Narodil sa legende a má veľmi príjemný hlas: Jeden z najlepších slovenských hercov oslávil jubileum

10.04.2020Herci a herečkyPočas svojej kariéry vytvoril herec Ivan Romančík desiatky zaujímavých hereckých kreácií v divadle, v televíznych filmoch, inscenáciách či seriáloch. Svoj hlas prepožičiava dabingu, za ktorý okrem niekoľkých prémií získal aj dve Zlaté slučky za najlepší herecký výkon v tejto oblasti. Vo štvrtok 9. apríla oslávil známy herec Ivan Romančík 70 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Ivan Romančík sa narodil 9. apríla 1950 v Martine ako syn legendárneho slovenského herca Ela Romančíka. Po absolvovaní štúdia herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave nastúpil do Divadla SNP v Martine, v ktorom začínal aj jeho otec. Počas dvanástich sezón na jeho doskách stvárnil mnoho pôsobivých postáv, za ktoré získal viaceré ocenenia.

Zaujal napríklad v postavách Riečana v Pomocníkovi, Podkolesina v Ženbe, Salieriho v Amadeovi či v roli Galileiho v rovnomennej divadelnej hre. Po presťahovaní do Bratislavy sa pôsobiskom Ivana Romančíka stala Nová scéna. Na javisku bratislavského divadla zažiaril napríklad v roli Thomasa Moorea v hre Človek pre všetky časy.

Bohatá televízna filmografia

Jeho bohatú televíznu filmografiu tvoria inscenácie Dolina (1973), Ako sa Vinco zaťal (1977), Tri svadby (1979), Dedičstvo (1982), Tá tajovská voda mútna (1987), Zuzanka Hraškovie (1991), Albert, Albert (1994), Kráľovská hra (1999) a mnohé ďalšie. Zahral si aj v úspešných filmoch ako napríklad Nedodržaný sľub (2009) a Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010).

V ostatných rokoch účinkoval Ivan Romančík v niekoľkých televíznych seriáloch, medzi inými v Druhom dychu (2011), Búrlivom víne (2012), alebo v Divokých koňoch (2014). Na svoju premiéru v tomto roku čaká pokračovanie úspešného filmu Juraja Jakubiska Perinbaba 2, v ktorej diváci uvidia aj Ivana Romančíka a takisto rodinný seriál RTVS Mami, kúp mi psa.

Svoj príjemný hlas často prepožičiava dabingu, za ktorý okrem niekoľkých prémií získal aj dve Zlaté slučky (2002, 2003) za najlepší herecký výkon v tejto oblasti. Hereckú tvorbu a umelecký prednes mladých adeptov herectva učí Ivan Romančík na Konzervatóriu v Bratislave. S manželkou, herečkou Oľgou Solárovou žije v Bratislave.

Zdroj: TASR 

Foto: TASR - Pavol Zachar

Tagy: Ivan Romančík

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov