Ikonický hollywoodsky pár oslavuje: Sviatok v rovnaký deň! Spolu sú takmer 20 rokov

24.09.2019Herci a herečkyPár tvoria takmer dvadsať rokov a dodnes im to klape. Michael Douglas a Catherine Zeta-Jones spolu vychovávajú dve deti a obom sa blíži jubileum. Narodeniny totiž oslavujú v rovnaký deň. Michael Douglas zajtra oslávi 75 rokov a jeho manželka má 50.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Manželom úspešnej herečky sa v novembri 2000 stal slávny americký herec Michael Douglas, s ktorým oslavujú narodeniny v rovnaký deň. Známy herecký pár, ktorý má dve deti, zavítal na Slovensko v auguste 2019. Dodnes sú veľmi zamilovaní.

Spolu takmer 20 rokov

Prvou hercovou manželkou bola do roku 2000 Diandra Lukerová, potom sa Douglas oženil s o 25 rokov mladšou populárnou britskou herečkou narodenou v ten istý deň Catherine Zeta-Jonesovou. Jeden z najsledovanejších hollywoodskych párov vychováva dve spoločné deti syna Dylana Michaela a dcéru Carys Zetu.

„Michael Douglas je veľmi aktívnym mierovým veľvyslancom OSN, jeho angažovanosť je veľmi prínosná a rozhovor s ním inšpiratívny. Catherine Zeta-Jonesová je zase aktívna v charitatívnych organizáciách, ktoré sa venujú ochrane práv detí vo svete. Veľmi oceňujem angažovanosť známej hereckej dvojice,“ povedal počas návštevy hereckémo páru na Slovensku minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Držiteľ dvoch Oscarov

Americký herec a producent Michael Douglas je držiteľom dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a mnohých ďalších ocenení. Známym sa stal po účinkovaní v detektívnom seriáli zo 70. rokov 20. storočia V uliciach San Francisca, neskôr z filmov Osudová príťažlivosť, Vojna Roseovcov, alebo Základný inštinkt. Herec, producent, ale tiež odporca atómovej energie a vášnivý golfista sa v stredu 25. septembra dožíva 75 rokov.

Michael Kirk Douglas sa narodil 25. septembra 1944 v New Brunswicku v americkom New Jersey. Je synom herca Kirka Douglasa, ktorého preslávila najmä úloha Spartaka v rovnomennom filme režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1960, za ktorú bol nominovaný aj na Oscara. Matkou budúceho herca je známa britská herečka Diana Dillová.

Debutoval ako hippisák

Po rozvode rodičov vyrastal Michael spoločne s matkou a mladším bratom Joelom v Connecticute. Za svoje životné rozhodnutie považuje štúdium herectva na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare, v ktorom neskôr pokračoval na divadelnej škole v New Yorku.

Mladý herec na filmovom plátne debutoval v úlohe pacifistického predstaviteľa generácie hippies v dráme Hail, Hero! (1969). Jeho výkon mu vyniesol nomináciu na Zlatý glóbus za objav roka. Po úlohe v rodinnej dráme Napoleon and Samantha (Napoleon a Samantha, 1972) bol Douglas po boku Karla Maldena obsadený do kriminálneho televízneho seriálu The Streets of San Francisco (V uliciach San Francisca, 1972).

Prelet nad kukučím hniezdom

V čase najväčšej popularity detektívky ju však Michael Douglas opustil, aby sa ako producent mohol naplno venovať dráme One Flew Over the Cuckoo's Nest (Prelet nad kukučím hniezdom, 1975), ktorú nakrúcal český režisér Miloš Forman. Filmová adaptácia knižného bestselleru Kena Keseyho Bol som dlho preč dosiahla obrovský celosvetový úspech a pozbierala všetky hlavné Ceny akadémie za najlepší film, réžiu, scenár, hlavnú mužskú a ženskú rolu.

Po producentskom triumfe sa úspešný umelec znovu postavil pred kameru v mysterióznom filme Coma (Kóma, 1978), v športovej dráme Running (1979) a v thrilleri The China Syndrome (Čínsky syndróm, 1979), kde sa podieľal na produkcii.

Wall Street

V 80. rokoch 20. storočia hral spoločne s Kathleen Turnerovou v divácky úspešných komédiách Romancing the Stone (Honba za diamantom, 1984), The Jewel of the Nile (Honba za klenotom Nílu, 1985) a hlavnú postavu vytvoril aj vo filmovej adaptácii známeho broadwayského muzikálu A Chorus Line (1985). Oscarovým hercom sa stal Douglas vďaka úlohe chamtivého a nenásytného makléra Gordona Gekkoa vo filme Wall Street (1987).

V roku 1989 si opäť po boku Turnerovej zahral v úspešnej snímke The War of the Roses (Vojna Roseovcov, 1989), ktorú kritika označila za jeden z nejlepších filmov na tému manželstva a skvelý režijný počin Dannyho DeVita. V roku 1988 založil Douglas vlastnú produkčnú firmu Stonebridge Entertainment, Inc., ktorá sa podieľala na niekoľkých celovečerných filmoch ako napríklad Flatliners (Hráči so smrťou, 1990) alebo Made in Amerika (1993).

Vo filme s manželkou

Jednou z najvýraznejších Douglasových hereckých kreácií bola úloha detektíva Nicka Currana v erotickom thrilleri Basic Instinct (Základný inštinkt, 1992). Snímke dominuje pôvabná Sharon Stoneová, hudba Jerryho Goldsmitha a štýlová réžia Paula Verhoevena. Výborný výkon podal umelec tiež vo filmoch Falling Down (Voľný pád, 1993), The American President (Americký prezident, 1995), The Game (Hra, 1997) alebo A Perfect Murder (Dokonalá vražda, 1998). K bohatej filmografii obsadzovaného herca patrí aj snímka Traffic (Traffic - Nadvláda gangov, 2000), ktorá získala štyroch Oscarov. Vo filme si zahral so svojou manželkou Catherine Zeta-Jonesovou.

V posledných rokoch sa Michael Douglas predstavil v dráme Wall Street: Money Never Sleeps (Wall Street - Peniaze nikdy nespia, 2010). Spolu so svojimi hereckými kolegami Robertom De Nirom, Morganom Freemanom a Kevinom Klineom exceloval v komédii Last Vegas (Frajeri vo Vegas, 2013). Neskôr vynikol v snímke And So It Goes (Lepšie teraz ako nikdy, 2014) a v roku 2018 v akčnej komédii Peytona Reeda s názvom Ant-Man and the Wasp. Americký herec Michael Douglas dostal v roku 2018 po takmer 50 rokoch vo filmovom šoubiznise hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy a to neďaleko hviezdy svojho otca, 101-ročného Kirka Douglasa.

Temperamentná Britka

Temperamentná britská herečka Catherine Zeta-Jonesová zažiarila vo filmoch Zorro: Tajomná tvár, Pasca, či Traffic - Nadvláda gangov. Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe získala za stvárnenie Velmy Kellyovej vo filme Chicago z roku 2002 ako jediná waleská herečka v tejto kategórii. V stredu 25. septembra oslávi hollywoodska hviezda, ktorú filmová kritika prirovnáva k legendárnej talianskej herečke Claudii Cardinale, 50. narodeniny.

„Človek musí ísť do Hollywoodu už len preto, aby si režiséri zapamätali jeho tvár. Európa je dnes príliš ďaleko od filmového priemyslu. Ale neviem si predstaviť, že by som tam žila nastálo. Nejakú dobu som tam zostala, len aby som sa zoznámila s tými správnymi ľuďmi,“ priznala v jednom z rozhovorov herečka.

Od detstva sa venovala hudbe a tancu

Catherine Zeta-Jonesová sa narodila 25. septembra 1969 v Swansea (Wales, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska). Od detstva mala talent pre hudbu a tanec. Hrávať začala už ako dievča v miestnom katolíckom spolku. V jedenástich rokoch dostala hlavnú divadelnú rolu v muzikáli "Annie", o dva roky neskôr ďalšiu v predstavení "Bugsy Malone" a v šestnástich veľkú príležitosť v "42nd Street". Vtedy sa dcéra krajčírky a zamestnanca továrne na výrobu cukroviniek, odsťahovala do Londýna.

V roku 1990 svoje aktivity presunula do Francúzska, kde stelesnila hlavnú rolu Šeherezády vo svojráznom poňatí rozprávkového filmu Les 1001 nuits (Rozprávky tisíc a jednej noci) známeho režiséra komédií Philippa de Brocu. V rokoch 1991-1993 sa začala pravidelne objavovať v televíznom seriáli The Darling Buds of May ako najstaršia dcéra z farmárskej rodiny. Svoju rolu odohrala tak verne, že sa stala miláčikom divákov. V komédii Splitting Heirs (Rozhádaní dedičia, 1993) si zahrala po boku herca z legendárnej komickej skupiny Monty Python Johna Cleesa. V dráme Out of the Blue (1994) bol jej hereckým partnerom Colin Firth. Nezabudnuteľnou bola postava Beatriz, ktorú stvárnila v dráme Christopher Columbus: The Discovery (Krištof Kolumbus: Objavenie, 1992).

Zlom v kariére

Prelom v kariére známej herečky nastal v roku 1998, kedy ju skúsený režisér Steven Spielberg odporučil na rolu Eleny do filmu The Mask of Zorro (Zorro: Tajomná tvár). Vo filme zažiarila po boku Antonia Banderasa i Anthonyho Hopkinsa a táto rola jej otvorila dvere do Hollywoodu. Ďalšie ponuky na seba nenechali dlho čakať. V roku 1999 sa objavila v postave Virginie Bakerovej so Seanom Connerym v akčnom filme The Entrapment (Pasca) a v tom istom roku s Liamom Neesonom v horore The Haunting (Zámok hrôzy, 1999).

O rok neskôr prišli roly Charlie Nicholsonovej v komédii High Fidelity (Všetky moje lásky) a Heleny Ayalovej v oskarovom filme Traffic - Nadvláda gangov (Traffic, 2000) v réžii Stevena Soderbergha. Snímka, v ktorej si Zeta-Jonesová zahrala spolu so svojím manželom Michaelom Douglasom získala i ocenenia za najlepší film, najlepšieho režiséra a najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe od zväzu newyorských filmových kritikov. Úspech mal aj film America's Sweethearts (Zlatíčka pre každého, 2001).

Vytúžený Oscar

Vytúženého Oscara za vedľajšiu úlohu Velmy Kellyovej priniesol Caterine Zeta-Jonesovej muzikál režiséra Roba Marshalla Chicago (2002). Cenu akadémie jej odovzdával Sean Connery, čo herečka komentovala slovami. „Škóti dávajú Walesankám Oscarov, bože môj!“ V snímke Intolerable Cruelty (Neznesiteľná krutosť, 2003) stvárnila postavu Marylin Rexrothovej po boku Georgea Clooneyho. Steven Spielberg herečku obsadil do úlohy nešikovnej ale milej letušky Amelie, ktorá prežije románik s emigrantom Tomom Hanksom vo filme The Terminal (Terminál, 2004). Z posledných filmov hollywoodskwej hviezdy stojí za zmienku svojský životopisný film v réžii Guillerma Navarra Cocaine Godmother (2017).

Hollywoodska herečka Catherine Zeta-Jonesová si v roku 2011 v Buckinghamskom paláci v Londýne prevzala z rúk následníka trónu princa Charlesa Rad britského impéria (Commander of the Order of the British Empire - CBE). Ocenenie dostala za služby filmovému priemyslu a za svoje úsilie v prospech charity.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA/AP/Richard Shotwell/Invision, Video: Youtube

Tagy: Michael Douglas Catherine Zeta-Jones

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov