Slovenská legenda s talianskymi koreňmi: Zrada ako zo zlého filmu, smrť si ho našla v aute

František Dibarbora a Stanislava Seimlová
20.11.2019Herci a herečkyHerec s netradičným priezviskom, ktorý nevynikal len na javisku a vo filmoch, ale aj v hokejovej bránke. Aj tak by sa dal charakterizovať František Dibarbora. 19. novembra uplynulo 103 rokov od jeho narodenia. Pozrite sa s nami na mozaiku jeho života.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Predkovia z Talianska a športový talent

František Dibarbora sa narodil v roku 1916 v Bratislave. Jeho netypické priezvisko naozaj nie je slovenské, pretože mal predkov z Talianska, po ktorých vraj zdedil aj svoje komediantstvo. Jeho starým otcom bol podnikateľ z Udine Giacomo Di Barbara, ktorý pri Viedni vlastnil továreň na výrobu textilných farieb.

Po nešťastnom vyhorení továrne sa však presťahoval do Bratislavy. František pochádzal z ôsmich detí, tri z nich však zomreli v mladom veku. Jeho otcom bol železničiar Filip a jeho syn už mal priezvisko prispôsobené krajine, kde žil, teda Dibarbora. 

Okrem knižiek bola jeho veľkou láskou futbalová lopta, s ktorou to dotiahol vďaka talentu až do mládežníckych družstiev chýrneho tímu Športový klub Bratislava. Hrával aj v rezerve tohto slávneho futbalového klubu, ktorému bol verný celý život, aj keď si zahral neskôr ľavú spojku v Slovane SND. 

Okrem futbalu dosiahol úspechy aj ako hokejový brankár a tri zápasy odchytal dokonca v reprezentácii. Aktívne hral aj stolný tenis. Pre kariéru herca sa rozhodol na popud otca v roku 1934, keď ho prijali na Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave. Po jej ukončení v roku 1938 nastúpil do Činohry Slovenského národného divadla. Dibarbora patril medzi najčastejšie obsadzovaných hercov v slovenskom filme. Od roku 1938 hral vo vyše 35 filmoch. 

Páčila sa mu partnerka režiséra Bielika

Spolu s hereckými kolegami Martinom Gregorom, Drahošom Želenským, Ladislavom Chudíkom, Petrom Karvašom a Magdou Lokvencovou zakladal bratislavské divadlo Novú scénu. Súbežne s rozvíjajúcimi možnosťami sa predstavil v legendárnej Tatra revue v programe režiséra Oldřicha Lipského Nakrúcame, vykrúcame, prekrúcame.

Dibarbora bol vraj kedysi zaľúbený do partnerky známeho režiséra Paľa Bielika. Vo svojich spomienkach to uviedol Ladislav Chudík: "Boli ženy, čo ma milovali, a ja som o tom nevedel. Boli také, čo som si zaľúbene obzeral, a ony to nezbadali, či nechceli zbadať." Medzi tie patrí herečka Marta Černická († 81) - prvá žena, do ktorej sa Chudík zaľúbil. Nebol  jediný, sokom v láske sa mu stal kolega a priateľ Ferko Dibarbora († 70). Herečka však bola zadaná.

Za dobrotu na žobrotu

Dibarbora spravil v živote jedno zásadné rozhodnutie, ktoré určite stokrát oľutoval. Doma totiž prichýlil v tom čase mladého herca Františka Zvaríka, ktorý prišiel do SND. Jeho manželka Anička Dibarborová, za slobodna  Bottová, pochádzala zo zámožnej rodiny, jej otec bol za prvej republiky senátorom a písal básne pod pseudonymom Ivan Krasko.

No práve ona sa do Zvaríka zamilovala a po prevalení nevery sa s Dibarborom rozviedli. Ten sa odsťahoval do podnájmu. Po dvoch rokoch vzťahu však šokujúco spáchala samovraždu a nechala po sebe syna Janka. Dôvodom mali byť opakované Zvaríkove nevery. Práve jemu to nevedeli viacerí kolegovia odpustiť a dokonca s ním odmietali hrať aj na javisku. Dibarbora si neskôr zobral za manželku hudobnú dramaturgičku Kvetku, s ktorou má syna Michala.

Zomrel na následky ťažkej dopravnej nehody

Na javisku hral podľa dostupných štatistík v 210 inscenáciách, v televízii účinkoval v literárnodra­matických dielach 431-krát, v rozhlasových hrách pre dospelých 286-krát a v rozhlasových hrách pre deti a mládež 88-krát. Okrem toho účinkoval v množstve rôznych ďalších televíznych a rozhlasových reláciách, absolvoval nespočetné množstvo estrádnych vystúpení.

K jeho najvýznamnejším inscenáciam patria napríklad Bratia Karamazovci, Revízor, Jožko Púčik a jeho kariéra, Inkognito, Veselé panie z Windsoru, Kým kohút nezaspieva. Filmy: Vlčie diery, Katka, Štvorylka, Posledná bosorka, Zemianska česť, Šťastie príde v nedeľu, Skalní v ofsajde, Jánošík, Smrť prichádza v daždi, Majster kat, Smrť šitá na mieru a i. Pôsobil tiež ako pedagóg VŠMU. V roku 1986 dostal titul zaslúžilý umelec.

Jeho život ukončila ťažká autohavária na novootvorenom Prístavnom moste v Bratislave nad Dunajom. Zomrel 4. septembra 1987 vo veku nedožitých 71 rokov. Most otvorili pre verejnosť iba dva roky predtým. Ako bývalý fajčiar a diabetik mal problémy so srdcom, prekonal aj infarkt. Lekári po nehode tvrdili, že ak by mal zdravé srdce, z následkov nehody by sa vyliečil.

Zdroj: telkáč 

Foto: Archiv TV Barrandov

Tagy: František Dibarbora

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov