Seriálový Gibbs z NCIS, Brandtner z Komisára Rexa či Krokodíl Dundee: Uhádli ste, čo ich spája?

14.05.2020Herci a herečkyJeho tvár dnes poznajú diváci najmä z televíznych seriálov. Spomenúť možno obľúbený krimiseriál Mesto tieňov, alebo seriály z dielne RTVS Kolonáda a Hniezdo. Známy je tiež ako dabingový herec, ktorý prepožičal hlas Leroyovi Jethro Gibbsovi v NCIS, Alexovi Brandtnerovi v seriáli Komisár Rexi či Mikeovi Dundeemu v kultovom filme Krokodíl Dundee. Reč je o slovenskom hercovi Pavlovi Višňovskom, ktorý minulý týždeň oslávil 60 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Pavel Višňovský sa narodil 8. mája 1960 vo Veľkých Levároch. Detstvo prežil v Hriňovej. Keďže prišiel na chuť herectvu v ochotníckom divadle, išiel po maturite na lučeneckom gymnáziu študovať na Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Tu už prišli prvé vážnejšie dotyky s herectvom a divadlom.

Po skončení vysokej školy pôsobil v Divadle Andreja Bagara v Nitre (1983 - 1985) a tri roky na bratislavskej Novej scéne. Vyhliadli si ho aj režiséri z filmových štúdií na Kolibe i na pražskom Barrandove, väčšinu jeho filmografie však tvoria televízne filmy a seriály.

Prvýkrát pred kamerou stál v roku 1981

Prvýkrát stál Višňovský pred kamerou v lyrickej televíznej komédii Dievča do dažďa, ktorú v roku 1981 nakrútil Ľubomír Fifík). Prvá hlavná úloha prišla o dva roky neskôr vo filme Jozefa Zachara Muž nie je žiadúci. Nasledovali filmy Noc smaragdového měsíce (Václav Matějka, 1984), či Portrét Doriana Graya – filmovú adaptáciu rovnomenného románu Oscara Wildea nakrútil v roku 1988 Vladimír Strnisko. V tom istom roku stvárnil Višňovský hlavnú rolu v snímke Vida Horňáka Húkanie sovy, tento raz opäť z detektívneho žánru.

Sľubne sa rozbiehajúcu kariéru filmového herca dočasne pribrzdili spoločenské zmeny po roku 1989, ktoré so sebou priniesli i útlm v kinematografii. V tomto období sa začal Pavel Višňovský profilovať aj ako dabingový herec. Časom sa však opäť pravidelne objavoval v snímkach českých i slovenských režisérov.

V roku 1991 to bol film z lekárskeho prostredia Rozruch na onkológii, ktorý nakrútila Ľuba Vančová-Velecká podľa knižného bestselleru Nevena Orhela, známeho a populárneho v tom čase aj na Slovensku. Višňovský hral v televíznych filmoch Ježišova matka (Jozef Bednárik, 1991), Romulus Veľký (Peter Mikulík, 1992), Profesor Bernhardi (Vladimír Strnisko, 1993), Psí život (Franek Chmiel, 1994). Hlavnú postavu stvárnil v tragikomickom príbehu Pavla Gejdoša Čajová šálka lásky (2000). V posledných rokoch do jeho filmografie pribudli rozprávka Aj kone sa hrajú (Dodo Banyák, 2010), dráma Čerešňový chlapec (Stanislav Párnický, 2011) a napokon opäť rozprávkový príbeh Zázračný nos (Stanislav Párnický, 2016).

Slováci ho poznajú vďaka jeho rolám v seriáloch

Medzi prvými seriálmi, v ktorých si Pavel Višňovský zahral, bola emigrantská sága z čias normalizácie Konec velkých prázdnin (1996), ktorú nakrútil Miloslav Luther podľa známeho románu Pavla Kohouta.

Hlavná postava vyšetrovateľa v televíznom kriminálnom seriáli Mesto tieňov (2008-2012) mu priniesla národnú cenu za filmovú a televíznu tvorbu IGRIC (2009) za civilné a dôveryhodné stvárnenie hlavnej postavy v kriminálnom seriáli.

Diváci ho mali možnosť vidieť v ďalších televíznych seriáloch: Sladká smrť, Vražedná sieť, Biele mäso (všetky 2012), Kolonáda (2013), Doktori, Divoké kone (oba 2014), Milenky (2018) a najnovšie v seriáli s kriminálnou zápletkou Hniezdo (2020), ktorý je emotívnu sondu do života troch manželských párov.  

30 rokov dabingu, jeho hlas je nezameniteľný

Pavel Višňovský sa takmer tridsať rokov venuje dabingu. Jeho hlas môžeme počuť v kriminálkach NCIS, Dexter, Zákon a poriadok: Špeciálna jednotka, Komisár Rex a i. Prepožičal hlas Aragornovi z Pána prsteňov, Dreyfusovi z Ružového pantera, Krokodílovi Dundeemu, princovi Romualdovi z rozprávky Princezná Fantaghiro, Onurovi z Tisíc a jednej noci, sultánovi Sulejmanovi, pápežovi Borgiovi v seriáli Borgiovci. Práve za túto postavu získal v roku 2013 cenu Slovenského literárneho fondu za dabing. Manželkou Pavla Višňovského je herečka Anna Višňovská. Spolu majú dvoch synov.

Zdroj: TASR  telkac 

Foto: Photo © ORF / Ali Schafler, TASR - Martin Turanovič, Photo © Paramount Pictures, Photo © Reteitalia, Photo © CBS Paramount Network Television,

Tagy: Pavol Višňovský

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov