Česká hviezda, ktorá prerazila v zahraničí: TOTO všetko neviete o Vašutovi... S depresiou bojuje roky

Marek Vašut
03.05.2020Herci a herečkyPrvý film natočil Marek Vašut, narodený 5. mája 1960, už v piatich rokoch. Z rolí detských lumpov časom prešiel k drsňákomm typu boxera Vilda v snímke Päste v tme, ktorý ho preslávil. V nedávnej dobe bol napríklad starnúcim svetákom v Románe pre ženy či skorumpovaným ministrom v Bestiári. Uplatňuje sa aj v zahraničných filmoch, vie dobre po anglicky. Tiež moderuje, dabuje a fotografuje.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Prvým filmom, kde sa objavil, bola komédia Káťa a krokodíl režisérky Věry Plívovej-Šimkovej a Vašut na neho teraz spomína vo vlastnej relácii: "Obchádzame už tretí rok Česko s one man show - Káťa a krokodíl alebo 50 rokov v šoubiznise, kde o tom rozprávam."

Na voľnej nohe je už 25 rokov: "Niekedy mám veľa, inokedy menej práce. Som však šťastlivec, ktorému telefón s ponukami zvoní," povedal k tomu. Televízni diváci ho poznajú ako detektíva Martina Tomsa z rovnomenného seriálu. Zahral si aj v pokračovaní seriálu Sanitka, kde stvárnil záchranára. A v seriáli Doktoři z Počátků zase hrá hulvátského krčmára Rudu Řezáča. My ho však poznáme aj z filmovej série Kameňák, kde si zahral primára.

Umelecké prostredie spoznal v rodine, mamička bola baletka v Národnom, otec predný baletný teoretik, ktorý učil dejiny umenia na AMU. Napriek tomu si vraj neskôr herectvo na DAMU vybral "nie srdcom, ale hlavou".

O imidž zlého chlapca sa snažil sám

O imidž "zlého chlapca" sa vraj za minulého režimu snažil sám: "Tak sa znižovalo nebezpečenstvo, že budem hrať nejakého priblblého zväzáka, esenbáka či komunistu," hovoril. Hral teda prevažne ich podlých protivníkov. Na typ záporáka ho vraj tiež prijali aj do Národného divadla, kde strávil sedem sezón, po ročnom pôsobení v Štátnom divadle v Brne.

V roku 1990 dostal Vašut štipendium a rok študoval v Amerike na prestížnej hereckej škole Lee Strasberga v New Yorku, živil sa pri tom ako čašník. Svoje skúsenosti a jazyky (okrem angličtiny, francúzštiny, slovenčiny a ruštiny sa dohovorí aj nemecky, taliansky, španielsky alebo poľsky) tak dnes uplatňuje v zahraničných filmoch.

Zahral si po boku svetových hviezd

Okrem trháku Mission: Impossible, kde hral po boku Toma Cruisa, sa objavil vedľa Anthonyho Hopkinsa v Českej spojke, hral tiež v Lige výnimočných, v seriáli Deti planéty Duna, vo Van Helsing a nedávno naprílad ako Vršovec v americkom filme Kněžna Libuše.

Z viac ako stovky jeho natočených filmov je tých zahraničných asi viac. Hrať v cudzej reči ho baví a nevadí mu menšie ale predsa neprehliadnuteľné role. Odtiaľ zrejme pramení jeho časté tvrdenie, že Kněžně Libuši.

Okrem herectva vyskúšal viaceré profesie, píše básne, maľuje aj fotografuje

Vyskúšal si už tiež profesiu tvorcu reklamných klipov a podnikateľa. Často sa venuje moderovaniu a ako obdivovateľ vedy a nových technológií rád uvádza odborní konferencie.

"Som Viking, čo viem z analýzy DNA, mám rád teploty do 25 stupňov a ľahký vietor. Milujem sneh, keď sa blyští na slnku, som vášnivý lyžiar. Leto musím trochu pretrpieť," tvrdí Vašut, ktorý tiež píše básne, kreslí a maľuje. A tiež fotografoval, vytváral fotoobrazy, prepadol počítačovej maľbe, abstrakcii. Má za sebou niekoľko výstav. Tvorba mu pomáhala pri zvládaní depresií, s ktorými úspešne bojuje už vyše 15 rokov. "Som depresák, ktorý sa rád smeje," charakterizoval sám seba v jednom rozhovore.

Na prahu šesťdesiatky Vašut cvičí, lyžuje a jazdí na koni. A plánuje si zaobstarať psa: "Poznáte to príslovie? Chcete mať vyprané ponožky a teplé večere? Ožeňte sa. Chcete mať čistú, bezpodmienečnú lásku? Kúpte si psa. Pretože pes, ako píše môj obľúbený Michel Houellebecq, je stroj na lásku."

Zdroj: ČTK 

Foto: TASR - Martin Baumann

Tagy: Marek Vašut

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov