Obľúbený herec je hviezdou TOP českých klasík: Smrteľná zrážka s chodcom zmenila jeho vzťah s otcom

24.10.2019Herci a herečkyHerec a pesničkár Jiří Schmitzer, ktorý 25. októbra oslávi sedemdesiatiny, sa u divákov zapísal desiatkami filmových a televíznych úloh. Jeho divadelná kariéra je úzko spätá so súborom pražskej Ypsilonky. Svoje herecké pôsobenie, korunované troma Českými levmi, Schmitzer "vyvažuje" ako svojrázny pesničkár. V poslednej dobe sa objavil v úspešnom seriáli Most alebo vo filme Staříči.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

K jeho najznámejším snímkam patria Postřižiny, Slávnosti snežienok, Vesničko má středisková, Černí baroni, Marečku, podejte mi pero, Amerika alebo seriál Zdivočelá krajina. Prvého Českého leva získal v roku 1997 za rolu mukla z uránového lágru 50. rokov v snímke Bumerang. Potom nasledovali ešte ďalšie dve sošky - za Hřebejkovu Krásku v nesnázích (2006) a za úlohu v psychologickej dráme Ako nikdy (2013).

V hudobnej brandži sa Schmitzer považuje za klasického "bigbíťáka". Hrá od mladosti, verejnosti sa však viac predstavil až v roku 1997, kedy vydal prvý album Recitál. Potom nasledovali dosky Šialenec (2000), Bouda (2003) a Zbierka kiksy (2008). K pesničkám na pomedzí rocku a folku píše Schmitzer humorné, premýšľavé, niekedy ironizujúce texty odrážajúce obraz doby. So svojou gitarou je obľúbeným účastníkom letných festivalov.

Začiatky kariéry a komplikovaný vzťah s otcom

Rodák z Prahy vyštudoval DAMU (1974) a svoju hereckú dráhu začal v Činohernom klube v Ústí nad Labem, odkiaľ po deviatich rokoch prešiel do pražského Studia Ypsilon. V minulosti sa skladateľsky podieľal na hudbe pre niekoľko divadelných inscenácií, v roku 2008 tiež knižne vydal pod názvom Kanimůra zo Sardona výbor svojich textov. Herec je aj nadšený parašutista.

O svojom súkromí Schmitzer nehovorí. Jeho komplikovaný vzťah s otcom, hercom Jiřím Sovákom (spolu si zahrali v komédii Marečku, podejte mi pero alebo v seriáli Chalupáři), poznamenala v 70. rokoch dopravná nehoda. Schmitzer ju vtedy spôsobil pod vplyvom alkoholu, pri nehode zomrel chodec. Herec sa dostal do väzenia. 

Zdroj: ČTK 

Foto: Photo © Česká televize / Olga Svobodová

Tagy: Jiří Schmitzer

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov