Nezastaviteľný Liam Neeson: V skutočnosti zbrane nenávidí... Životnú lásku mu vzala tragédia!

Liam Neeson
10.07.2019Herci a herečkyNesmrteľný akčný hrdina, ktorého nič nezastaví? Ak vás ako prvý napadol Liam Neeson, tipovali ste správne. Veď kto iný by pobil bandu mafiánov alebo sa postavil svorke vlkov? 67-ročný írsky herec napriek tomu, že vo filmoch sú zbrane jeho pravá ruka, v reálnom živote proti nim bojuje.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Celým menom Liam John Neeson je herec zo Severného Írska, ktorý sa narodil 7. júna 1952 v Ballymene, County Antrim. Svoje meno dostal po miestnom kňazovi. Ako deväťročný sa začal zaujímať o box, ktorý sa s ním spájal až do ukončenia strednej školy. Predtým, ako sa zaradil medzi najslávnejších hercov na svete, pracoval v príležitostných zamestnaniach od operátora vysokozdvižného vozíka v Guinnessi až po vodiča kamiónu.

V roku 1976 začal s herectvom. Svoj talent dokázal v oboch miestnych prestížnych divadlách Lyric Players Theater i Abbey Theater, kde patril k výrazným hereckým osobnostiam. Netrvalo dlho, kým ho objavil režisér John Boorman, ktorý ho zasvätil do sveta filmu. Jeho prvotinou bola klasika Excalibur (1981), ktorá mu otvorila dvere do sveta britského filmu.

Medzi rokmi 1982 a 1987 hral Neeson vo viacerých filmoch, najmä po boku hereckých hviezd, ako boli Mel Gibson a Anthony Hopkins v roku 1984 vo filme Bounty, či s Robertom De Nirom a Jeremym Ironsom v roku 1986 v dráme Misia. Kritické uznanie mu priniesol film Podozrivý (1987), no aj tak nedokázal zaujať široké publikum. Prvým americkým hitom, v ktorom stvárnil Neeson hlavnú postavu, bol Darkman (1990). O tri roky neskôr hral na Broadwayi po boku budúcej manželky v hre Anna Christie.

Spielberg ho vyniesol na vrchol

Hra Anna Christie mu do cesty priniesla nielen budúcu ženu, ale počas hrania predstavenia si ho všimol svetoznámy Steven Spielberg, ktorý mu zmenil život. Očarený jeho hereckým talentom mu dal ponuku, ktorá sa nedala odmietnuť. Išlo o rolu Oskara Schindlera vo vlastnom autorskom projekte Spielberga s názvom Schindlerov zoznam, ktorý odštartoval jeho kariéru. Neesonova kreácia postavy továrnika, ktorý pred istou smrťou v koncentračnom tábore zachránil vyše tisíc Židov, patrí bezpochyby k najlepším hereckým výkonom deväťdesiatych rokov, a bol za to nominovaný na Oscara.

Liamovi Neesonovi sa po úspechu a pozitívnej kritike začali ponuky len tak hrnúť a dnes má za sebou desiatky filmov, ktoré patria u divákov medzi obľúbené. Objavil sa v adaptáciach klasických diel, ale aj v komerčných hollywoodskych snímkach. V roku 1995 si zahral v snímke Rob Roy a o rok neskôr v historickej dráme Michael Collins, za ktorú zožal výhru za najlepší hviezdny výkon na filmovom festivale v Benátkach a ďalšie nominácie na Zlatý glóbus.

Následne si zahral v úspešných filmoch ako napríklad Bedári (1998), v dvoch častiach Star Wars, v Láskej nebeskej (2003), či Batman začína (2005). O tri roky neskôr stvárnil hlavnú rolu akčnom thrilleri 96 hodín, otca Bryana, ktorý zachraňuje svoju dcéru z rúk obchodníkov s bielym mäsom. V roku 2012 nakrútili pokračovanie s názvom 96 hodín: Odplata a dva roky na to tretiu časť 96 hodín: Zúčtovanie. Okrem iného sa blysol napríklad v akčných drámach Medzi vlkmi (2011), Návrat Temného rytiera (2012), Nočný bežec (2015) alebo Muž vo vlaku (2018).

Osobný život

Na začiatku 80. rokov žil Liam Neeson s herečkou Helen Mirrenovou, s ktorou sa stretol pri práci na filme Excalibur a bola vraj nápomocná aj pri získavaní agentov. Keď vystupoval v hre Anna Christie na Brodwayi, spoznal Natashu Richardson, ktorú si vzal v roku 1993. Počas manželstva sa im narodili dvaja synovia.

V roku 1998 sa manželia súdili kvôli urážke na cti, keď The Daily Mirror nesprávne uviedol, že majú problémy v manželstve. Vysúdili 50-tisíc dolárov, ktoré darovali obetiam teroristického útoku v Omaghu. Dňa 18. marca 2009 bol pre Neesona najhorší v živote. Pri lyžovačke prišla o život jeho manželka, keď utrpela vážne zranenie hlavy.

Vo filmoch vidíme Liama Neesona takmer vždy ozbrojeného. V reálnom živote, naopak, proti neobmedzenému právu na vlastné zbrane bojuje a vyzval aj na ich kontrolu. Jeho názory zopakoval aj v januári 2015 v rozhovore s novinami Emirati Gulf News, keď kričal na "hanba" na americký zákon o zbraniach, čo sa nepáčilo americkému výrobcovi zbraní Para USA.

Obvinenie z rasizmu

Vo februárovom rozhovore o novej dráme s názvom Mrazivá pomsta, kde hrá otca, ktorý chce pomstiť smrť svojho syna, Liam Neeson povedal, že sám mal kedysi myšlienky na pomstu. Chcel ju vtedy namieriť proti černochovi po tom, čo sa dozvedel, že jeho známu znásilnil černoch. "Chodil som mestom s obuškom a dúfal, že nejaký černoch vyjde z krčmy a pustí sa so mnou do sporu. Aby som ho mohol zabiť," povedal Neeson. 

"Trvalo mi to asi týždeň, možno týždeň a pol, než som to prekonal," dodal. Herec, hoci nad svojimi vtedajšími myšlienkami vyjadril hanbu, sa na sociálnych sieťach okamžite stal terčom obvinenia z rasizmu a dokonca niektorí požadovali, aby bol zbavený Radu britského impéria. Iní ho zase obdivujú za jeho otvorenosť. Sám však tvrdí, že rasista nie je.

Zdroj: ČTK 

Autor: © Zoznam/mCul

Foto: SITA/Photo by Evan Agostini/Invision/AP, File

Tagy: Liam Neeson

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov