Filmový elegán aj zvodca: Česká legenda si herectvo vybrala z číreho zúfalstva!

Josef Abrhám
13.12.2019Herci a herečkyPreslávili ho role všelijakých fešákov, zvodcov, lekárov, role humorné i vážne. Ale najviac zo všetkého sa Josef Abrhám zapísal divákom do pamäti ako záletný doktor Blažej zo seriálu Nemocnica na okraji mesta. Jeden z najpopulárnejších českých hercov svoje umenie podľa kritikov bravúrne uplatnil nespočetnekrát nielen v divadle, ale aj vo filme a na televíznej obrazovke. V sobotu oslávil 80 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Jeho najvýraznejšou rolou z poslednej doby bola úloha padlého kancelára vo filmovom debute Václava Havla Odcházení z roku 2011, ktorou si bývalý prezident slnil svoj režisérsky sen. Snímka na motívy rovnomennej Havlovej hry bol kritikou prijatý skôr rozpačito. V roku 2016 sa Abrhám objavil tiež v úlohe svätého Jozefa v rozprávke Anjel Pána 2 spoločne s mnohými ďalšími hereckými hviezdami.

Množstvo zaujímavých rolí priniesli Abrhámovi už šesťdesiate a sedemdesiate roky 20. storočia, okrem iného v snímkach Každý deň odvahu, Dita Saxová, Penzión pre slobodných pánov, Partie krásneho dragouna či Holka na zabití. 

Zložitá cesta k herectvu

Josef Abrhám sa narodil 14. decembra 1939 vo vtedajšom protektorátnom Zlíne v Českej republike. Je pravnukom slovenského evanjelického farára a spisovateľa Jozefa Hollého. Tehliarsky synček pochádza z Kunovíc, kde prežil celé detstvo: "lietali sme po lúkach, záhradách, lese, kúpali sa v rybníku. Zažil som tu aj vojnu, ktorú som vtedy vnímal veľmi romanticky a dobrodružne," spomínal v jednom rozhovore.

Dedova tehelňa výborne prosperovala a spolupracovala na Baťových stavbách v Zlíne, kde sa Jozef 14. decembra 1939 narodil. Po maturite však nemohol kvôli kádrovému posudku na žiadnu vysokú školu. Najskôr preto pracoval voznárodnenej rodinnej tehelni, aby potom mohol vyplniť do prihlášky na Vysokú školu múzických umení v Bratislave povolanie - robotník.

Prvé herecké skúsenosti získal pri štúdiu u Andreja Bagara na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, z ktorej po dvoch rokoch prestúpil na pražskú Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU). Vojenskú službu si odkrútil v pražskom Vinohradskom divadle: "Hral som s pánom Marvanom, Vojtom, Pivcom, Smolík,om Högerom, Lukavským a Štěpánkom. To mi osud vynahradil za všetky tie problémy!"

Po vojenčine dostal ponuku do Národného divadla, ale rozhodol sa pre experiment. V začínajúcom divadle v ulici Vo Smečkách, ktoré dostalo názov Činoherní klub, strávil celých tridsať rokov. A zoznámil sa tu aj so svojou manželkou Libušou Šafránkovou.

K svojej profesii, ktorú si vraj vybral "len z pudu sebazáchovy a číreho zúfalstva, že z neho nič nebude," chová veľkú pokoru. Okrem toho ho baví fotografovanie a hra na klavír, má rád jazz.

Debut pred kamerou

Pred kamerou Abrhám debutoval v treťom ročníku na DAMU vo filme Strop (1961) v réžii Věry Chytilovej. Súčasne si stvárnil malú úlohu v detektívke Vladimíra Čecha Kde alibi nestačí (1961). Potom prišla veľká herecká príležitosť s rozsiahlou rolou milovníka vo filmoch Zbynka Brynycha Neschovávejte se, když prší (1962) a drobná postava Datla vo vojnovej dráme  Transport z ráje (1962). V 60. a 70. rokoch 20. storočia stvárnil Josef Abrhám mnoho pútavých úloh napríklad v snímkach Každý den odvahu (1964) od režiséra Evalda Schorma, Pension pro svobodné pány (1967) v réžii Jiřího Krejčíka.

Objavil sa v snímke režiséra Jiřího Sequensa st. Partie krásného dragouna (1970) alebo v Herzovej Holke na zabití (1975). K jeho nezabudnuteľným rolám nepochybne patrí ústredná postava kníhkupca Dalibora Vránu v legendárnej komédii Vrchní, prchni! (1980). Veľký herecký talent predviedol Abrhám tiež v úlohe spisovateľa a dramatika Karla Čapka v životopisnej dráme Člověk proti zkáze (1989) v réžii Štěpána Skalského alebo ako slávny Jaroslav Hašek vo filme Velká cesta (1963) od režiséra Jurija Ozerova.

Českého leva získal v roku 1993 za najlepší mužský herecký výkon roka vo filme Jana Hřebejka Šakalí léta (1993), kde predviedol opäť jednu zo svojich skvelých komických kreácií. Vynikol vo filmoch Všichni moji blízcí (1999) v réžii Mateja Mináča, Návrat ztraceného ráje (1999) v réžii Vojtěcha Jasného, či v Hřebejkovej Kráske v nesnázích (2006).

Najznámejšia televízna rola

Najznámejšou televíznou úlohou vyhľadávaného herca sa stala rola záletného lekára a neskôr primára ortopedického oddelenia Arnošta Blažeja v seriáli Nemocnice na kraji města (1977). Seriál sa dočkal aj pokračovaní s názvom Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003) a Nemocnice na kraji města - nové osudy (2008). Josef Abrhám stvárnil MUDr. Blažeja v oboch pokračovaniach, i keď mu podľa vlastných slov pripadalo riskantné, aby sa herec predviedol v jednej postave niekoľkokrát. "Tej role sa už nezbavím. Do smrti budem pre divákov Blažej", úsmevne dodal Abrhám.

V roku 2011 pricestoval herec na Slovensko predstaviť film Václava Havla Odcházení. Pri rozhovore prechádzal plynule z češtiny do peknej slovenčiny. Josef Abrhám uviedol, že sa na Slovensku cíti ako doma.

S herečkou Libušou Šafránkovou majú syna Josefa, ktorý je dokumentárnym režisérom a v jeho réžii si Abrhám starší zahral sám seba v snímke Hoteliér z roku 2013. Okrem mnohých iných ocenení je Josef Abrhám držiteľom Ceny ministra kultúry (1991).

"Dotiahnuť rolu v divadle aj vo filme až k tým posledným milimetrom je nakoniec vždy najdôležitejšie a zároveň najťažšie," poznamenal v minulosti herec a zberateľ klasických vinylových platní Josef Abrhám, ktorý s obľubou hrá na kavíri a venuje sa aj reštaurovaniu nábytku.

Zdroj: ČTK  TASR 

Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Tagy: Josef Abrhám

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov