Maličký, no nepriehladnuteľný: Herecký šmrnc Dannyho DeVita milujeme... Otec v neho neveril!

17.11.2019Herci a herečkyAmerický herec a režisér talianskeho pôvodu Danny DeVito, ktorý sa narodil 17. novembra 1944, síce meria necelý meter a pol a málokedy hral hlavnú úlohu, napriek tomu ale patrí k neprehliadnuteľným postavám Hollywoodu. Svojim postavám komických a divoko gestikulujícich tlsťochov dokáže dať neobvyklý šmrnc, navyše sa uplatnil aj ako producent. Na konte má cenené filmy ako Pulp Fiction, Erin Brockovich aj Muž na Mesiaci režiséra Miloša Formana.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Práve najslávnejší český filmový tvorca stál pri zrode DeVitovej hviezdnej kariéry, keď mu dal úlohu v oscarovom Prelete nad kukučím hniezdom (1975). Do širšieho povedomia sa o pár rokov neskôr DeVito dostal rolou Louieho De Palmy v televíznom seriáli Taxi z rokov 1978 až 1983, za ktorú dostal cenu Emmy a Zlatý glóbus. Medzinárodného ohlasu potom dosiahol v polovici 80. rokov po boku Michaela Douglasa a Kathleen Turnerovej v dobrodružných filmoch Honba za diamantom a Honba za klenotom Nílu.

"Vždy som miloval temné, mysteriózne filmy, ale na druhej strane v nich musela byť aj sranda. A tých hlupákov hrám strašne rád. Áno, som v tom dobrý! Keby ste ma lepšie poznali, tak by ste asi vedeli prečo," rozprával raz DeVito, medzi ktorého nezabudnuteľné kreácie patrí i Tučniak alias Oswald Cobblepot zo snímky Batman sa vracia (1992). 

Režíroval viaceré filmy, jeho najlepším počinom je čierna komédia

V rovnakom roku pritom nakrútil vzácnu výnimku vo svojej režisérskej filmografii, drámu o odborárskom vodcovi Hoffovi, v ktorom dal hlavnú úlohu Jackovi Nicholsonovi. Za kamerou však rodák z New Jersey slávil úspechy skôr s komédiami. 

Už jeho celovečerná režijná prvotina Vyhoď mamu z vlaku (1987), v ktorej si zahral po boku Billyho Crystala jednu z hlavných rolí, si viedol slušne u kritikov aj na pokladniach kín. Nasledujúca čierna komédia Vojna Roseovcov, do ktorej obsadil starých známych Douglasa a Turnerovú, sa potom stala jedným z veľkých filmových hitov roku 1990 a je dodnes asi najlepším režisérskym počinom Dannyho DeVita.

K umeniu ho to tiahlo už od mladosti, otec jeho úspechu v herectve neveril

K umeniu to pritom syna imigrantov z Talianska tiahlo už od mladosti. Zatiaľ čo jeho otec si vyskúšal prácu sprievodcu alebo mäsiara a nakoniec ho živila vlastná biliardová herňa, Danny už po strednej kole chodil na kurzy herectva a maskérstva - a k tomu si privyrábal strihaním vlasov v kaderníckom salóne svojej sestry. "A ty si myslíš, že na ten tvoj meter a pol v Hollywoode naozaj čakajú?" pýtal sa ho otec Daniel začiatkom 70. rokov po prvých skúsenostiach s filmom.

Ešte predtým sa ale uplatnil v divadle, hral napríklad v jednej z inscenácií Prelete nad kukučím hniezdom a úlohu pána Martiniho mu potom zveril aj Forman. "Keď som ho stretol na začiatku 70. rokov, tak to bola radosť... Už castingy boli úžasné, skoro tak skvelé, ako samotné natáčanie filmu," spomínal po rokoch DeVito na svojho priateľa, ktorému o štvrťstoročie neskôr produkoval úspešný snímku Muž na mesiaci (1999) o komikovi Andym Kaufmanovi, s ktorým sa stretával pri natáčaní seriálu Taxi. Známy je aj z filmového hitu Dvojičky (1988), kde si zahral hlavnú úlohu po boku Arnolda Schwarzeneggera.

DeVito zožal úspech aj ako producent

Ako producent má Danny DeVito na konte niekoľko ďalších podarených filmov. Jeho spoločnosť Jersey Films stála za Tarantinovou snímkou ​​Pulp Fiction (1994), krimikomédiou Chyťte ho! (1995) režiséra Barryho Sonnenfelda alebo oskarovou drámou Erin Brockovich (2000), ktorú podľa skutočných udalostí nakrútil Steven Soderbergh. Producentské ani režijné povinnosti ale DeVita nikdy neodviedli od hrania, zoznam jeho rolí vo filme, ale aj televíziu, obsahuje desiatky postáv.

Ako je jeho zvykom, väčšinou hrá DeVito vedľajšie postavy, ktorým ale dokáže vtlačiť zvláštny šarm. Tento rok sa objavil napríklad v hranej verzii disneyovky Dumbo v réžii Tima Burtona, ktorý mu dal úlohu cirkusového principála.

Nepohrdne ani malú roličkou, pred rokmi si "strihol" napríklad depresívneho striptéra v jednom z dielov Priateľov, jeho hlas je často počuť aj animovaných filmoch. A skoro dekádu a pol už patrí do základnej zostavy úspešného sitcomu It 'Always Sunny in Philadelphia.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/Photo by Rich Fury/Invision/AP, File

Tagy: Danny DeVito

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov