Obľúbený herec zo seriálu Za sklom oslávil päťdesiatku: Čo je jeho veľkým koníčkom?

Juraj Rašla
06.11.2019Herci a herečkyHerec Juraj Rašla sa na televíznych obrazovkách prvý raz objavil v roku 1991. A to hneď vo výpravnom projekte Štúrovci (réžia Peter Mikulík), vo filme pre mládež režisérky Yvonne Vavrovej Mário, zapískaj a v rozprávke Dúhová cesta pod režijným vedením Petra Opáleného. Známy je však aj z mnohých televíznych seriálov, napríklad Panelák, Medzi nami alebo Za sklom. 3. novembra oslávil herec 50 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Juraj Rašla sa narodil 3. novembra 1969 v Bratislave. V rokoch 1988 až 1990 študoval na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Potom, čo dosiahol bakalársky titul, sa rozhodol odcestovať do austrálskeho Sydney, kde dva roky študoval diplomaciu a manažment. V roku 1993 sa vrátil späť na Slovensko, aby dokončil štúdium herectva na VŠMU. Počas neho, no aj po jeho dokončení bol i členom činohry Slovenského národného divadla.

Koncom deväťdesiatych rokov 20. storočia pôsobil v bratislavskom Divadle Astorka Korzo '90 a v prešovskom Divadle Jonáša Záborského. Vedľajšie úlohy stvárnil v niekoľkých talianskych či amerických filmoch ako sú napríklad kanadsko-taliansky horor Vražedná prehliadka (2000), či vojnová americká dráma Povstanie (2001), do ktorej režisér Jov Avnet obsadil také herecké hviezdy ako Jon Voight, Donald Sutherland či Hank Azaria.

V roku 1996 sa Rašla objavil po boku Zdeny Studenkovej, Františka Kovára, Jána Galloviča, Ľuba Gregora, Mariána Slováka, či Adely Gáborovej v slovenskej filmovej adaptácii slávneho románu J. M. Simmela Všetci ľudia budú bratia (réžia Pavol Haspra).

Okrem herectva sa venoval aj moderovaniu

V roku 2006 obsadil Juraja Rašlu režisér Ľubomír Vajdička do svojej filmovej adaptácie novely Veľké šťastie, autorkou ktorej je známa slovenská prozaička Božena Slančíková-Timrava. Rašla sa venoval moderovaniu v niekoľkých slovenských rádiách, ako moderátor sa predstavil aj na televíznej obrazovke.

Objavil sa v mnohých divácky obľúbených seriáloch ako napríklad Panelák, kde si zahral riaditeľa nemocnice. Taktiež účinkoval v seriálových projektoch Divoké kone, Keby bolo keby, Citadela (taliansky seriál), Medzi nami, Ordinácia v ružovej záhrade, Detektív Kripta, Pod povrchom, Klan, Doktorka Ema, Tajné životy, kriminálny seriál Vdova a najnovšie aj v seriáli Za sklom.

Akuálne hviezdi vo viacerých seriáloch

V roku 2016 sa stal hereckou súčasťou slovenskej adaptácie úspešného rakúsko-nemeckého seriálu Komisár Rex. Televíznych divákov spolu so svojimi kolegami zabáva v pôvabných príbehoch seriálu Prázdniny, v ktorom sa traja bratranci Jano, Laco a Zdeno rozhodnú, že chcú stráviť 14 dní prázdnin so svojimi deťmi, ale bez žien. Aktuálne môžu diváci vidieť Juraja Rašlu aj v seriáli Delukse - odohrávajú sa v ňom bláznivé príbehy hotela, v ktorom by chcel každý bývať, ale rozhodne nie pracovať.

Na divadelných doskách momentálne Juraj Rašla účinkuje v Mestskom divadle v Trenčíne v inscenácii známeho detektívneho príbehu Agáty Christie Desať malých černoškov pod názvom A tak nezostal žiaden. Juraj Rašla si zahral aj v nedávno uvedenom českom mysterióznom filme Dôverný nepriateľ (2018). Veľkým koníčkom obľúbeného herca je fotografovanie. Nejde však len o hobby, herec má Bernolákove, kde aj žije, vlastný ateliér. 

Zdroj: TASR 

Foto: YouTube/Televízia JOJ

Tagy: Juraj Rašla

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov