Americká oscarová hviezda s českou krvou v žilách: Má manželstvo, ktoré jej budete závidieť!

Sissy Spacek
30.12.2019Herci a herečkyZa rolu slávnej country speváčky Loretty Lynnovej v životopisnej dráme Prvá dáma country music získala americká herečka Sissy Spaceková, narodená 25. decembra 1949, Oscara a prvý Zlatý Glóbus.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tie potom dostala ešte dva - v roku 1987 za rolu nevernej a z pokusu o vraždu obžalovanej Rebeky Magrathovej, najmladšej z troch sestier v tragikomédii Zločiny srdca, a o pätnásť rokov neskôr za úlohu matky zavraždeného syna v dráme V spálni. Herečka s českou krvou v žilách (z otcovej strany) vyrastala na farme svojho otca v Texase, ale viac než vyťažení rodičia sa o ňu staral jeden z jej dvoch starších bratov. 

Po strednej škole vystupovala ako speváčka so striedavým úspechom na menších newyorských javiskách, nejakú dobu sa živila aj ako modelka a na začiatku sedemdesiatych rokov ju definitívne pritiahlo herectvo. V roku 1967 bola vtedy 17-ročná Spaceková výrazne ovplyvnená smrťou jej 18-ročného brata Robbieho, ktorý zomrel na leukémiu, čo nazvala „určujúcou udalosťou môjho celého života“.

Za svoju viac ako štyri desiatky rokov trvajúcu filmovú kariéru stvárnila na striebornom plátne najrôznejšie charaktery a vždy mala šťastie na hrdinky, ktoré pod nenápadným vzhľadom ukrývajú neobyčajnú silu. Prvýkrát na seba výraznejšie upozornila vo filmovom spracovaní románu Stephena Kinga Carrie (1976) od režiséra Briana De Palmy, kde si zahrala nesmelé tyranizované dievča, ktoré v sebe objaví nadprirodzené schopnosti.

Okrem toho si zahrala vo viacerých známych filmoch, ako napríklad Dobrú noc, mami (1986), Affliction (1997), Kruh 2 (2005), Americká kliatba (2005), Dievča mojich snov (2006), Lake City (2008), Farba citov (2011), Chladnokrvný (2012), či najnovšie v kriminálnej dráme Gentleman s revolverom (2018). Na konte má aj niekoľko úspešných seriálov, a to Veľká láska (2010), Bloodline (2015 - 2017), Homecoming (2018) a Castle Rock (2018).

Spaceková je od roku 1974 vydatá za výtvarníka a režiséra Jacka Fiska, s ktorým má dcéry Madison a Schuyler, ktorá sa tiež venuje herectvu, píše pesničky a spieva.

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: SITA/Photo by Rich Fury/Invision/AP

Tagy: Sissy Spaceková

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov