Vo veku 103 rokov zomrel legendárny herec Kirk Douglas: Bol ikonou zlatej éry Hollywoodu

Kirk Douglas
06.02.2020Herci a herečkyVo veku 103 rokov zomrel v stredu americký herec Kirk Douglas, ktorý bol jedným z posledných pamätníkov "zlatého veku" Hollywoodu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Úmrtie svojho otca potvrdil sám herec a producent Michael Douglas. „Pre svet bol legendou, hercom zo zlatej éry filmu, ktorý sa sám dožil zlatého veku, humanistom... ktorý nám všetkým bol vzorom,“ napísal na Instagrame Michael Douglas.  


Dohadzovač Michael Douglas: Podarí sa mu vybrať dcére partnera?


Pre nás to bol milujúci otec

Pre Michaela Douglasa a jeho dvoch bratov to však bol jednoducho ocko. „Pre Catherine to bol skvelý svokor, pre vnúčatá a pravnúča ich milujúci dedko. A pre svoju ženu Anne bol skvelým manželom,“ uviedol s tým, že svoj život prežil dobre a vo filme zanecháva odkaz, ktorý vydrží aj pre ďalšie generácie. Rovnako za sebou zanechá históriu renomovaného filantropa, ktorý pracoval na pomoci verejnosti a priniesol na planéte mier. „Dovoľte mi ukončiť to slovami, ktoré som mu povedal počas jeho posledných narodenín a ktoré budú vždy pravdivé. Oci, tak veľmi ťa milujem a som hrdý na to, že som tvojím synom.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

It is with tremendous sadness that my brothers and I announce that Kirk Douglas left us today at the age of 103. To the world he was a legend, an actor from the golden age of movies who lived well into his golden years, a humanitarian whose commitment to justice and the causes he believed in set a standard for all of us to aspire to. But to me and my brothers Joel and Peter he was simply Dad, to Catherine, a wonderful father-in-law, to his grandchildren and great grandchild their loving grandfather, and to his wife Anne, a wonderful husband. Kirk's life was well lived, and he leaves a legacy in film that will endure for generations to come, and a history as a renowned philanthropist who worked to aid the public and bring peace to the planet. Let me end with the words I told him on his last birthday and which will always remain true. Dad- I love you so much and I am so proud to be your son. #KirkDouglas

Príspevok, ktorý zdieľa Michael Douglas (@michaelkirkdouglas),

Aj Douglasova žena Catherine Zeta Jones žiali za stratou milovaného svokra. „Pre môjho milovaného Kirka, budem ťa milovať zvyšok svojho života. Už teraz mi chýbaš. Spi sladko...,“ napísala na Instagrame.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To my darling Kirk, I shall love you for the rest of my life. I miss you already. Sleep tight...

Príspevok, ktorý zdieľa Catherine Zeta-Jones (@catherinezetajones),

Kirka Douglasa preslávila v Hollywoode najmä úloha Spartaka v rovnomennom filme režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1960, za ktorú bol nominovaný aj na Oscara. Na túto prestížnu cenu ho nominovali aj za úlohy v dvoch ďalších filmoch - Champion (1949) a The Bad and the Beautiful (1952). Napokon ju však získal až v roku 1966, a to v špeciálnej kategórii - za celoživotné dielo.

Syn vysťahovalca

Kirk Douglas sa narodil ako Issur Danielovitch v roku 1916 v priemyselnom meste Amsterdam v štáte New York v rodine židovsko-bieloruského vysťahovalca. Detstvo prežil v chudobných štvrtiach New Yorku, kde si musel sám zháňať peniaze na živobytie i štúdium. Ako nádejný boxer mohol vďaka štipendiu navštevovať prestížnu St. Lawrence University, kde sa venoval štúdiu chémie a anglickej literatúry.

Popri pomocných prácach ako domovník sa pokúšal o prvé kroky na divadelných javiskách. Po získaní štipendia americkej Akadémie dramatických umení sa presunul na Broadway, kde jeho herecký rozlet prerušila druhá svetová vojna. V roku 1941 narukoval do služieb vojnového námorníctva a v roku 1943 sa oženil. Jeho prvorodený syn Michael prišiel na svet v roku 1944. Po skončení vojny sa opäť vrátil do divadla a druhýkrát sa oženil. Manželstvo s Annou Buydensovou trvalo od roku 1954 až do hercovej smrti.

Legendárne postavy 

Na striebornom plátne sa Kirk Douglas objavil prvýkrát v dráme Strange Love of Martha Ivers (1946) po boku Barbary Stanwyckovej. V prohibičnej dráme I Walk Alone (1948) si premiérovo zahral s Burtom Lancasterom. Obaja herci pôsobili tak zohrato, že do polovice 80. rokov stáli spolu pred kamerou ešte sedemkrát.

Hollywoodske hviezdy na Slovensku: Douglas a Zeta-Jones na súkromnej návšteve nášho politika

V roku 1955 si Douglas založil vlastnú produkčnú firmu, ktorú nazval po matke Bryna. K jeho najlepším filmom z tohto obdobia patrí napríklad Cesty slávy (1957), Vikingovia (1958) a Posledný vlak z Gun Hillu (1959). Prelomovým v umeleckom živote Kirka Douglasa bol rok 1960 s filmom Spartakus. Dodnes nevytvoril žiadnu postavu, s ktorou bol tak identifikovaný ako s vodcom vzbúrených otrokov v starovekom Ríme.

Prežil zrážku lietadla s vrtuľníkom

Na svojich filmoch spolupracoval Douglas s najslávnejšími režisérmi Hollywoodu, ako boli Billy Wilder, Howard Hawks, Vincente Minnelli, J. L. Mankiewicz a mnoho ďalších. Posledný krát sa objavil pred kamerou v roku 2004 vo filme Illusion. Prežil zrážku lietadla a vrtuľníka v roku 1991 (dvaja ľudia vtedy zahynuli, on jediný prežil) a záchvat mŕtvice v roku 1996.

Svoj život opísal v autobiografii Handrárov syn. Kirk Douglas bol držiteľom čestného Zlatého medveďa z festivalu v Berlíne, dvojnásobným nositeľom ceny Zlatý glóbus a mnohých cien z filmových festivalov celého sveta. Česť jeho pamiatke!

Zdroj: TASR 

Foto: SITA/AP Photo/Wally Fong, File, Video: YouTube/Oscars

Tagy: herec smrť Kirk Douglas

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov