Herecká kráska so slávnym zostrihom: Na predmestí Paríža ju našli mŕtvu... Spáchala samovraždu!

08.09.2019Herci a herečkyAmerická herečka Jean Sebergová, ktorá pred 40 rokmi spáchala samovraždu, si za svoju dvadsaťročnú kariéru zahrala vo viac ako 30 filmoch. Patrili medzi ne Myš, ktorá revala, Záhadný kontraband, Kyvadlo, Atentát v Paríži či Divoká kačica. Najviac sa ale preslávila kultovou snímkou ​​Na konci s dychom (1960) režiséra Jeana-Luca Godarda, v ktorom jej bol partnerom vtedy ešte nie príliš známy Jean-Paul Belmondo.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Sebergová sa narodila 13. novembra 1938 v Iowe v luteránskej rodine. Jej predkovia pochádzali zo Švédka, Anglicka i Nemecka. Na Iowskej univerzite študovala dramatické umenie a v roku 1957 sa prvýkrát objavila vo filme.

Režisér Otto Preminger si ju vybral do hlavnej úlohy vo filmovej adaptácii divadelnej hry Saint Joan (Svätá Johanka), a to z 18 tisíc adeptiek. Nasledoval už ďaleko úspešnejší Premingerovv film Dobrý deň, smútok, potom sa objavila po boku Petra Sellersa vo filme Myš, ktorá revala a hviezdou sa stala vďaka filmu Na konci s dychom.

Sebergová, ktorá sa preslávila krátkym zostrihom blond vlasov, sa o samovraždu pokúsila v 70. rokoch opakovane. Mŕtva bola nájdená v auguste 1979 v aute na predmestí Paríža, príčinou úmrtia bolo zrejme predávkovanie barbiturátmi.


Charizmatický fešák z Mentalistu je miláčikom žien: Smola, vyše 20 rokov je verný jedinej!


Za tragickým koncom Sebergovej sa mohli podľa špekulácií stať depresie zo straty dcéry krátko po pôrode či FBI, ktorá ju sledovala kvôli jej aktivitám v ľavicových politických organizáciách a podpore radikálneho černošského hnutia Čierni panteri. Sebergová bola štyrikrát vydatá a mala dve deti. Pochovaná je na slávnom parížskom cintoríne Montparnasse.

Zdroj: ČTK 

Foto: Photo © Arte

Tagy: Jean Sebergová

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov