Filmový frajer Saxany oslavuje: Hrušínsky je zo slávneho rodu! Okrem herectva fušuje aj do politiky

08.06.2020Herci a herečkyHerec, režisér a divadelný riaditeľ Jan Hrušínský, ktorý sa narodil 9. júna 1955, je pokračovateľom slávneho umeleckého rodu, jeho predkovia sa divadlu venovali už v prvej polovici 19. storočia.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Jan - syn jedného z najvýraznejších českých povojnových hercov Rudolfa Hrušínskeho - sa na javisku objavil už v piatich rokoch, neskôr sa uplatnil aj vo filme a dnes je už šestnástym rokom šéfom vlastného pražského Divadlo Na Jezerce.

Veľký kritik Babiša!

Hrušínskeho záujem pritom presahuje divadelný odbor, je tiež veľkým kritikom súčasného premiéra Andreja Babiša. Nie u všetkých ľudí však jeho názory padajú na úrodnú pôdu. Začiatkom marca sa napríklad na internete ostro pustil do Babiša a ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha kvôli opatreniam zavedeným kvôli šíreniu koronavírusu, ktoré podľa Hrušínskeho budú mať likvidačné dôsledky na malé fungujúce firmy. Za svoje emotívne vyhlásenia zožal kritiku a neskôr sa ospravedlnil.

Jeho divadlo pritom patrí medzi malé a fungujúce projekty, do obnovenej sály sa počas rokov publikum naučilo chodiť. „Splnený sen“ Hrušínskeho otca ponúka činoherný repertoár od klasiky až po moderné drámy a komédie. „Nechceme, aby odtiaľ divák odchádzal s pocitom, že si musí pustiť plyn,“ vysvetlil Hrušínský. Medzi najúspešnejšie predstavenie patrí Pani plukovníková s Jiřinou Bohdalovou či Zahraj to znovu, Same v réžii Ondreja Sokola.

Herecká minulosť

Pražský rodák absolvoval konzervatórium a v roku 1976 začal hrať v Činohernom štúdiu v Ústí nad Labem, kde sa zoznámil s o dva roky mladšou kolegyňou Milušou Šplechtovou. Tú si neskôr vzal a má s ňou dve dcéry Barboru a Kristínu, ktorá je tiež herečkou. Od 80. rokov pôsobil Hrušínský v mnohých pražských divadlách vrátane Divadla Na zábradlí či Národného divadla. V roku 2002 založil Divadelnú spoločnosť Jana Hrušínského, o dva roky neskôr potom zakotvil vo vlastnom sále na Jezerce.

Hrušínskeho tvár poznajú tiež filmoví a televízni diváci, jeho asi najznámejšia úloha je pritom Honza v rozprávkovej komédii Dívka na koštěti (1971). Hral tiež v rozprávke Ako sa budia princezné (1977), romanci Lásky medzi kvapkami dažďa (1979), komédii Koniec starých čias (1989) či v dráme Habermannův mlýn (2010). Zahral si aj v mnohých seriáloch, z tých novších sú to napríklad Miesto v živote, Cukráreň, Prvá republika či Všetky moje lásky. V roku 2003 mu vyšla zbierka fejtónov Vážne ste to nečítali?

Zdroj: ČTK 

Foto: Facebook/Jan Hrušínský

Tagy: Jan Hrušínský Dívka na košteti

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov