Filmový svet v smútku: Zomrel známy herec, zahviezdil v Batmanovi a dráme Ridleyho Scotta

Rutger Hauer
24.07.2019Herci a herečkyHolandský filmový herec Rutger Hauer zomrel vo veku 75 rokov. V stredu to potvrdil jeho manažment s tým, že herec zomrel už minulý týždeň v piatok vo svojej vlasti po krátkej chorobe a v stredu sa uskutočnil súkromný pohreb, informuje stanica BBC.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Hauer sa narodil 23. januára 1944 v meste Breukelen, vyrastal v Amsterdame. Ako mladý vstúpil do holandských námorných síl, herectvu sa začal venovať koncom 60. rokov. Absolvoval Amsterdamskú univerzitu umenia (AHK). Účinkoval vo vyše stovke filmov a približne 40 televíznych seriáloch.

Účinkoval v európskych i amerických snímkach. Bol držiteľom jedného Zlatého glóbusu a ocenenia z Medzinárodného filmového festivalu v Seattli (SIFF). V roku 2013 mu udelili Rad holandského leva. Hauer sa zaoberal i ochranou životného prostredia. Zanechal po sebe manželku a dcéru z predchádzajúceho manželstva. Zrejme najslávnejšou rolou Holanďana, ktorý sa presadil v Hollywoode, je úloha vodcu vzbúrených vražedných androidov (replikantov) Roya Battyho v ponurej sci-fi dráme Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta.

Medzi jeho ďalšie známe filmy patria Oranžský vojak (1977), Noční dravci (1981), Jastrabia žena (1985), Útek zo Sobiboru (1987), Legenda o svätom pijanovi (1989), Obojok (1991), Zlomok sekundy (1992), Batman začína (2005) či Nostradamus (2012). Z televíznych seriálov zarezonovali Floris (1969), Zákon púšte (1989) alebo Desiate kráľovstvo (2000). Hauer patril k najznámejším holandským hercom. Vďaka svojej pohľadnej tvári, blonďavým vlasom a vysokej a štíhlej postave dostal prezývku holandský Paul Newman.

Zdroj: TASR  ČTK 

Foto: SITA/Photo by Victoria Will/Invision/AP, File

Tagy: Rutger Hauer

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov