Bizarný režisér, ktorému leží Hollywood pri nohách: Taika Waititi je momentálne fenomén

Taika Waititi
10.03.2020Herci a herečkyLen málokomu zo zahraničných "nováčikov" sa v posledných rokoch podarilo v Hollywoode presadiť tak, ako práve tomuto režisérovi a tvorcovi. Novozélanďan Taika Waititi je momentálne skutočne fenomén, ktorému nerobí problém ukázať prostredník zaužívaným pravidlám vo svete kinematografie. A o tom, že to robí správne, svedčí nielen vzkriesenie filmov o Thorovi, ale zároveň aj stále pomerne čerstvá soška Oscara.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Taika Waititi, nazývaný tiež Taika Cohen, sa narodil 16. augusta 1975 na Novom Zélande. Konkrétne v Raukokore - pobrežnej oblasti na východe severného ostrova. Toto územie je tak maličké, že sa v podstate nedá oficiálne považovať ani len za dedinku. Jeho otec je pôvodom Maor z Te Whānau-A-Apanui. Maoriovia sú pôvodné polynézske obyvateľstvo Nového Zélandu.

Rodený Novozélanďan

Táto skupina do juhozápadnej Polynézie pravdepodobne dorazila v niekoľkých vlnách pred rokom 1300. Maorovia sa usadili na ostrovoch a rozvinuli svoju špecifickú kultúru. V súčasnosti ich už nie je ani 300-tisíc, no aj napriek tomu sa snažia uchovávať si svoje tradície a jazyk. Mimochodom, práve okolo Maoriov sa točí aj príbeh animáku od Disney s názvom Vaiana (Moana).

Keďže Taika nechcel byť vnímaný len ako maorský umelec, ale ako umelec všeobecne, ktorý je zhodou okolností aj maorského pôvodu, použil pre niektoré svoje práce meno Cohen po svojej židovskej matke. Waititi tak má skutočne zaujímavú zmes predkov, čo určite ovplyvnilo nielen jeho výchovu, ale aj smerovanie v živote. 

Krôčiky ku sláve

Do filmového priemyslu však nevstúpil hneď ako režisér. Začínal najprv ako herec a komik, vďaka čomu si získal popularitu v domovskej krajine. Až neskôr presedlal na scenáristiku a réžiu, vďaka čomu sa mu následne otvorili brány Hollywoodu. Aby toho nebolo málo, Taika je tiež skúseným maliarom a fotografom.

Film Sviňa búra všetky hranice: Jeden rekord mu nestačí, tromfol aj Bohemian Rhapsody

Nasledovali roky narastajúcej slávy. Preslávil sa krátkym 12-minútovým filmom Two Cars, One Night z roku 2005, ktorý bol následne na to nominovaný na Oscara. Tú síce na zlatú sošku nepremenil, no úspech a uzannie sa dostavil v inej podobe. Krátkometrážny film bol totiž v roku 2009 adaptovaný do celovečerného filmu pod znávom Boy. Ten sa stal najvýnosnejšou domácou snímkou v histórii Nového Zélandu.

Miláčik domáceho publika

Už po tomto úspechu začali o Waititim hovoriť ako o novozélandskom Wesovi Andersonovi, ktorý síce nemôže pracovať s obrovským rozpočtom, no na druhú stranu dokáže fantasticky pracovať s tými prostriedkami, ktoré má po ruke. Ešte pred týmto filmom mu predchádzala komédia Eagle vs Shark z roku 2007, ktorá bola taktiež prijatá s nadšením.

Spolu s novozélandským hudobníkom a hercom Jemaine Clementom natočil Waititi v roku 2014 divácky mimoriadne úspešnú snímku Čo robíme v temnotách. Ide o mockument (stvárnenie filmu, ktoré zobrazuje vymyslené udalosti a prezentuje ich ako skutočné, a to formou dokumentárneho filmu) zo života trojice upírov, na ktorom sa obaja podieľali ako režiséri, scenáristi aj predstavitelia hlavných rolí.

Rozbehnutý vlak komiksoviek

Premiéru si film odbil na festivale Sundance a potom obišiel niekoľko medzinárodných festivalov, na ktorých pozbieral množstvo cien. Po snímke Hon na pačovlekov z roku 2016 sa Waititimu otvorili brány Hollywoodu naplno. Režisér nakočil na rozbehnutý vlak MCU (Marvel Cinematic Universe), kde dostal neľahkú úlohu - vzkriesiť nemastnú-neslanú sériu o Thorovi. 

Veľká zmena! RTVS prišla o práva na MS v hokeji, bude ich vysielať táto televízia

Ten sa síce dovtedy dočkal dvoch filmov, no zatiaľ čo prvý môžeme zaradiť k nadpriemeru s pôsobivým vizuálom, pokračovanie už slová chvály nedostávalo. Waititi mu však dal s treťou časťou  (s podtitulom Ragnarok) humornejší nádych a množstvo odľahčených scén, doplnených o nové miesta vo vesmíre. Výsledkom bol skvelý a zábavný blockbuster, ktorí si ľudia zamilovali natoľko, že Marvel neváhal a rovno režiséra podpísal na štvrtú časť. Jej podtitul znie Love and Thunder a záporáka by mal stvárniť Christian Bale (Temný rytier). 

Kontroverzný Hitler

Minulý rok poslal tento režisér do kín mierne provokačnú snímku Králiček Jojo. V ňom sledujeme príbeh 10-ročného chlapca Joja, ktorý sa snaží byť v nacistickom Nemecku tým "správnym a poslušným nacistom". K tomu mu dopomáha jeho imaginárny priateľ, mierne pobláznený Hitler, ktorého stvárnil práve Waititi. Ten si nakoniec odniesol za adaptovaný scenár nielen cenu BAFTA, ale konečne aj Oscara.

Práve obsadenie režiséra do úlohy Adolfa Hitlera bolo vnímané ako kontroverzné, pretože Waititi je po matke Žid a po otcovi Maor. Podľa samotného Waititiho však "nie je lepší spôsob, ako Hitlerovi a celej jeho ideológii ukázať prostredník." A to azda najlepšie vystihuje jeho povahu. Taika momentálne pracuje hneď na niekoľkých projektoch. Okrem Thora sa momentálne sa dohodol s Netflixom na tvorbe dvoch animovaných seriálov zo sveta Charlieho a továrne na čokoládu. Jedno je teda isté - o tomto tvorcovi budeme ešte mnohokrát počuť.

Zdroj: telkáč 

Foto: SITA/Photo by Evan Agostini/Invision/AP, Fox Searchlight Pictures via AP, Video: YouTube/SearchlightPictures, Marvel Entertainment, FilmBuff Movies

Tagy: Thor Jojo Rabbit Taika Waititi

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov