Zabudnite na Hermionu! Slávna herečka žne úspechy v herectve aj v móde... Ako to má so vzťahmi?

Emma Watson
12.02.2020Herci a herečkyObľúbený britská herečka, modelka a aktivistka s dievčenským pohľadom. Reč je o Emme Watson, ktorá už dávno nie je malou Hermionou, aj keď má s ňou veľa spoločného aj v osobnom živote. Na konte má okrem série Harryho Pottera aj ďalšie úspešné filmy, ako sú Noe, Kolónia, Kráska a zviera či najnovšie Malé ženy.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Celým menom Emma Charlotte Duerre Watson sa narodila v Paríži vo Francúzsku, je dcérou anglických právnikov Jacqueline Luesby a Chrisa Watsona. Watson žila v Maisons-Laffitte neďaleko Paríža, kým nemala päť rokov. Jej rodičia sa rozviedli, keď bola mladá, a Watson sa presťahovala do Anglicka, aby žila so svojou matkou v Oxfordshire, zatiaľ čo trávila víkendy v dome svojho otca v Londýne. 

Po presťahovaní do Oxfordu so svojou matkou a bratom navštevovala Dragon School a zostala tam až do roku 2003. Od šiestich rokov sa chcela stať herečkou a študovala spev, tanec a herectvo. Počas štúdia pôsobila v niekoľkých školských hrách, no všetko sa zmenilo v roku 1999, keď vyhrala kasting na rolu Hermiony Grangerovej v Harry Potterovi.

Rozbeh hereckej kariéry

Ako dieťa sa dostala do popredia práve so svojou prvou profesionálnou hereckou úlohou Hermiony. Kastingoví agenti našli Watson prostredníctvom jej učiteľa v Oxforde a producenti boli nadšení. Po ôsmich konkurzoch producent David Heyman povedal Watson a jej kolegom Danielovi Radcliffeovi a Rupertovi Grintovi, že boli obsadení do úloh čarodejníckych priateľov Hermiony Grangerovej, Harryho Pottera a Rona Weasleyho na Rockforte. Rowlingová podporovala Watson už od jej úplného začiatku. Za svoj výkon v prvej časti Harry Potter a Kameň mudrcov bola nominovaná na päť ocenení a získala cenu Young Artist Award za najlepšiu hlavnú mladú herečku. 

Aj keď trávili dospievanie na filmových natáčaniach, Watson, Radcliffe a Grint držali krok so svojimi vrstovníkmi a každý deň mali päť hodín doučovania. Nielen ako Hermiona, ale aj v reálnom živote dosahovala Emma výborné hodnotenie v každom predmete na škole. 

Na udržanie svojho záväzku v oblasti vzdelávania sa Watson na jeseň 2009 zapísala ako nováčik na Brownovu Univerzitu v Providence na Rhode Island. Watson tvrdila, že si vybrala americkú univerzitu pred britským vzdelávaním, pretože americký systém umožňuje študentom študovať mnoho predmetov naraz. Ďalšia podoba s Hermionou, čo poviete? Ako raz prezradila Watson, Brown bol tiež miestom, kde mohla ľahšie zapadnúť medzi ostatných študentov. „Naozaj chcem anonymitu,“ povedala vtedy Emma.

V marci 2011 odhalila, že odložila školu kvôli práci na finále Pottera. V júli oznámila plány na návrat na Brown na rok, aby dokončila svoj titul po štúdiu na Oxfordskej univerzite. V roku 2014 úspešne ukončila štúdium v odbore anglický jazyk.

Od nálepky Hermiony po módu

Watson sa usilovne snažila zbaviť svojho detského hviezdneho obrazu, ktorý bol tak úzko spojený so sériou o Potterovi. „Žila som v obrovskej bubline. Našli ma a vybrali ma. A teraz sa zúfalo snažím nájsť svoju cestu,“ povedala v rozhovore pre Vogue v roku 2011. Emma Watson bola najmladšou osobou, ktorá sa kedy objavila na obálke Vogue z roku 2005. Vtedy začala aj svoju modelingovú kariéru.

Jej štýl upútal pozornosť mnohých významných osobností módneho priemyslu. „Milujem módu. Myslím si, že je to také dôležité, pretože takto sa ukazuješ svetu,“ prezradila raz Emma. V auguste 2010 prekvapila fanúšikov, keď sa nechala ostrihať. Urobila to hlavne s tým cieľom, aby jej to pomohlo sa zbaviť obrazu deskej hviezdy z Pottera. Ale ako sama uviedla, po krátkych vlasoch túžila už dávno.

V septembri 2009 Watson oznámila, že pracuje s People Tree. Watson sa katapultovala do sveta vysokej módy a modelingu, keď bola vybraná ako tvár kolekcie Burberry's Jeseň/Zima 2009 a opäť pre kolekciu Jar/Leto 2010. Hrala aj v reklame na parfum Lancôme. Watson získal cenu Best British Style na British Fashion Awards 2014, pričom jej konkurovali ostrieľané hviezdy ako David Beckham, Amal Clooney, Kate Moss a Keira Knightley. 

Výborné filmy na konte

Po ukončení Harryho Pottera bola Emma Watson obsadená do filmov ako Môj týždeň s Marilyn (2011), Ten, kto stojí v kúte (2012), Bling Ring: Ako VIP-ky (2013), To je koniec! (2013), Noe (2014) či Kolónia (2015). V roku 2017 hrala hlavnú rolu Belly v hranej adaptácii animovanej klasiky Kráska a zviera. Ešte ten istý rok sa tiež objavila po boku Toma Hanksa a Johna Boyega v thrilleri The Circle, ktorý napriek silnému obsadeniu získal iba priemerné hodnotenie. Najnovšie hviezdi vo filme Malé ženy, ktorý sa aktuálne premieta v kinách.

V októbri 2013 bola britskou GQ Watson zvolená za ženu roka. V tom istom mesiaci bola jedným z dvoch britských hercov, ktorí pristáli na vrchole čitateľskej ankety najsexi filmových hviezd roku 2013, pričom v online ankete porazila Scarlett Johansson a Jennifer Lawrence za titul herečky.

Aktivizmus

V roku 2014 bola vymenovaná za veľvyslankyňu dobrej vôle žien OSN. Pripojila sa k organizačnému útvaru pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien (UN Women), konkrétne ku kampani HeForShe. "Ponuku stať sa vyslankyňou dobrej vôle pre UN Women vnímam so všetkou pokorou. Šancu robiť skutočné rozdiely nedostane každý a určite to neberiem na ľahkú váhu. Práva žien vnímam veľmi osobne, sú zakorenené hlboko v mojom živote, takže táto príležitosť je pre mňa skutočne úžasná. Stále sa mám čo učiť a dúfam, že v rámci vlastného vývoja do tejto úlohy prinesiem viac osobných poznatkov, skúseností a pomôžem ju zviditeľniť," uviedla herečka. 

V júli 2019 vyvala na koniec sexuálneho obťažovania na pracovisku. Emma Watson je slobodná, má za sebou niekoľko vzťahov, no svoje súkromie si starostlivo stráži. Ako povedala minulý rok v rozhovore pre magazín Vogue, "som veľmi šťastná, že som single. Nazývam to, že som v partnerstve sama so sebou.“

Zdroj: telkáč 

Autor: © Zoznam/mCul

Foto: SITA/Photo by Evan Agostini/Invision/AP

Tagy: Emma Watson

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov