jediným riešením. Jej kolegyňa a priateľka, herečka Francia Raisa zistila, že Selena bude musieť čakať na transplantáciu šesť až desať rokov a že do tej doby bude musieť podstupovať dialýzu, preto dlho nerozmýšľala a ponúkla sa, že jej daruje jednu obličku. 

Hrdinský čin českého herca: Jeho kolega skolaboval, on nezaváhal... Zachránil mu život!

"Pomyslenie, že by som mala niekoho požiadať o darcovstvo, pre mňa bolo tak ťažké, ale ona sa dobrovoľne ponúkla a skutočnosť, že jej oblička bola pre mňa vhodná, bola takmer neuveriteľná," povedala Selena pre televízny program The Today Show.

Americká herečka Sarah Hylandová bola postihnutá dyspláziou obličiek, chorobou, ktorá vyvoláva nesprávny vývoj tohto orgánu. Hviezda televízneho seriálu Taká moderná rodinka sa musela podrobiť dvom transplantáciám: v roku 2011 jej otec daroval jednu obličku, ktorú však jej telo začalo po piatich rokoch odmietať a v máji 2017 bolo nutné ju odoperovat a nahradiť inou, ktorú jej tentoraz daroval mladší brat Ian.

V polovici 90. rokov bola slávnemu JR Ewing z televízneho seriálu Dallas Larrymu Hagmanovi diagnostikovaná tak ťažká cirhóza pečene, že mu lekári dávali sotva šesť mesiacov života. V roku 1995 sa podrobil transplantácii pečene, ktorá mu umožnila žiť až do roku 2012; zomrel vo veku 81 rokov.

Scenárista a režisér James Redford, syn herca Roberta Redforda a Loly Van Wagenenovej, mal v súvislosti s ulceróznou kolitídou, chronickou zápalovou chorobou, tak ťažko zasiahnutú pečeň, že bola nevyhnutná transplantácia. Potom, čo prvá zlyhala, sa Redford podrobil ďalšiemu zákroku, ktorý mu zachránil život. V roku 1999 realizoval dokument o transplantáciách a založil Inštitút Jamesa Redforda pre informovanosť o transplantáciách, ktorý vzdeláva ľudí v tom, ako je dôležité stať sa darcami orgánov.

Obličková nedostatočnosť spôsobila, že mexicko-americký komik a herec George Lopez mal obličky tak maličké, že neboli vidieť ani na echografii. Jeho manželka Ann sa teda rozhodla, že mu jednu svoju obličku daruje. Prežité skúsenosti oboch viedli k založeniu Nadácie Ann a George Lopezových, ktorá chce informovať verejnosť o tejto chorobe. Po rozvode z roku 2010 nesie nadácia len jeho meno.

Hercovi Mandymu Patinkinovi bol diagnostikovaný keratokonus, progresívne ochorenie rohovky, ktoré môže viesť k slepote. Dvakrát sa podrobil transplantácii rohovky, aby nestratil zrak. Dnes Patinkin aktívne podporuje darcovstvo orgánov. "Možnosť zlepšiť kvalitu života druhej osoby je mimoriadny dar a krásny spôsob života," povedal pre CBS.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/Photo by Richard Shotwell/Invision/AP, File, SITA/Photo by Richard Shotwell/Invision/AP, SITA/Photo by Rich Fury/Invision/AP, File, SITA/Selena Gomez via AP, SITA/Photo by Matt Sayles/Invision/AP, SITA/AP Photo/Jonathan Short, File,

Tagy: Selena Gomez transplantácia James Redford Sarah Hylandová

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov