Film Vykúpenie z väznice Shawshank milujeme: FOTO Hlavní herci po 26 rokoch, spoznali by ste ich?

03.06.2020Herci a herečkyFilm Vykúpenie z väznice Shawshank patrí bezpochyby k najlepším filmom všetkých čias. Svedčí o tom nielen pozitívna odozva kritikov, ale aj obľúbenosť divákov po celom svete. V súčasnosti od premiéry filmu ubehlo už takmer 26 rokov. Pozrite sa, ako sa za tie roky zmenili hlavní hrdinovia tohto trháku.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Strhujúci príbeh o priateľstve, nádeji a múdrosti. Americký filmový trhák Vykúpenie z väznice Shawshank uzrel svetlo sveta v roku 1994, na Slovensku mal však premiéru skoro až o rok neskôr. Režíroval ho Frank Darabont a vznikol na motívy novely úspešného amerického spisovateľa Stephena Kinga. 

Hlavné úlohy stvárnili Tim Robbins ako Andy Dufresne, ktorého na doživotie nespravodlivo odsúdili za dvojnásobnú vraždu svojej ženy a jej milenca, a Morgan Freeman v role Ellisa „Reda“ Reddinga, s ktorým sa Andy vo väzení Shawshank spratelí. Spoločne sa snažia prežiť v neľudskom prostredí väzenského systému. Odmietajú upadnúť do rezignácie a dodávajú nádej sebe aj spoluväzňom. 

Film získal mnoho ocenení filmovej kritiky a vďaka svojmu hlboko humánnemu posolstvu, skvelým hereckým výkonom a pôsobivému spracovaniu, bol 7-krát nominovaný na Oscara, a to za najlepší film, herca v hlavnej úlohe (Morgan Freeman), najlepší scenár, kameru, hudbu, strih a zvuk. Poďte sa s nami pozrieť, ako sa za 26 rokov od premiéry filmu zmenili jeho hrdinovia.

Tim Robbins - Andy Dufresne

Herec, ktorému pasujú skôr záporné úlohy alebo smutno-kladné. Práve tým druhým typom zabodoval vo filme Vykúpenie z väznice Shawsank ako 34-ročný herec Tim Robbins. Od roku 1994, kedy vznikol tento kultový film, nenakrútil nič, čo by až natoľko divákov utkvelo v spomienkach, napriek tomu sa do sŕdc ľudí zapísal nezmazateľným spôsobom. 

Priazeň kritikov a cenu za najlepšieho herca na Filmovom festivale v Cannes mu priniesla úloha Roberta Altmana vo filme Hráč (1991). Hral vo filmoch ako napríklad Misia na Mars (2000), Elita (2001), Vojna svetov (2005) či Nepoučiteľní (2013). Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získal za film Tajomná rieka. Napísal, produkoval a režíroval niekoľko filmov so silným sociálnym obsahom, ako napríklad kladne hodnotený film Mŕtvy muž prichádza, kde stvárnili hlavné postavy Susan Sarandonová a Sean Penn. Za tento film získal nomináciu na Oscara ako najlepší režisér. 

Čo sa týka osobného života, s herečkou Susan Sarandonovou žil od roku 1988 do 2009 a spolu majú dvoch synov. Robbins je vášnivý fanúšik baseballu a hokeja. V súčasnosti má 61 rokov.

Morgan Freeman - Ellis „Red“ Redding

Morgan Freeman je herec, ktorého nie je ani potrebné bližšie predstavovať, keďže patrí v súčasnosti medzi herecké veličiny. Na konte ma desiatky filmov, pričom k najúspešnejším patria Šofér slečny Daisy (1989), Sedem (1995), Zberateľ bozkov (1997) či RED (2010).

Čo sa týka samotného filmu Vykúpenie z väznice Shawshank, podľa Morgana Freemana bolo natáčanie plné "extrémneho napätia," kvoli rozdielnym pohľadom medzi hercami, producentom a režisérom Frankom Darabontom.

Morgan Freeman bol dvakrát ženatý a má štyri deti - dvoch synov a dve dcéry (jednu z nich adoptovanú). Dnes má tento herecký velikán už 83 rokov, ktoré by sme mu len ťažko tipovali. Vo veku 65 rokov získal Freeman preukaz súkromného pilota. Po tom, čo sa Freeman začal zaoberať úpadkom včiel medonosných, sa rozhodol sa v júli 2014 zmeniť jeho 124-akrový ranč na útočisko pre 26 včelých úľov.

Bob Gunton - Samuel Norton

Bob Gunton stvárnil vo filme riaditeľa Shawsankskej väznice Samuela Nortona, ktorý uznával len dve veci, a to Bibliu a disciplínu. V reálnom živote sa v rokoch 1969-1971 dostal do americkej armády a bojoval vo Vietname. Zahral si desiatkach filmov, napríklad Ace Ventura 2: Volanie divočiny (1995), Zlovestné ticho (2007) , či Okamih zlomu (2007).

Bob Gunton bol dvakrát ženatý. S prvou manželkou Annie McGreevey bol od roku 1990 do 2006. Ešte v tom istom roku, ako sa rozviedol, si vzal Carey Pitts, s ktorou je doteraz. Má jedno dieťa. V novembri oslávi 75 rokov.

Ak ste zvedaví, ako sa zmenili aj ostatní herci, ktorí zahviezdili vo filme Vykúpenie z väznice Shawshank, nájdete ich v priloženom videu.

Autor: © Zoznam/mCul

Foto: Photo © 1994 Columbia Pictures; Video: YouTube/TTCELEBRITY

Tagy: Morgan Freeman Tim Robbins Vykúpenie z väznice Shawshank

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov