Aktivista a skvelý herec má 70: Richard Gere prezradil tajomstvo života! Prerazil s Pretty Woman

30.08.2019Herci a herečkyAmerický herec Richard Gere vynikol v divácky úspešných filmoch ako Pretty Woman (1990), Sommersby (Návrat Sommersbyho (1993), Intersection (Križovatka,1994), First Knight (Prvý rytier, 1995) či Autumn in New York(Jeseň v New Yorku, 2000). Za rolu v muzikáli Chicago (2002) získal cenu Zlatý glóbus.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Toto filmové a televízne ocenenie udeľuje každý rok Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov. V sobotu 31. augusta sa budhista a zanietený aktivista za ľudské práva Richard Gere dožíva 70 rokov.

Tajomstvo životnej filozofie

„Snažím sa nebyť sebecký a pomáhať iným ľuďom,“ prezradil tajomstvo svojej životnej filozofie populárny herec v jednom z rozhovorov. Richard Tiffany Gere sa narodil 31. augusta 1949 vo Filadelfii (štát Pennsylvánia, USA) ako druhé z piatich detí Homera a Doris Gereovcov.

Hudba sprevádzala Richarda odmalička. Učil sa hrať na trúbku a ako samouk zvládol hru na klavír a gitaru. Zaujímal sa aj o gymnastiku, preto sa v roku 1967 zapísal na univerzitu v Massachusetts v Amherste, kde získal gymnastické štipendium. Fascinovalo ho aj herectvo a po dvoch rokoch univerzitných štúdií sa mu rozhodol venovať profesionálne.

Prvý úspech v muzikáli

Prvýkrát zaznamenal úspech v roku 1973 v londýnskej produkcii muzikálu Grease (Pomáda), neskôr sa angažoval v známej divadelnej hre Williama Shakespeara Taming of the Shrew (Skrotenie zlej ženy) ako aj vo filmovom spracovaní drámy Looking for Mr. Goodbar (Hľadanie pána Goodbara) z roku 1977 režiséra Richarda Brooksa. Ako nadšenec budhizmu, ktorý podľa jeho názoru rozvíja súcit a porozumenie, vycestoval v roku 1978 do Tibetu.

Po dvoch rokoch sa opäť postavil pred kameru. V roku 1980 bol za svoju rolu väzňa v koncentračnom tábore v broadwayskej hre Bent poctený americkou cenou Theatre World Award. Medzitým si zahral nevýraznejšie filmové role. Nasledoval film American Gigolo (Americký gigolo, 1980), ktorý sa stretol s úspechom, pod réžiu a scenár sa podpísal Paul Schrader. Podobne úspešnú postavu sa mu podarilo stvárniť o dva roky nato v snímke An Officer and a Gentleman (Dôstojník a džentlmen, 1982) v réžii Taylora Hackforda.

Humanitárna činnosť a nečakaný úspech

V tomto období sa Richard venoval humanitárnej činnosti - cestoval po krajinách zmietaných vojnou a navštevoval tábory pre utečencov a zranených. Nečakaný zvrat v jeho profesionálnej hereckej kariére nastal v roku 1990, keď sa spolu s Juliou Robertsovou pustil do nakrúcania filmu Pretty Woman v réžii špecialistu na sladké romance Garryho Marshalla. Snímka sa stretla s komerčným úspechom, vrátane rôznych významných filmových ocenení a z obidvoch hercov urobil filmové hviezdy prvej veľkosti.

Kritika hodnotila film ako jeden z najvydarenejších romantických filmov podľa klasickej schémy. Známy herec Richard Gere si spolu s pôvabnou Renee Zellwegerovou zahrali v muzikálovom filme Chicago, odohrávajúcom sa v džezovom prostredí 20. rokoch. Obaja boli zaň v roku 2003 nominovaní v kategórii najlepší herec resp. herečka v hlavnej úlohe na Oscara.

Angažuje sa aj v politike

Za svoje herecké role si Gere v roku 2007 prevzal Cenu Donostia (Premio Donostia)za celoživotné dielo na Medzinárodnom filmovom festivale v San Sebastiáne. V tom istom roku si zahral v experimentálnej snímke Todda Haynese o živote a tvorbe hudobníka Boba Dylana s názvom I'm Not There (Beze mne: Šest tváří Boba Dylana).

Filmový hrdina je známy svojimi dobročinnými aktivitami. Svoju zbierku 110 gitár venoval na podporu humanitárnych cieľov vo svete. Aukčná sieň Christie's v New Yorku ich vydražila v októbri 2011 za takmer 700.000 dolárov. Americkí herci Richard Gere a George Clooney boli v roku 2016 vo Vatikáne poctení medailami na konferencii zorganizovanej vatikánskou charitou pre vzdelávanie mládeže, ktorú sponzorujú.

Pápež František sa prizeral, keď Gere a Clooney pred asi 400-členným publikom preberali medaily s názvom Olivovník mieru od nadácie Scholas Occurrentes. Hollywoodsky herec Richard Gere sa angažuje aj politicky. Herec v minulosti vyhlásený za najsexi muža sveta bol ženatý s modelkou Cindy Crawfordovou. V súčasnosti je jeho partnerkou herečka Carey Lowellová.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA/AP/Jordan Strauss, Invision, Video: YouTube/FilmArchiveNYC, Movieclips

Tagy: Richard Gere Pretty Woman

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov