Zomrel britský herec Ian Holm: Ľudia si ho spájali so ságou Pána prsteňov či Votrelcom

Ian Holm
20.06.2020Herci a herečkyVo veku 88 rokov zomrel v piatok britský herec Ian Holm známy z filmových ság Pán prsteňov a Hobit, v ktorých stvárnil postavu Bilba Lazníka. Britské médiá vrátane BBC o jeho smrti informoval Holmov agent. Podľa komuniké tento rešpektovaný a oceňovaný herec "odišiel pokojne" obklopený svojimi najbližšími. Jeho úmrtie súvisí s komplikáciami vyvolanými Parkinsonovou chorobou, ktorou dlhší čas trpel.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Sir Ian Holm hral počas svojej hereckej kariéry v desiatkach filmov a televíznych projektov. Začínal však v divadle, pričom aj za svoje výkony v divadelných hrách dostal mnohé ocenenia a bol dlhoročným členom Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti. Uznanie kritiky i divákov si vyslúžil najmä stvárnením postavy Lennyho v hre Harolda Pintera s názvom The Homecoming (Návrat domov). Za tento herecký debut na Broadwayi z roku 1967 dostal aj cenu Tony.

Tréma ho zabrzdila na dlhých 18 rokov

Zaujímavosťou je, že v roku 1976 ho počas skúšok hry The Iceman Cometh na javisku prepadla silná tréma a pred divákov sa vrátil až o 18 rokov neskôr. Počas svojho života si zahral taktiež vo viac ako 90 filmoch. Fanúšikovia si ho všimli najmä v snínke Ohnivé vozy z roku 1982. Za svoj výkon v ňom bol nominovaný na prestížnu filmovú cenu Oscar a za najlepší mužský výkon vo vedľajšej úlohe bol ocenený na filmovom festivale v Cannes.

Hral aj v mnohých ďalších filmoch, napríklad Henrich V., Frankenstein, Votrelec, Sladké zajtrajšky, Piaty element či Z pekla. Na nakrúcanie filmu Votrelec, svojej prvej veľkej príležitosti v Hollywoode, nespomínal práve v najlepšom. V rozhovoroch ho opisoval ako "čertovsky ťažkú prácu" a "nie práve najpríjemnejšiu".

V roku 1989 sa stal komandérom Radu britského impéria (CBE) a o deväť rokov neskôr bol pasovaný za rytiera. V roku 1998 dostal Divadelnú cenu Laurenca Oliviera pre najlepšieho herca za herecký v Shakespearovej tragédii Kráľ Lear.

Zdroj: TASR 

Foto: TASR/AP Photo/Jonathan Short, File, New Line Cinema, Video: YouTube/Mooch TV

Tagy: herec Votrelec úmrtie Pán Prsteňov Ian Holm

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov