Drsná kritika na adresu Natalie Portman: Nemáš čo hovoriť o rovnosti žien, sama si problém!

14.02.2020Herci a herečkyKeď prišla herečka Natalie Portman na nedeľné udeľovanie Oscarov v plášti, ktorým chcela vyjadriť podporu opomenutým režisérkam, vyvolalo to pochvalné reakcie i rozsiahlu kritiku. Podľa jej hereckej kolegyne sa nemá čo vyjadrovať k problému rovnosti žien, lebo sama je problém.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tú si vyslúžila najmä od kolegyne Rose McGowan, ktorá vyhlásila, že Portman sa nemá čo vyjadrovať k rovnosti šancí pre ženy, pretože ona sama je "súčasťou problému". Podľa McGowan nie je úprimné, ak hovorí o potrebe rozširovania príležitostí pre ženy-režisérky Portman, ktorá za celú svoju kariéru hrala len vo dvoch filmoch režírovaných ženami, pričom jednou z nich bola ona sama.

Ty si problém, Natalie!

Podobne i jej produkčná spoločnosť Handsomecharlie Films dosiaľ najala na réžiu len jednu ženu - Portman. „To ty si problém. Áno, ty, Natalie! Predstieraná podpora iným ženám je problém,“ napísala McGowan na sociálnej sieti Facebook, pričom tiež kritizovala vyjadrenia, v ktorých Portman oceňovali za odvahu. „Odvážna? Ani náhodou! Skôr ako herečka hrajúca niekoho, komu na tom záleží - tak ako to robia aj mnohé ďalšie z nich,“ pustila sa McGowan do kolegyne.

„Považujem tento druh aktivizmu za hlboko urážlivý pre všetkých, ktorí sa tomu naozaj venujú. A nie, nepíšem to preto, že som zatrpknutá, píšem to preto, lebo som znechutená. Chcem len, aby ona a ďalšie herečky robili naozaj to, o čom rozprávajú,“ pokračovala McGowan.

V niečom má pravdu

„Vy, 'áčkové' herečky, by ste mohli zmeniť svet, ak by ste zaujali stanovisko a neboli súčasťou problému. Prestaň predstierať, že si nejakou akože hrdinkou pre hocikoho iného okrem seba,“ zakončila svoju tirádu McGowan. Portman vo štvrtok v stanovisku pre britskú BBC reagovala pokojne a dokonca uznala, že McGowan má v niečom pravdu. „Je pravda, že som natočila len málo filmov so ženami,“ uviedla, no dodala, že to vôbec nie je preto, že by si to tak priala.

A tu sú čisto mužské nominácie!

Dôvodom podľa nej je to, že väčšina režisérov úspešných filmov, ktorí ju oslovili, boli muži. Filmy, klipy či iné projekty, ktoré robila so ženami, neboli až také úspešné, alebo sa nakoniec ani nezrealizovali, čo si Portman vysvetľuje tým, že systém nadvlády mužov má vo filmovom biznise "strážcov brány na každej úrovni". Natalie Portman prišla na nedeľné udeľovanie Oscarov v plášti, na ktorého švoch boli vyšité mená režisérok.

Chcela tým upozorniť na skutočnosť, že v režisérskej kategórii za uplynulé desaťročie už deviaty raz na Oscary nominovali len mužov. Na mieru ušitú róbu s plášťom z dielne módneho domu Dior, ktorej výroba trvala vyše 900 hodín, zdobili napríklad mená tvorkýň ako Lorene Scafaria (Zlatokopky), Lulu Wang (The Farewell), Greta Gerwig (Malé ženy), Marielle Heller (Výnimočný priateľ) alebo Melina Matsoukas (Queen & Slim). Herečka na tento problém upozorňuje už dlhšie. Keď napríklad v roku 2018 uvádzala nominácie v režisérskej kategórii na udeľovaní Zlatých glóbusov, vyhlásila do mikrofónu: „A tu sú čisto mužské nominácie.“

Zdroj: SITA 

Foto: SITA/AP/Richard Shotwell, Invision

Tagy: Oscar Natalie Portman

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov