Legenda, ktorého vášňou boli autá a ženy: Trpký osud! Začalo sa to kašľom... Zomrel na zástavu srdca

Steve McQueen
25.03.2020Herci a herečkySteve McQueen (vlastným menom Terence Steven), ktorý sa narodil 24. marca 1930, bol jedným z najpopulárnejších amerických filmových hercov. Pôsobil aj ako producent a v neposlednom rade je známy ako automobilový pretekár. Jeho život sa skončil predčasne, zomrel na zástavu srdca.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Po štúdiu herectva a účinkovaní na newyorských divadelných scénach sa preslávil ako predstaviteľ tvrdých a odvážnych mužov vo westernoch a v kriminálnych a dobrodružných filmoch. Bol jedným zo Siedmich statočných, uprchlým väzňom v Motýlikovi, zažiaril napríklad aj v snímkach Bullittov prípad, Le Mans, Nevada Smith a Sklenené peklo. Svoju poslednú úlohu stvárnil v kriminálke Lovec (1980) režiséra Buzza Kulika.

McQueen, prezývaný The King of Cool, bol tiež vášnivým automobilovým pretekárom a svoje husársky kúsky často predvádzal aj vo filmoch. Vlastnil niekoľko športových áut. Steve McQueen miloval ženy, bol tri krát ženatý. Steve McQueen je synonymom dobrodružných, kriminálnych, napínavých snímkov tej najvyššej úrovne, napriek tomu ide aj o jedného z najlepších charakterových hercov vôbec.

Osudové roky

V roku 1978 začal McQueena trápiť neustály kašeľ. Prestal fajčiť a podstúpil liečbu antibiotikami, no jeho stav sa nezlepšoval. Problémy s dýchaním sa zhoršili v decembri 1979 po nakrúcaní Lovca a následná biopsia u neho odhalila mezotelióm, t.j. rakovina spájaná s azbestom, na ktorý neexistuje žiaden známy liek. Vo februári 1980 už mal rozsiahle metastázy.

Keď mu americkí lekári oznámili, že pre neho nedokážu nič urobiť, rozhodol sa pre kontroverznú liečbu v Mexiku, ktorá v USA nebola povolená. Liečba nezabrala a McQueen zomrel 7. novembra 1980 ako 50-ročný v mexickom Ciudad Juárez po chirurgickom zákroku, ktorého cieľom bolo odstránenie veľkých nádorov v bruchu. Americkí lekári tvrdili, že je nemožné, aby zvládol operáciu, pretože jeho srdce zákrok nevydrží. Napriek tomu sa dal operovať. McQueen skonal na zástavu srdca deň po operácii. Jeho telo spopolnili a popol rozprášili v Tichom oceáne.

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: Photo © Česká televize

Tagy: Steve McQueen

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov