Obľúbený český herec zvíťazil v práci i v živote: Rodinné prekliatie... Dvakrát porazil rakovinu!

Alois Švehlík
11.08.2019Herci a herečkyHerec Alois Švehlík patrí už viac ako 30 rokov k najvýraznejším postavám hereckého súboru českého Národného divadla, úspešne hosťuje aj na iných scénach. Na konte má tento skromný, ale výrazný profesionál aj množstvo rolí pred filmovou a televíznou kamerou a preslávil sa aj ako dablér, ktorého hlasom sa napríklad prihováral Jack Nicholson. A ocenenie sa mu dostalo aj za divadelnú prácu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Osemdesiatročný Alois Švehlík aj v posledných rokoch nakrútil niekoľko snímok, ktoré s nadšením prijala divácka obec aj kritika. To sa týka aj zatiaľ jeho poslednej filmovej úlohy vo filme Na streche Jiřího Mádla, v ktorom Švehlík stvárnil (miesto nečakane zosnulého Jana Triesky) postaršieho stredoškolského profesora, ktorého náhoda spojí s mladým Vietnamcom na úteku. Za rolu získal cenu Modrá kostka, ktorú každoročne udeľuje na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch spoločnosť Innogy za výkon v snímke, ktorý koprodukovala.

Vlani mal zase premiéru cenený film o alkoholikoch Úsmevy smutných mužov, kde si zahral otca hlavného hrdinu, ktorého stvárnil syn Aloisa Švehlíka David. V Národnom divadle možno Švehlíka v nadchádzajúcej sezóne vidieť ako Winstona Churchilla v hre Audience u kráľovnej alebo v hrách Faust a Plukovník Švec.

Rodák z Pardubíc vyštudoval strojnú priemyslovku a márne sa pokúšal dostať na DAMU, až v 23 rokoch dostal angažmán v Západočeskom divadle v Klatovoch. Postupne prešiel oblastnými divadlami v Moste, v Olomouci a Liberci a v roku 1974 zakotvil v Prahe. Z Mestských divadiel pražských prešiel v roku 1988 do českého ND, kde pôsobí dodnes.

Pred kamerou od 70. rokov

Od 70. rokov sa objavuje pred kamerou, zahral si napríklad v snímkach Dym zemiakovej vňate, Mladý muž a biela veľryba, Povídky malostranské či Smrť krásnych srncov. Bol tiež jedným z dôstojníkov v Čiernych barónoch, zahral si v niekoľkých rozprávkach (vrátane Princeznej ze mlejna) alebo filmoch Bolero a Alois Nebel. Výrazné úlohy dostáva Švehlík aj v seriáloch - v Letisku, Cestách domov, Ja, Mattoni alebo oceňovanom Hořícim keři.

Alois Švehlík patrí k mála hercom, ktorí niekoľkokrát dostali cenu Františka Filipovského za majstrovstvá v dabingu. V roku 1999 bol ocenený za nadabovanie Waltera Lloyda vo filme Terč, v roku 2007 dostal ďalšiu cenu za dabing Antonyho Quinna v úlohe Bomboliniho v snímke Tajomstvo Santa Vittorie. V roku 2014 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v dabingu.

Podľa mnohých kritikov podal možný svoj najlepší výkon ako dablér vo filme Lepšie to už nebude, kde nahovoril hlavného hrdinu v podaní Jacka Nicholsona. Jeho hlasom sa prihováral českým divákom aj slávny komisár Horst Schimanski v podaní Götze Georgeho. Alois Švehlík získal v roku 2005 Cenu Divadelných novín za rolu v Divadle Na zábradlí v hre Z cudzota, za ktorú bol nominovaný aj na cenu Thálie i na Cenu Alfréda Radoka.

Milovník bieleho vína, ktorý pred rokmi na dvakrát porazil zákernú chorobu, je od roku 1967 ženatý, manželku Florentine spoznal počas krátkeho pôsobenia v továrni, ešte než sa dal na hereckú dráhu. Majú spolu syna Davida, ktorý je tiež herec a s ktorým sa Švehlík niekoľkokrát stretol vo filme, a dve dcéry.

Rodinné prekliatie? Hercom bol aj Aloisov brat Jaroslav, ktorého rovnako ako Aloisa postihla zákerná choroba, s ktorou ale boj prehral. Jaroslav zomrel v roku 1973 predčasne na rakovinu vo veku nedožitých 43 rokov.

Zdroj: ČTK 

Foto: Photo © Holiday Films

Tagy: Alois Švehlík

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov