Najslávnejší Indián východnej Európy oslavuje 80 rokov: Súkromie si strážil, FOTO takto dnes vyzerá

13.06.2020Herci a herečkyKariéru srbského rodáka Gojka Mitiča odštartovali indiánky, ktoré v juhoslovanských exteriéroch v 60. rokoch natáčali západné produkcie. Najväčšiu slávu potom herec s typickými ostro rezanými rysmi získal ako predstaviteľ čestných a spravodlivých indiánov vo filmoch, ktoré vyrábala východonemecká spoločnosť DEFA. Označovali ho dokonca za najslávnejšieho Indiána východnej Európy alebo "Winnetoua Východu". Mitič, narodený 13. júna 1940, sa neskôr objavil aj v ďalších úlohách, indiánskej nálepky sa ale už nikdy nezbavil.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Gojko Mitič sa narodil 13. júna 1940 v dedinke Strojkovce ležiacej na juhu Srbska, kde ho počas vojny vychovávali starí rodičia. Po skončení strednej školy, na ktorej sa učil aj nemecký jazyk, študoval v rokoch 1958 až 1963 na Akadémii telesnej výchovy v Belehrade, pretože sa chcel stať učiteľom telocviku. No podobne ako viacero jeho spolužiakov si začal popri štúdiu privyrábať pri natáčaní talianskych a anglických filmov. 

Prvé filmové skúsenosti získaval od začiatku 60. rokov, keď ho obsadzovali ako komparzistu či kaskadéra v príbehoch, ktoré nakrúcali v bývalej Juhoslávii západní producenti. Spočiatku sa predstavil v malých úlohách vo všetkých troch dieloch Winnetoua – Winnetou I. (1963), Winnetou II. – Červený gentleman (1964) a Winnetou III. – Posledný výstrel (1965), ako aj vo filme Old Shatterhand (1964). Zahral si tu po boku legendárneho apačského náčelníka Winnetoua v podaní francúzskeho herca Pierra Bricea, a tiež v spoločnosti nemenej slávneho amerického herca Lexa Barkera, ktorý stvárnil Old Shatterhanda.

Väčšiu úlohu dostal vo filme Medzi supmi (1964), avšak veľká príležitosť prišla o dva roky neskôr, keď ho český režisér Josef Mach obsadil do hlavnej úlohy v prvej indiánke z produkcie filmového štúdia niekdajšej NDR – DEFA. Snímka Synovia Veľkej medvedice (1966), v ktorej stvárnil postavu Tokei-ihta, zaznamenala s viac ako deviatimi miliónmi divákov obrovský úspech. 

Úspech filmu bol tak veľký, že hneď nasledujúci rok obsadili Mitiča v Berlíne do snímky Náčelník Veľký had a neskôr ešte do desiatok ďalších Indiánok. "Do Berlína som prišiel ako neznámy herec z východu, ale mal som šťastie," spomínal na začiatky svojej hviezdnej kariéry. "Nech je človek akokoľvek úspešný, mal by zostať nohami pevne na zemi," povedal tiež Gojko Mitič, ktorý si nikdy nepotrpel na výstrelky. Zabýval sa v Berlíne a súkromný život si až žiarlivo strážil.

Indiánskej nálepky sa nikdy nezbavil

"Raz indián, navždy indián," priznal pohľadný Srb, ktorý si pred štyrmi rokmi zahral náčelníka Inču-čuna v televíznom spracovaní Winnetoua. Pri každoročných slávnostiach Karla Maya v nemeckom Bad Segeberg hral Winnetoua v rokoch 1992 až 2006 vo viac ako tisíc predstaveniach. 

V roku 2001 bol pri tom aj Slovenský rozhlas, ktorému Gojko Mitič povedal: "Keď sa hovorí o Indiánoch, vzápätí sa povie Winnetou. Lenže on nikdy neexistoval. Je to postava vytvorená fantáziou Karla Maya. Treba vysoko vyzdvihnúť túto bezhraničnú fantáziu, ktorá si získala veľa mladých ľudí a rovnako aj mňa. Až neskôr, keď som nakrúcal indiánky, začal som sa bližšie zaujímať o skutočné dejiny Indiánov, ale fenomén Winnetoua zostáva. Je to okrem toho postava, ktorá vystupuje za porozumenie medzi národmi, za toleranciu, lásku k blížnemu – zahŕňa mnoho posolstiev, a teda je to veľmi dobrý vzor pre mnohých chlapcov a mnohé dievčatá."

Pred kamerou sa v posledných rokov objavuje len výnimočne

Pred kamerou sa Mitič v posledných rokoch objavuje len výnimočne, pomerne často pritom v jeho filmografii pribúdajú neindiánske role. Hral v dokumentárnom cykle Europas letzter Sommer (Posledné leto Európy, 2012) alebo v trochu propagandistickom rusko-srbskom filme Balkánska hranica (2019), zobrazujúcom udalosti v Kosove krátko po bombardovaní Juhoslávie.

Divoký Západ však neopúšťa, dôkazom je aj úloha náčelníka Tahmahkera vo westerne In einem Wilden Land (V divokej krajine; 2013). Indiána - avšak iného druhu - si v "nultých rokoch" zahral aj v divadle. Táto rola sa ale jeho stereotypu vymykala, bol to totiž mlčanlivý Bromden v Prelete nad kukučím hniezdom, ktorý uvádzalo divadlo v severonemeckom Schwerine od marca 2007 do januára 2009. A podľa tlače to bol Mitičov životný výkon. Na rovnakej scéne neskôr stvárnil aj Rieka Zorba.

"Lásku nemôžete vyžadovať násilím. Je ako motýľ - priletí, na chvíľu zasadne a zase odletí inam," povedal v roku 2009 v rozhovore Mitič, o ktorom sa vie aspoň to, že má už dospelú dcéru. Ani slávnemu hercovi, ktorý prežil väčšinu života v cudzine, sa ale nevyhli následky rozpadu Juhoslávie. Od 60. rokov napríklad využíval výhody slobodného cestovania na juhoslovanský pas - "často som zašiel kolegom do Západného Berlína niečo kúpiť," spomínal napríklad. V 90. rokoch sa situácia zmenila.

S jeho menom sa spája niekoľko ocenení

S juhoslovanskými dokladmi vtedy potreboval Mitič vízum takmer všade, ešte za čias rozdeleného Nemecka ale získal nárok na občianstvo, a tak v roku 2000 požiadal o nemecký pas. Aj vďaka tomu tak bol o tri roky neskôr nominovaný do nemeckej verzie súťaže o najväčšiu historickú osobnosť. "Je to pre mňa veľká česť, ocitnúť sa v spoločnosti nemeckých velikánov. Bol by som ale príliš pyšný, keby som sa chcel porovnávať s ľuďmi ako Beethoven alebo Goethe," poznamenal vtedy Mitič.

Gojko Mitič získal za svoju tvorbu mnohé divácke ceny, pričom známy a populárny sa stal aj v zahraničí. Koncom roku 2019 prevzal od Nadácie DEFA ocenenie za celoživotné dielo a vo februári 2020 získal v Berlíne na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale cenu talianskych filmových kritikov Prémiu Bacco, ktorú pred ním dostali také hviezdy strieborného plátna ako napríklad Sophia Loren či Claudia Cardinale.  

V roku 2007 mu napríklad na mladoboleslavskom Festivale európskych filmových úsmevov udelili zvláštne ocenenie. "Cena ma trochu zaskočila, pretože taká sa dostáva na sklonku hereckej kariéry a ja by som ešte rád niekoľko filmov nakrútil," povedal vtedy s úsmevom Gojko Mitič, ktorý má na konte aj prestížnu nemeckú mediálnu cenu prezývanú Zlatá sliepka.

Zdroj: ČTK  TASR 

Foto: Photo © Deutsche Film (DEFA)

Tagy: Winnetou Gojko Mitič

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov